met een goudkleurige bom zeeland 121 oesterplaag Educatief schip Middelbare scholen in Vlissingen nnin a m stevig aan op Walcheren worden geclusterd in groene zone Zwoerd Aardappels voor hongerige Rotterdammers Aanwijzingen voor juiste koers naar Londen Oud Bommenede woensdag 12 oktober 2011 S Leendert van Putte: „We liepen over het landpad en als het waaide door het bos. In het najaar gingen we met een groep kinderen langs bij huizen waar die dag een varken was geslacht. Dan kregen we een stukje zwoerd om op te eten. Dat was traditie." de beschermende dijk wegzakte in de Grevelingen, betekende het ein de van het dorp Bommenede, maar niet van de polder met die naam. Leendert: „In de Grevelin gen voor het haventje van Bom menede liggen nog de resten van het dorp. Het werd nooit her bouwd omdat er geen geld was om de dijk te herstellen." De dorpsbewoners die de ramp over leefden vestigden zich op het bin nendijkje dat Zonnemaire van de polder Bommenede scheidde voor ze werden samengevoegd tot één gemeente. Om dijkval te voorkomen werd in 1865 een hulpdijk aangelegd die de heerlijkheid verdeelde in Oud en Nieuw Bommenede. Het is aanne melijk dat de familieboerderij hier aan zijn naam dankt. Met zijn twee zusters groeide Leendert op in de hoeve, die 1912 werd her bouwd. „Vanaf mijn zevende liep ik dagelijks met mijn zus Jannie te voet door de polder naar school in Zonnemaire. We konden drie kan ten op: door het bos langs de Bos weg, over een pad door het land naar de Rietdijk of over de Kijkuit- sedijk. Dat was de langste route, dus die namen we nooit. We lie pen over het landpad en als het waaide door het bos. In het najaar gingen we altijd met een groep kin deren langs bij huizen waar die dag een varken was geslacht. Dan kregen we een stukje zwoerd om op te kauwen. Dat was traditie." In het voorjaar van 1944 evacu eerde het gezin Van Putte naar Wissekerke. Leendert herinnert zich dat zijn moeder en zusters vooruit gingen terwijl hij met zijn vader achterbleef om de aardappel- pitten leeg te halen. „Dat waren ondiepe kuilen waarin aardappe len lagen opgestapeld. Er stond stro tegenaan en in de winter schepten we er aarde op om te voorkomen dat ze bevroren. Wij brachten die aardappelen met paard en wagen naar de Oude Ha ven in Brouwershaven waar het schip van beurtschipper Wim van Beveren lag. Hij vervoerde ze naar Rotterdam want daar hadden de mensen ook honger." De tocht naar Wissekerke, daarna, was een hele onderneming. „Mijn vader vond het moeilijk om de boerderij te verlaten en we reden 's nachts via Wemeldinge en Vlake met twee paarden en een wagen omdat er overdag vaak werd ge schoten." In 1940 bouwde de Duitse bezet ter een grote schuur, huis en ba rakken in een weiland van buur man Van der Wekken naast boer derij Oud Bommenede. De schuur werd gebruikt voor stalling en op slag van Duitse auto's en materi aal. In het huis werd zendappara tuur geplaatst en daarnaast drie zendmasten van 50 meter. Hoewel hij pas elf jaar was en het pand waarin de zendapparatuur stond niet in mocht, wist Leendert van Putte precies waar die voor dien de. „Er stond altijd een soldaat op wacht voor de deur. Maar ik zag het allemaal gebeuren. Ze gaven seinen door aan Duitse piloten die naar Engeland vlogen. Wanneer in het vliegtuig een rood lampje brandde wist de piloot dat hij de juiste koers naar Londen volgde." as©yz&mamzsz. ve zones te beperken. Probleem is dat de Japanse oesters zich ongelo felijk snel vermenigvuldigen. Zij la ten jaarlijks miljoenen eitjes los die met de stroming overal in het meer terecht komen. Vooral in die zones van het Grevelingenmeer die wat ondieper zijn komen veel recreanten en die ervaren de schel pen met hun scherpe randen als overlast. Tijdens het wegvissen van de oes ters van 31 oktober tot half decem ber zijn de gebieden waar de werk zaamheden plaatsvinden gesloten voor recreatie. Dat wordt aangege ven met borden bij de toegang tot de gebieden. VEERE/MIDDELBURG - Het educatie- schip MS Watervlo is in Zeeland. Deze week en een deel van volgen de week legt het schip aan op ver schillende plaatsen op Walcheren. Zo'n 25 Walcherse basisschoolklas sen brengen een bezoek aan het schip en leren zo spelenderwijs van alles over water. Vanmiddag en zaterdagmiddag is De Watervlo toegankelijk voor iedereen. Van middag ligt het schip aan de stei ger bij de Campveerse Toren in Veere; zaterdag bij de Loskade in Middelburg. Beide middagen kan jong en oud tussen 13.00 en 16.00 uur aan boord van het schip gaan. www.watervlo.eu door Maurits Sep VLISSINGEN - De vorming van een scholencluster in het Weyevlietge- bied in Vlissingen gaat door. De ge meente wijst de bezwaren tegen de bouw van een nieuwe school voor de CSW naast het Schelde- mond College af. Omwonenden van Weyevliet uit met name de wijk Bossenburgh protesteren tegen de plannen die de gemeente heeft met het gebied. Daarin moet een nieuw schoolge bouw komen voor de*CSW, om dat het huidige gebouw aan de Coortelaan in erbarmelijke staat verkeert. De nieuwe school wordt geen laagbouw, zoals het Schelde- mond, maar hoogbouw van drie tot vier etages. Het wordt door die hoogte een markant'gebouw in de omgeving, maar legt tegelijkertijd weinig beslag op de groene ruim te, redeneert de gemeente. Die wil Weyevliet namelijk zo groen mogelijk houden. Tussen de scholen en de wijk Bossenburgh ligt nu een groene zone met onder meer een jeugdhonk, skatebaan en voetbalveld. Die blijven er en wat de gemeente betreft kunnen er zelfs nieuwe sport- en recreatie voorzieningen bij komen. Als ze de leefbaarheid in de wijken rond Weyevliet maar verbeteren. Omwonenden hebben daar wei nig vertrouwen in. Ze zijn niet al leen bang dat ze door de nieuw bouw hun groene en vrije uitzicht verliezen, ze vrezen ook dat er door de school en eventuele extra speelvoorzieningen nog meer over last door jongeren zal ontstaan dan ze nu al hebben. De gemeente deelt die angst niet, maar zegt toe dat er bij overlast gesproken zal worden met de scholen en er even tueel 'beheersmaatregelen' geno men kunnen worden. Over nieu we voorzieningen in het gebied zal bovendien altijd overlegd wor den met de omwonenden, belooft de gemeente. De naam Oud Bommenede staat in de originele versie op de schuur en bij de Oprit naar de boerderij met de toevoeging residence. Dat heeft betrekking op de recreatieve nevenfunctie van het bedrijf als minicamping. de stek van Niek van Putte en zijn gezin. Nieks vader, Leendert, komt er nog altijd over de vloer. „Je hecht aan je geboortegrond." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49