zuurstof zeeland 23 Binnenhalen van kazerne vereist nog flink lobbywerk PZC Provincie wil meer vrijheid om laaggeletterden te kunnen helpen Zeeland wil kandiaat zijn voor Floriade 2022 The 100 Greatest discoveries pzc.nl/webwinkel woensdag 12 oktober 2011 Verhuist de marinierskazer ne van Doorn naar Vlissin- gen? Het pleit is nog niet be slecht. Achter de schermen spelen ook andere dossiers een rol. Zeeland heeft maandag een goed visitekaartje achtergelaten bij de TWeede Kamer. De bood schap van Commissaris van de Ko ningin Karla Peijs: 'Laat die mari nekazerne maar komen'. Maar zo simpel is het niet. De voormalige minister van Ver keer en Waterstaat wordt in de Ka mer nog steeds met alle egards ont vangen. Gedoseerd vertelt ze haar zorgvuldig voorbereide verhaal: het wordt tijd dat Zeeland weer eens wat krijgt. Sinds eind jaren '90 zijn door het vertrek van rijks diensten 1600 banen verloren ge gaan, verklapt ze. De Zeeuwse eco nomie is er 160 miljoen euro ar mer van geworden. Reorganisaties bij politie en rechtbank komen er nog aan en de kantoren van de Be lastingdienst staan ter discussie. Sa men met burgemeester René Roep van Vlissingen somt ze de voordelen op van Zeeland: er is al door Jeffrey Kutterink een up-to-date kazerne, er is ge noeg grond (voor uitbreiding) en er zijn oefenterreinen, scholen en sportvoorzieningen. De Kamer grapt dat ze vergeet te vertellen dat Zeeland de meeste zonuren heeft. Waarmee de toon is gezet. Enige kritische vraag: hoe zorgt Zeeland ervoor dat nieuwbouw goedkoper is dan verbouw van Doom? Peijs vertelt dat het wordt onderzocht. De Kamer krijgt ant woord nog voordat die spreekt over de defensiebegroting. Hoe anders vergaat het de gemeen te Utrechtse Heuvelrug. Burge meester Frits Naafs rekent op com passie. Er werken 2200 mensen op 'zijn' kazerne en 1200 van hen wo nen in 'zijn' gemeente. Als zij naar Zeeland moeten rijden, gaat veel tijd verloren. Ook in Doorn, verze kert hij, kan de kazerne moeite loos worden uitgebreid. De Twee de Kamer is niet onder de indruk en legt Naafs op de pijnbank. Ham vraag: wanneer heeft de minister hem gebeld over de mogelijke ver plaatsing? Want pas eind augustus aan de bel trekken is laat, vindt de Kamer. Naafs erkent niet gebeld te zijn. Ook de Commissaris van de Koningin wist van niets, zegt hij. Vreemd, vindt de Kamer. Want op 8 april maakte het kabinet bekend 1 miljard te bezuinigen op defen sie. Dat had hem toch wakker moe ten schudden? Hoe pijnlijk de scè ne is, blijkt als Peijs dezelfde vraag krijgt. „De minister heeft me me dio juni gebeld", antwoordt ze. Het beeld voor de buitenwacht: 1-0 voor Zeeland. Buit binnen? Fei telijk vindt het gevecht achter de schermen plaats. Partijlijnen staan roodgloeiend. Gemeente- en pro vinciebestuurders proberen (rijks)diensten te behouden. Den Helder (hoofdstad marine) wordt zwaar getroffen door de bezuini gingen. Burgemeester Koen Schui ling suggereert in de Kamer dat het rijk in het verleden afspraken met de gemeente heeft gemaakt. Daar kan het kabinet niet om heen. Achter hem staat Johan Remkes, CdK van Noord-Holland (beiden WD). Die lobbyt, net als Zeeland, voor de opvolger van de kernreactor in Petten (Pallas). Uit eindelijk gaat het erom of Zeeland de kazerne wordt gegund. Wel licht ten koste van andere wensen. door Jeffrey Kutterink den haag - Wie slecht kan lezen en schrijven loopt tegen tal van problemen aan. Van het invullen van papieren en het lezen van ver keersborden tot het vinden van een baan. Het kabinet wil de laag- geletterdheid aanpakken. Maar over de de manier waarop is Zee land niet blij. Op de dag van de alfabetisering, op 8 september, presenteerde mi nister Marja van Bijsterveldt (On derwijs) het Actieplan Laaggelet- terdheid 2012-2015. Hierin stelt de minister maatregelen voor men sen om laaggeletterden te leren le zen en schrijven. In dat actieplan legt het kabinet de focus op taal, rekenen en digitale vaardigheden. De Tweede Kamer praat er van daag over. Naar schatting telt Nederland 1,5 miljoen mensen die problemen hebben met lezen en schrijven. In Zeeland is het lastig om laaggelet terden in het vizier te krijgen, zegt wethouder Marga Vermue van de gemeente Borsele. „Met name on der de autochtone bevolking is sprake van schroom." Het kabinet bezuinigt niet alleen fors op het beschikbare geld, maar bepaalt ook precies waarvan de hulp aan laaggeletterden moet worden betaald. Zeeland heeft in Den Haag gepleit voor meer vrij heid. Vermue: „Wij leren laaggelet terden niet alleen lezen en schrij ven, maar bijvoorbeeld ook hoe ze sociale contacten op moeten bou wen. Daarvoor gebruiken we geld uit meerdere potjes, zoals de WMO. Maar dat mag straks niet meer. Door het bij elkaar brengen van budgetten kunnen we men sen beter helpen." middelburg - De provincies Zee land, Noord-Brabant en de ge meenten Tholen en Bergen op Zoom stellen zich gezamenlijk kan didaat voor de organisatie van de Floriade 2022. Daarvoor reserveer de de provincie Zeeland gisteren een bedrag van 32.913 euro. Dat geld is bestemd voor een ver kenning om in aanmerking te ko men voor de organisatie van de Floriade in 2022. Zeeland zal niet bij de eerstvolgen de Floriade aanwezig zijn. Die wordt in 2012 gehouden en vindt plaatst in Venlo. Het bedrijfsleven talmde met toe zeggingen om bij te dragen aan de Zeeuwse presentatie op de tienjaar lijkse tuinbouwtentoonstelling. Ge deputeerde Kees van Beveren (CDA, landbouw en visserij) zei eerder dat hij had gerekend op een bijdrage van 3,5 ton vanuit het be drijfsleven. Daarvan was nog maar 25.000 euro binnengekomen. Voor de Floriade in Limburg heb ben zich al meer dan 100 deelne mers aangemeld. Het evenement opent zijn poorten op 5 april en duurt tot 7 oktober. Het park in Venlo beslaat 66 hecta re en bestaat uit '5 natuurlijke we relden'. De verschillende thema's zijn door bosgebied aan elkaar ver bonden. 6 dvd-box Door de eeuwen heen veranderden wetenschappers zoals Galileo, Einstein en Aristoteles onze manier van denken. Hun ontdekkingen zorgden niet alleen voor nieuwe inzichten, ze riepen ook telkens weer nieuwe vragen op en zorgden voor nieuwe uitdagingen. In deze DVD box zijn de 100 meest opzienbarende en bijzondere ontdekkingen vastgelegd en krijgt u een uitvoerige en heldere uitleg over de werking, de toepassing en de gevolgen. Speelduur405 minuten, Nederlands ondertiteld. Adviesprijs 29,95 Lezersprijs 17,95* Exclusief verzendkosten. categorie dvd's en games sinds een maand in gebruik. bloedtoevoer. Van Rees Vellinga: „De bloedvaatjes die rond een wond lopen, krijgen takjes. Op het moment dat die takjes zijn ont staan, komt er op die plek blijvend zuurstof in het aangetaste weefsel. En dat is nodig voor genezing van de wond. Geinig hè!" Of het ook werkt, moet Gorné Hoogerland (31) nog afwachten. Op 5 september, een dag voordat de behandelruimte in Goes in ge bruik werd genomen, kwam hij met zijn hand in een plaatwerkma chine. „Mijn vingers zaten er nog aan, maar ze stonden alle kanten op." Hij wijst op de bont en blauw gekleurde topjes van zijn pink, ring- en middelvinger die uit het gips rond zijn linkerhand steken. „Met deze therapie hopen ze de foto's Ronald den Dekker doorbloeding weer op gang te krij gen. Ik weet niet hoe het zou zijn geweest als ik dit niet zou hebben gedaan." De 74-jarige Mud, diabetes, twij felt niet meer aan het succesv Hij heeft al drie jaar last van een wond op z'n teen die maar niet dichtgaat. Na een 'maandje tank' lijkt het of de wond kleiner wordt, vertelt hij optimistisch. „En weet je wat me nog meer opviel: van de week bloedde het. Dat heeft het nog niet gedaan! Een goed teken, denk ik." De intercom klinkt weer. De mas kers mogen af, klaarmaken voor te rugkeer naar de oppervlakte. Om gekeerde procedure, nu wordt het ijzig koud. De boomlange Mud maalt er niet om. „Met deze therapie ho pen ze de doorbloe ding weer op gang te krijgen." Corné Hoogerland, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51