Een heerlijkheid 20 zeeland Project voor starters in Zuidhoek Kapelle Crevelingenschap pakt langs de Brouwersdam BOERDERIJNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere na- I men. In deze serie worden ze verklaard. PARTICULIERE BOUW Werken zonder projectontwikkelaar drukt prijs woensdag 12 oktober 2011 Vincent en Janneke Vermeulen voor hun nieuwe huis aan de Krullevaar in De Zuidhoek in Kapelle. foto Ronald den Dekker door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - In opdracht van Natuur- en Recreatieschap de Gre- velingen wordt eind deze maand begonnen met het weghalen van Japanse oesters uit de recreatieve zones langs de Brouwersdam. De Japanse oester is een ware plaag in het Grevelingenmeer. De scherpe randen van de schelpen veroorzaken vooral overlast voor surfers en zwemmers. De Japanse oester is in de jaren zeventig uitge zet en heeft de oesters die van oor sprong voorkomen in het Grevelin genmeer bijna verdrongen. Het re creatieschap pakt de oesteroverlast aan bij de surfplas aan de Kabbe- laarsbank, zwemstrand De Punt en zwemstrand West Répart. Aangezien de Japanse oester een overwoekerde uitheemse soort be treft mag deze weggevist worden. Het verwijderen van de oesters wordt een combinatie van wegvis- sen met vissersboten tot zover mo gelijk bij de oever en de rest weg scheppen met graafmachines van af de kant. Dit is een eenmalige grootscheepse actie. In de komende jaren blijven klein schaligere herhalingsacties nodig om de overlast van de oesters in ie der geval in de populaire recreatie door Frank Balkenende Misschien moet de ge meente Kapelle de Krullevaar in de Zuid hoek omdopen in Ver- meulenstraat. Want als Hans Ver meulen van bouwadviesbureau R8cV Adviseurs uit 's-Gravenpol- der niet de stoute schoenen had aangetrokken, woonden zijn drie kinderen en nog vijf andere ko pers niet in een mooie, nieuwe en spotgoedkope starterswoning. Ze hebben net de sleutel ontvan gen. Niet alleen Vincent en Janne ke Vermeulen, maar ook Valentijn Vermeulen, zijn vriendin Anne en Elizabeth Vermeulen en haar vriend Nicky. Aan de Krullevaar zijn ze de koning te rijk. Een ruim huis met een royale woonkamer, twee slaapkamers, een hobbyka mer, vaste trap naar de zolder, een tuin met schuur, een schutting en hekwerk. Allemaal standaard, nog los van de luxe uitstraling van de stenen, de deur, de dakkapel en de tails in het metselwerk. Dit rijtje heeft meer cachet dan starterswoningen elders op de Be- velanden. Toch is de prijs verbluf fend laag: 152.500 euro. Dat kan door een aantal tussenstappen bij de ontwikkeling en bouw van wo ningen uit te schakelen: de make laar en projectontwikkelaar. Dergelijke constructies zijn er al. Bijvoorbeeld het collectief op drachtgeverschap. Er bestaat al een stichting die particulieren daarin ondersteunt. In het geval van de Krullevaar ging het anders. „Mijn oudste zoon had trouwplannen. De bestaande huizen waren te duur. Dan kom je al gauw uit op twee ton", zegt Hans Vermeulen. „Dat vonden we te veel", vult zoon Vincent aan. „Met deze prijs kunnen we het huis op één inko men nemen. Als er kinderen ko men, kan Janneke minder gaan werken of stoppen." Vermeulens bedrijf maakt bouw- door Marijke Vael Vanuit de Zierikzeese nieuwbouwwijk, waar hij met echtgenote Cor- rie woont sinds zijn zoon het bedrijf overnam, keert Leendert van Putte regelmatig te rug naar zijn geboortegrond. Boer derij Oud Bommenede aan de Kij- kuitsedijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire. „Vroeger ging ik er twee keer daags heen om op het land te werken. Tegenwoordig is het wat minder. Maar in het na jaar, als de aardappelen worden geoogst, zit ik er een hele week." Want verhuizen is niet zo gemak kelijk weet de oud-landbouwer uit ervaring. „Het valt toch tegen als je in Zierikzee woont en niet meer kunt sjouwen en werken." Dat heeft wel als voordeel dat Leendert alle tijd van de wereld heeft om in de bibliotheek in oude boeken te snuffelen.. „Achter in staan naslagwerken die je niet mee naar huis mag nemen. Daar kijk ik graag in." Vooral omdat daar informatie in staat over de heerlijkheid Bommenede - het pol dergebied tussen de Grevelingen en Zonnemaire waar Leendert 83 jaar geleden het levenslicht zag. In boerderij Oud Bommenede om precies te zijn, waar de generaties Van Putte voor en na hem even eens werden geboren. „Overgroot vader Lieven van Putte, opa Johan nes, mijn vader Nico, somt hij op." En zijn kinderen en kleinkin deren natuurlijk. Het land rondom Oud Bommenede wordt tegen woordig bewerkt door Leenderts zoon Niek, die met echtgenote Brenda en hun kinderen Hans (19), Mark (18) en Ineke (15) in de boerderij woont. Uit kaarten en geschriften, die Leendert in de bibliotheek kopieer de, blijkt dat Bommenede in 1165 een eiland was. En dat de naam Bommenede is samengesteld uit de woorden bommen en water (ee). In het wapen van de oude heerlijkheid staat een goudkleuri ge bom, compleet met lontje. „In 1572 is er gevochten," weet Leen dert. „Toen voerden de Spanjaar den onder leiding van Mondragon zes dagen strijd in Bommenede. Daarbij kwamen veel dorpelingen om. In de kerk van Zonnemaire staat een kist waarin papieren zit ten waarop dat is beschreven door dominee Leendert Verseput." Een overstroming in 1682, waarbij Oud Bommenede is tegenwoordig Metselwerk met citaten uit de jaren dertig-architectuur. kostenberekeningen, veelal voor woningbouwcorporaties. „Ik weet dus exact wat een woning kost. Voor 90.000 euro ex btw kun je een woning bouwen. Daar komt de grondprijs en enkele andere kos ten nog bij. Ik heb een bevriende architect, BTR uit Rotterdam, ge vraagd een ontwerp te maken. Er is gekozen voor een plattegrond van 9,5 meter bij 5,40 meter. Die maten leveren de ideale prijs-kwa- liteitsverhouding op. We hebben voor de prijs van een starterswo ning bijna een eensgezinswoning kunnen creëren. De huizen zien er duur uit, maar zijn het niet", ver klaart Vermeulen het geheim van de smid. De grond aan de Krullev aar in de Zuidhoek bleek te koop nadat een projectontwikkelaar was afgehaakt. Vermeulen vroeg de gemeente Kapelle of die wilde meewerken. „Dat kon, als mini maal vier van de acht woningen beschikbaar zouden komen voor mensen die op de gemeentelijke starterslijst stonden. Dat was voor ons geen probleem." De marsroute was anders. Kopers moesten drie contracten sluiten: aankoop grond van de gemeente, aankoop huis van bouwbedrijf Schrijver uit 's-Gravenpolder en een overeenkomst met R8tV. Ver meulen: „Voor hypotheekverstrek kers was dat wel even wennen." Toch is het allemaal goed geko men. In maart ging de eerste paal de grond in, nu heeft iedereen de sleutel. „Maar", verklaart directie lid Johan Meeuse van bouwbedrijf Schrijver de snelheid, „we hebben dan ook nauwelijks regen gehad." Vermeulen heeft het vooral voor zijn kinderen gedaan', maar vindt het leuk meer jonge kopers blij te hebben gemaakt. Hij en Meeuse denken dat dit kunstje opnieuw kan worden geflikt. „Er zaten geen risico's aan dit project en het liep als een trein. Het klinkt te mooi om waar te zijn. Toch is het waar." Hans Vermeulen, de geestelijk vader van het 'startersproject' in Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48