verlaat Zeeland ongemoeid zeeland 13 Dolfinarium aangeklaagd Fruitoogst naar de voedselbank Sneu rollenspel lp :ll^ commentaar Debat in Kamer over vertrek rijksdiensten Bouwraadhuis 8 transporten zijn er nog te gaan tot de partij gebruikte splijtstof uit de kerncentrale Borssele is afgevoerd woensdag 12 oktober 2011 Leden van de Mobiele Eenheid arriveren bij het terrein van Covra. Ze bege leiden het kernafvaltransport tot de grens. foto Izaak Verkeste Agenten doorzoeken de aanhangwagen van de gearresteerde flexwerkers van Strukton. Ze werden snel weer vrijgelaten. foto Izaak Verkeste den van de Mobiele Eenheid zijn op de been om het kernafvaltrans port in goede banen te leiden. In de buurt van de kerncentrale en Covra rijden politiebusjes af en aan. Een helikopter van de KLPD houdt het gebied vanuit de lucht in de gaten. Het is half vijf als de trein wegrijdt bij Covra. De ME'ers die de trein naar de grens begeleiden, komen enkele keren in actie. Mannen in donkere pakken rennen voor de trein uit, op zoek naar iets ver dachts. Hun inspanningen zijn tel kens voor niets. In Goes wachten dertig actievoer ders van Borssele 2 Nee de trein met het nucleaire transport op. Ze moeten veel geduld oefenen: in plaats van om half vier, zoals ze hadden verwacht, passeert de trein pas tegen zes uur. Dat ge beurt met een flinke snelheid, zo dat er zelfs voor de stoutmoedigste anti-kernenergieactivist geen te genhouden aan is. Maar dat maakt niet uit. Het spandoek van de actie voerders met de tekst 'Dit is ook kernenergie' staat mooi spoorweg- overgangbreed op de foto. Dat punt is gemaakt. De massaal uitge rukte politie (voorzichtige schat ting: voor elke demonstrant drie politiemensen) hoeft niet in actie te komen. Actievoerders van Borssele 2 Nee 'blokkeren' de spoorlijn in Goes. De trein met kernafval dendert langs de actievoerders in Goes. foto Ronald den Dekker foto Ronald den Dekker ZEEUWS BOEKEN Stem mee voor de PZC-publieksprijs Zeeuwse Boeken op www.pzc.nl/cultuur VIDEO'S Bekijk de video's over uiteenlopende nieuwsonderwerpen in Zeeland op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto HARDERWIJK - Het Dolfinarium in Harderwijk is verbaasd over de aanklacht van de Orka Coalitie te gen het zeedierenpark, wegens die renmishandeling van orka Mor gan. „Als het aan ons lag, was Mor gan allang verhuisd naar een gro ter bassin", aldus een woordvoer der. „Het was immers onze bedoe ling om haar naar Tenerife te bren gen. Maar daar heeft de Orka Coali tie een stokje voor gestoken." De coalitie vindt dat het Dolfina rium het welzijn van de orka in ge vaar brengt door haar in een te kleine tank te houden. „Boven dien is dat in strijd met de uit spraak van de rechter", aldus de coalitie. Die bepaalde dat Morgan meer ruimte moet krijgen en gezel schap van andere dieren, in af wachting van haar vrijlating dan wel verhuizing naar een ander park. Het Dolfinarium zegt hier aan te werken. „Maar we kunnen Mor gan natuurlijk niet binnen twee dagen bij onze dolfijnen plaatsen. Dat moet stapsgewijs gebeuren." Onderzoekers en deskundigen van de Free Morgan Group hebben eer der een plan gemaakt voor vrijla ting van de orka in de zee bij Noor wegen. Een tijdelijk verblijf op Neeltje lans is deel van dat plan. Morgan kan daar leren levende vis te vangen en te eten. Naar verwachting doet staatssecre taris Henk Bleker (Landbouw) de ze week een uitspraak over de toe komst van de orka die juni vorig jaar strandde in de Waddenzee. DEN HAAG - De Tweede Kamer de batteert medio november met de ministers Piet Hein Donner (Bin nenlandse Zaken) en Maxime Ver hagen (Economie) over het ver trek van rijksdiensten uit onder an dere Zeeland. Het debat is aangevraagd door de PvdA. Die wil weten hoe het kabi net de concentratie van rijksdiens ten op twaalf plekken, rijmt met een door de Kamer aangenomen motie. Die verzoekt de regering om reorganisaties van het rijk zo veel mogelijk te laten bijdragen aan versterking van de economie en werkgelegenheid in gebieden die kampen met bevolkingsdaling. Gisteren was het weer zover. Radioactief af val van de kernener giecentrale Borssele moest op transport voor opwer king in Cap La Hague. Daarbij werd het gebruikelijke theater stukje opgevoerd. Iedereen was rolvast. De politie was weer ro buust aanwezig, groepjes actie voerders protesteerden braaf en de trein reed weg. Zo ging het vroeger, zo gaat het nu. Het is volstrekt voorspelbaar gewor den. Dat is sneu. Het blijft de moeite waard om aandacht te vragen voor de pro blemen met kernafval. Zolang er geen echt sluitende oplos sing voor de berging is, houdt de discussie over kernenergie een open einde omdat de risi co's en de kosten niet te over zien zijn. Dit pijnlijke gegeven moet met alle andere voor- en nadelen meewegen in een be sluit over een tweede kerncen trale in Zeeland. Dat vraagt om scherpe geesten. Met hun slaap verwekkende vertoning berei ken de actievoerders eerder het tegenovergestelde. Ontwerp Bouwvoorbereiding Bouwcoördinatie (0113) 5717 58 i« waar bouwen begint GOES - De peren- en appeloogst was uitzonderlijk groot dit jaar. De Stichting Landschaps Beheer Zee land (SLZ) heeft daarom 350 kilo vergesplukte appels overhandigd aan Miriam Hemelsoet van de voedselbank Zeeuws-Vlaanderen. „Je kunt appel- en perentaarten maken en appelmoes. Of de ap pels brengen naar een mobiele fruitpers voor fruitsap. Maar op een gegeven moment heb je ge noeg van de taarten en voldoende sap in de kast", zegt Sylvia Tuin der van SLZ. Robert Wielemaker van de SLZ kwam met het idee op de proppen om een het overschot aan appels en peren aan de voedselbank aan te bieden. „Het is een gezonde en frisse hap in de kratten van de voedselbank." De SLZ heeft een groot aantal hoogstamfruitbomen van particulieren in onderhoud. Tuinder: „We snoeien die bomen en we helpen soms mee om het fruit te plukken. Deze appels ko men van de boomgaarden van di verse erven die de SLZ verzorgt." Miriam Hemelsoet kon de donatie waarderen en ze verzekerde dat het fruit goed terecht zal komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3