cultuur 113 De video kleurt nu de muziek Afkomst verbindt dansers van Ragus agenda Welk Zeeuws boek verdient de PZC-publieksprijs? Breng ook uw stem uit via www.pzc.nl/boekenprijs woensdag 12 oktober 2011 mmmmmsmzmmagmsm CONCERT Ensemble Klang in Middelburg door Mischa Beckers Ensemble Klang werd in 2003 opgericht. Sindsdien geldt het als één van de spannendste jonge ensem bles in de Nederlandse hedendaag se muziekpraktijk en trekt het ge zelschap de hele wereld door. Za terdag treedt de groep op in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Op het repertoire van het ensem ble staan speciaal voor hen ge creëerde werken, geschreven door opvallende en onconventionele componisten. Daaronder de wat jongere generatie, vertegenwoor digd door bijvoorbeeld Oscar Bet- tison en Kate Moore, maar ook al meer gevestigde namen als Heiner Goebbels en Jacob ter Veldhuis, Het ensemble tovert net zo makke lijk subtiele en kwetsbare klanken in een intieme sfeer op het po dium als de kracht en het volume van een bigband. Zaterdag brengt het ensemble het programma Music for Motion Pictu res. Gitarist Pete Harden: „Ik had het idee om een programma te ma ken dat een hommage was aan drie grootheden van de filmmu ziek: Bernard Herrmann (die veel muziek voor de films van Alfred Hitchcock schreef), John Barry (verantwoordelijk voor de klassie ke James Bond-soundtracks - en misschien de grootste Britse film componist ooit) en Ennio Morrico- ne, de spaghettiwesternmeester. Deze drie componisten stelden het tekstboek op voor het schrij ven van muziek voor film. Nu is hun invloed sterk te zien in een nieuwe generatie concertzaalcom- SBBBsasmsasimmmamam vvmms m m ponisten en multimediale kunste naars. Met deze nieuwe generatie componisten wilde ik terugkijken en iets nieuws maken met deze klassieke films." Uiteindelijk is de subtitel Music to fall off a cliff passend, vindt Har den, aangezien elke clip over val len gaat. „In het opbouwen van het programma gebruikten we technieken voor het maken van theatervoorstellingen. Zo begon nen we met een grote lijst van scè nes en muziek die wij sterk von den van deze componisten. Scènes waarvan wij dachten dat we er iets nieuws over hadden te zeggen. Ge leidelijk aan vonden wij met de componisten en de videoman een focus, een rode draad door de ver schillende scènes waarbij elke scè ne afzonderlijk zinvol blijft, maar in combinatie met de andere ook een nieuwe verhaal vormt." Het resultaat is een scherpe, tot na denkend stemmende voorstelling, soms hilarisch, soms schrikachtig, soms sentimenteel. Gestructu reerd ook, zoals bij een bezoek aan de bioscoop, want compleet met trailers, credits en een climax. „Maar nu kleurt de video de mu ziek in plaats van andersom." Het levert een interessante interac tie op: de musici spelen voorname lijk de nieuw geschreven muziek maar de originele soundtrack is te rug te horen op de film. En nog vernuftiger: de originele muziek zit ook in de nieuw geschreven ver sies verwerkt. „Ja, dit is filmmu ziek over filmmuziek." Klang Ensemble met 'Music for Motion Pictures', zaterdag, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Ensemble Klang, in mei van dit jaar met Music for Motion Pictures in Den Haag. foto Danijel Mihajlivoc door Harry de Jong I nis Mor, een eiland aan de westkust van Ierland, is de ba kermat van de Ierse theaterpro ductie Ragus. De afgelopen maan den stond het gezelschap dansers, danseressen en muzikanten in een theater in Dublin. En bijna elke avond was de zaal uitverkocht. „Ja, we zijn op dit moment de meest gevraagde theateract van Ier land," zegt muzikaal leider Fergal O'Murchu (33). Ragus komt zater dag naar Middelburg. „De muziek en dans van Ragus zijn diep geworteld in de leefge meenschap op de Aran-eilanden", vertelt O'Murchu. „We spreken zelf ook Gaelic en zijn er trots op dat we voortkomen uit een van de meest oorspronkelijke bevolkings groepen van Ierland. De eilandbe woners zijn vast blijven houden aan traditionele waarden en Gaelic wordt zelfs op school onderwe zen." Ook de naam Ragus is oud-Iers en betekent zoiets als 'wens.' O'Mur chu: „Toen we de show net op po ten hadden, hebben we een heel oud dametje van het eiland uitge nodigd om eens te komen kijken en een naam te bedenken. Ze kwam toen aanzetten met Ragus. Ze zei: jullie hebben allemaal een passie voor traditionele muziek en dans en het is jullie grote wens om die aan de hele wereld te laten hó ren. Daarom vind ik de naam heel goed passen." De ruggengraat van Ragus wordt gevormd door veertien dansers en danseressen en vijf muzikanten. Hun show is een aaneenschake ling van roffelende ritmes van be spijkerde schoenen en opzwepen de volksmuziek. Een soort gulden middenweg tussen Riverdance en een folkconcert. „Maar toch zijn wij anders. Onze liedjes zijn bijvoorbeeld gebaseerd op de traditionele dansmuziek van Aran en alles wat wij doen is live. Daarmee onderscheiden we ons van bijna alle andere theaterpro ducties op dit gebied." Ragus: dans op traditionele Ierse muziek, die live wordt gespeeld. Toen O'Murchu meer dan tien jaar geleden met Ragus begon, wist hij precies wat hij wilde. „Ierse tap- dance-shows schoten als padden stoelen uit de grond, maar er was geen enkele waarin de aandacht ge lijkmatig werd verdeeld tussen een live-band en de dansers. En dat was nou net wat ik voor ogen had. Dus ging ik op zoek naar leeftijdge noten die mij wilden helpen mijn plannen te verwezenlijken." Dat bleek niet eens zo'n zware klus, want O'Murchu kreeg sponta ne aanmeldingen van dansers en danseressen die de nodige erva ring hadden opgedaan in shows als Riverdance en Lord Of The Dance. „In die megaproducties waren ze totaal anoniem," aldus O'Murchu. „Ragus was voor hen dan ook een verademing, want ze konden zich niet alleen uitleven op de muziek waarmee ze waren opgegroeid, maar in zo'n kleine bezetting wer den ze ook nog eens persoonlijkhe den en ze kregen alle vrijheid om zelf ideeën in te brengen." Ragus, vanavond in De Maagd in Ber gen op Zoom, zaterdag in Stadsschouw burg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Superheldenfeest, met voorlezen. Bibliotheek, 14.00-15.30 uur Schrijver Coolman signeert. De Koperen Tuin, 14.00-16.00 uur Meliskerke Prinses Laurentien leest voor. De Boekenmolen, 13.30 en 15.30 uur Ouwerkerk Vergadering stichting Dorpsraad. Dorpshuis, 20.00 uur. Vlissingen Kinderboekenweek 2011: Knutselen heldenverhaal (kinderen 4 tot 8 jaar). Bibliotheek 't Spui, 14.00 uur. Dansweek Zeeland: Dansfilmnacht met Mao's Last Dancer en Black Swan. CineCity, 19.00 uur PODIUM Middelburg Brigitte Kaandorp. Stadsschouwburg, 20.00 uur Bluessessie. Desafinado, 21.00 uur Muziekpodium Zeeland: Celano/Bag- giani Group met Michael Moore, Sylvie Courvoisier (piano), Ellery Eskelin (sax). Schuttershof, 21.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13