sport 27 Duivels spat uit elkaar een wake-up call Dick Advocaat loodst Rusland naar het EK Doodziek van nederlaag Denemarken verrast Portugal Nasri redt Frankrijk woensdag 12 oktober 2011 Bondscoach Bert van Marwijk sprak na de nederlaag van het Nederlands elftal bij Zweden (3-2) van een dure les. „We domineren zo'n 88 minuten, maar ver spelen de zege door drie fouten", analyseerde hij. „We weten dus dat we op dit niveau negentig minuten bij de les moeten blijven. Ik wil Zweden feliciteren, maar ik ben doodziek van deze nederlaag", treurde Van Marwijk. „We sloegen ook op het juiste moment toe, maar geven dan twee treffers weg." KOPENHAGEN - Cristiano Ronaldo is met Portugal nog lang niet zeker van deelname aan het EK volgend jaar in Polen en Oekraïne. De Zuid-Europese ploeg wist zich gisteravond niet als groepswinnaar te plaatsen voor het eindtoernooi. Portugal ging verrassend met 2-1 onderuit in en tegen Dene marken. Daarmee verzekerde de feestende Deense brigade zich van de eindzege in groep H en daarmee van het felbegeerde EK-ticket. Voor Ronal do en co wacht in de play-offs een herkansing. foto Lars Poulsen/AP PARIJS - Haris Medunjanin (midden), oud-speler van AZ, schiet namens Bosnië-Herzegovina op het doel in het duel met Frankrijk. De spannende wedstrijd eindigde in 1-1. Edin Dzeko opende de score voor Bosnië, waarna Nasri in de 78e minuut uit een strafschop voor de verlossende 1-1 zorgde. Frankrijk werd door dit resultaat groepswinnaar en plaatste zich recht streeks voor het EK. Bosnië-Herzegovina kan via de playoffs de Europese titelstrijd alsnog bereiken. foto Horacio Villalobos/AP de ploeg van Hiddink won op ei gen bodem met 1-0. Een complete voetbalgenetatie had in België al geen groot toer nooi meegemaakt. Dat de Belgen nu minstens tot 2014 ontbreken, was bij de zuiderburen min of meer al ingecalculeerd. Zelfs de grootste optimist gaf voor gistera vond geen stuiver meer voor het team van Leekens. Het laatste op treden dateert van 2002, tijdens het WK in Japan en Korea. De ploeg werd de afgelopen maanden bewierookt, voorlopig duurt het minstens tot 2014 voor nieuw Bel gisch succes te verwachten is op een EK of WK. Spelers als Witsel, Fellaini, Vertonghen en Mertens worden daardoor (opnieuw) in hun ontwikkeling belemmerd. Tegen Duitsland was niemand in de groep opgewassen, ook de Bel gen verloren tweemaal kansloos. Met Nederland en Spanje worden de Duitsers in Europa als voetbal grootmacht gezien. Door de in drukwekkende serie van dertig punten uit tien wedstrijden kandi deert het elftal van bondscoach Joachim Löw zich nadrukkelijk als favoriet voor de Europese titel. Duitsland nam de wedstrijd tegen de Belgen allerminst serieus, Löw liet een aantal sterren op de bank. Onder anderen Schweinsteiger en Podolski ontbraken wegens lichte blessures. Bij de Belgen was het verhaal voor de wedstrijd de afwezigheid van Dries Mertens. De PSV'er kreeg van Leekens een half uur en sticht te daarin meer gevaar dan de mees te Belgen in de hele wedstrijd. Mer tens was als aangever betrokken bij de tegengoal van Fellaini, die met het hoofd voor de 3-1 zorgde. Daarvoor had de ster van Bayern München, Mario Gómez, al voor de 3-0 gezorgd. Mertens werd gepasseerd omdat Leekens vond dat hij niet in de tac tische plannen paste. De topscorer in de eredivisie, al wekenlang in bloedvorm, moest wijken voor de fysieke kracht van onder meer Dembélé. Het leverde de Belgen geen goals op, de ploeg dwong on danks het veldoverwicht weinig kansen af. Na de 2-0 in de eerste helft was de wedstrijd gespeeld, de Duitsers verprutsten daarna de ene na de andere kans. Doelman Mignolet (Sunderland) onder scheidde zich daarbij. Naast Mertens speelden Jan Ver tongen (Ajax) en voormalig PSV' er Timmy Simons (34) de hele wedstrijd. Simons, tegenwoordig uitkomend voor 1. FC Nürnberg was zo'n rasoptimist die vooraf nog geloofde in kansen voor de Belgen. Georges Leekens oogde gis teren ondanks het verlies niet aan geslagen. „Er zijn werkpuntjes", liet hij optekenen. „Toch is dit een geweldige groep, de jongens heb ben keihard gevochten." moskou - Bondscoach Dick Advo caat heeft zich gisteren met Rus land geplaatst voor de Europese ti telstrijd voetbal. De Nederlander zag zijn elftal de laatste groepswed strijd tegen Andorra winnen. In Moskou werd het 6-0. De Russen eindigde daardoor als eerste in groep B. Alan Dzagoes (2), Roman Pa- vlioetjsenko, Sergei Igansjevits, De- nis Gloesjakov en Dinijar Bilialet- dinov maakten de doelpunten voor het team van Advocaat. De Nederlander was trots. „In de hele campagne zijn we toonaangevend geweest. Deze kwa lificatie is zonder meer verdiend. Tegen Andorra hebben we op een indrukwekkende wijze afgesloten. Van begin tot eind speelden we goed." In deze groep plaatste Ierland zich als nummer twee voor de play-offs, na de zege op directe concurrent Armenië (2-1). De Ieren, onder leiding van de Ita liaan Giovanni Trapattoni, kwa men op voorsprong door een ei gen treffer van Valeri Aleksanian. Richard Dunne zorgde voor num mer twee. Henrik Mkhitarian bracht de spanning nog even te rug. Griekenland plaatste zich ook voor de eindronde van het EK. De ploeg ontsnapte bij Georgië aan een nederlaag. Door de late doel punten invaller Giorgos Fotakis en Angelos Charisteas werd de winst zeker gesteld, 2-1. -Achtervolger Kroatië won van Let land (2-0), maar schoot daar niet veel me op. Eduardo zette zijn land na ruim een uur op voor sprong. Mario Mandzukif maakte er 2-0 van. Kroatië gaat in elk geval naar de play-offs. Karakteristiek Zweden-Nederland 3-2 (1-1). 14. Kallström 1-0, 22. Huntelaar 1-1, 50. Kuijt 1-2, 52. Larsson 2-2 (straf schop), 53. Toivonen 3-2. Scheids rechter: Cakir (Tur). Gele kaart: Van der Vaart (Ned). Aantal toe schouwers: 33.069. Zweden: Isaksson; Lustig, Mell- berg, Majstorovic, Olsson; R. Elm, Svensson, Kallström, Larsson; Toivo nen (75. Wernbloom), Elmander. Nederland: Vorm; Van der Wiel, Bruma, Mathijsen, Pieters; Van Bommel, Strootman (81. L. de Jong); Van Persie, Van der Vaart, Kuijt (73. Elia); Huntelaar. teit van een grootmacht. In die eer ste helft: was het vooral genieten van de crosspasses bij Oranje en een van die ballen leverde na 23 minuten spelen ook de gelijkma ker op. De opening vanaf de rech terkant naar de linkerzijde was van Robin van Persie, Erik Pieters zorgde voor de afgemeten voorzet, waarna Klaas-Jan Huntelaar de fraaie aanval in stijl afrondde. Meteen na rust leek Oranje via Dirk Kuijt het verschil te maken, maar uitgerekend de meest erva ren verdediger Joris Mathijssen haalde de pijlers vervolgens onder het fundament weg. Hij veroor zaakte eerst een strafschop (hands) en niet veel later liet hij Jo- han Elmander simpel weglopen, waarna Ola Toivonen de Zweden naar het EK schoot: 3-2. Oranje had daarna niet meer de veerkracht om die tegenvaller weg te poetsen. Zoiets kan natuurlijk een keer gebeuren. En misschien, zegt Van Marwijk over een tijdje wel dat die ene avond in Stock holm de ogen precies op tijd heeft geopend van het elftal dat zichzelf ongenaakbaar waande. taan feestje bij de Zweden en tot chagrijn bij Nederland. Niet alleen de nederlaag was ongewoon, ook drie tegentreffers in een wedstrijd is een zeldzaamheid voor dit elftal dat in de vorige negen duels maar vijf goals moest incasseren. foto Anders Wiklund/AP Het eerste tegendoelpunt, een vrije trap van Kalsstrom na een on handige overtreding van Jeffrey Bruma, zette Oranje in de eerste helft nog simpel weg. In die fase controleerde Oranje het duel ook met het gemak en de soevereini-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27