Voorstellen voor vergroening oogsten storm van kritiek II 'Veel jonge boeren willen ander systeem' 'TT 0 'We zien koeien graag als onze nationale knuffeldieren. Dat lukt niet als je het alleen maar aan de wetten van de markt overlaat' Melkveehouder Cees Romijn woensdag 12 oktober 2011 a^s^sessssssssKaBBaaa®S3iSE8BS®g^E!B door Aan Dirk van der Meulen Met name Noord-Euro- pese liberalen en na tionalisten vinden dat vanaf nu flink het mes moet in de landbouwbegro ting van de Europese Unie. Ook PvdA-Europarlementariër Thijs Berman vindt de tijd hiervoor rijp, na vijftig jaar Europese steun voor de boer. Beter is het volgens hem om het geld in te zetten voor wetenschap en innovatie. „Dat le vert meer werkgelegenheid op. Boeren kunnen daar indirect wel weer van profiteren door ze te be trekken bij de productie van duur zame energie." Een meerderheid in de Europese politiek wil dat boeren recht blij ven houden op inkomenssteun. CDA-Europarlementariër Esther de Lange: „Voor onze voedselzeker heid is het van groot belang een ge zonde boerenstand in stand te houden. We willen bovendien dat onze boeren concurreren met de wereldmarkt, maar we stellen wel extra eisen op het gebied van mi lieu en dierenwelzijn. Kosten die ze buiten Europa niet hoeven te maken. Daar moeten ze voor ge compenseerd worden." WD-Europarlementariër Jan Mul der is het met De Lange eens, hoe wel hij daarmee een buitenbeentje is in de liberale fractie. Zonder in komenstoeslag was het merendeel van de Europese melkveehouderij in rampjaar 2009 kopje onderge gaan, betoogt hij. „Dan hadden we nu zuivel moeten importeren." Herman Versteijlen, de hoogste Nederlandse landbouwambtenaar bij de Europese commissie, heeft intensief meegewerkt aan de plan nen die landbouwcommissaris Ciolos vandaag presenteert. Met volle overtuiging is voor behoud van de inkomenstoeslag gekozen, stelt hij. Merkwaardig noemt hij het dat vooral stromingen in Ne derland hier moeite mee hebben. „Die zeggen: onze landbouw is zo efficiënt, onze boeren hebben het niet nodig. Ze hebben het dus wél nodig. Zonder die toeslag verlie zen ze de helft van hun inkomen. In ruil daarvoor onderhouden ze het landschap. Als je dat overlaat aan Natuurmonumenten ben je twee keer duurder uit." De inkomenssteun blijft dus be staan, maar als het aan Ciolos ligt, wordt deze wel anders verdeeld. Landen met hoge hectaretoesla gen, zoals Nederland (dankzij in tensief grondgebruik) en Grieken land (dankzij tabak), moeten inle veren ten gunste van landen met lage premies zoals de Baltische sta ten. Het Nederlandse boerenbud- get gaat van 830 miljoen euro naar 760 miljoen. Dit geld wordt boven dien met een gelijke toeslag van circa 400 euro uitgesmeerd over al le 1,9 miljoen landbouwhectares in Nederland. Versteijlen: „Het is niet meer uit te leggen dat de ene boer 600 euro per hectare beurt en de ander 200." Voor boeren met grote intensieve melkveebedrijven of met een groot areaal graan wordt dat even slikken. Zij zien hun bedrijfstoe- slag waarschijnlijk behoorlijk lager uitvallen. Anderzijds krijgen aard appel- en veeboeren met een lage veebezetting meer geld uit Brussel. Voor behoud van de inkomens steun moeten boeren extra maat schappelijke taken gaan verrich ten. Ciolos heeft daar drie 'vergroe- ningsvoorstellen' voor bedacht. Boeren moeten het 'scheuren' (bij voorbeeld omploegen) van gras land aan banden leggen, omdat dit gepaard gaat met veel uitstoot van broeikasgassen en slecht is voor de biodiversiteit; ze moeten mini maal drie gewassen verbouwen; en ze moeten 7 procent van hun areaal inrichten als 'ecologisch fo- cusgebied', lees: ongemoeid laten of een natuurbestemming geven. Boeren die hier niet aan voldoen, verliezen 30 procent van hun toe slag. Biologische boeren zijn vrijge steld van deze verplichtingen. Op deze uitgelekte vergroenings- voorstellen is een storm van kri tiek losgebarsten. WD'er Mulder: „Echt knotsgek. Dure Nederlandse landbouwgrond niet benutten. Dit moeten we niet willen en wie gaat dit allemaal controleren?" CDA'er De Lange: „Dit lijkt wel een landbouwplanning uit de voormalige Sovjet-Unie." door Dewi Gigengack et Europees land bouwbeleid richt zich te veel op groot- schalige landbouw. Ook gaat er veel subsidie naar de grote voedselverwerkende indus trie. Het resultaat is veel en goed koop voedsel, maar daarmee gaat ook kwaliteit en diversiteit verlo ren." Dat zegt Samuel Levie (28)/ oprichter van de Nederlandse Youth Food Movement (YFM), een jongerenbeweging die zich inzet voor een eerlijker, duurzamer en gezonder voedselsysteem. Daar naast is Levie chef, worstmaker en politicoloog. Vijf maanden geleden startte YFM de campagne Food for Change op, om invloed uit te oefenen op het Europese landbouwbeleid. Met jonge boeren, chefs, producenten en consumenten wil YFM jonge ren bewust maken van het belang van het landbouwbeleid. „Dat geeft een enorme sturing aan wat we eten. Nu gaat de discussie vaak over de economische kant. Maar het gaat om ons voedsel en ook over de mensen daarachter." Er gaat enorm veel subsidie naar vleesproducenten, terwijl vleescon sumptie een groot milieupro bleem is, zegt Levie. „En de over heid steekt ook geld in campagnes om mensen minder vlees te laten eten. Dat klopt niet. Hetzelfde geldt voor de suikerindustrie." Vandaag presenteert de organisatie een webdocumentaire bestaande uit zeven delen, waarin jonge boe ren die wel willlen veranderen, ver tellen over hun ervaringen. Levie: „We willen een online dialoog sti muleren. Veel van de boeren die wij spraken, willen wel verande ren, maar weten niet hoe. Zij zit ten ook vast in het systeem. Het is enorm ingewikkeld. Sommigen verdienen al drie jaar niks meer met hun voedselproductie vanwe ge de lage prijzen. Het systeem is op zijn einde." Het doel is om met een 'nieuw masterplan' te komen over 'hoe we in de toekomst op een maat schappelijk verantwoorde manier moeten boeren'. Het is een zoek tocht, zegt Levie. „In december houden we een evenement waar bij jonge boeren, producenten en consumenten in discussie gaan met experts. Volgend jaar gaan we iets organiseren in Brussel, en we willen ook webdocumentaires ma ken in andere landen. We moeten ervoor zorgen dat het Europese landbouwbeleid niet alleen iets is van beleidsmakers en politici, maar van iedereen." Landbouwbeleid kost 30 cent per Europeaan per dag foto Valerie Kuypers/ANP, fotobewerking JD Het gemeenschappelijk landbouw beleid in de Europese Unie kost el ke EU-burger 30 cent per dag. De 53 miljard euro die de EU jaar lijks aan landbouw besteedt, is on geveer 40 procent van het totale EU-budget. Het daalt echter wel: in 1984 was het nog 71 procent, in 2013 moet het verder dalen naar 33 procent. De Europese Unie wil het met land bouwbeleid een veilig aanbod van betaalbare levensmiddelen garan deren. Een gemiddeld EU-huishouden be steedt 15 procent van het inko men aan levensmiddelen, de helft van 1960. De 27 EU-landen tellen 12 miljoen fulltime boeren. Zij runnen vaak familiebedrijven. Gemiddeld heb ben zij 12 hectare grond. Her vergelijking: in de VS hebben 2 miljoen boeren elk gemiddeld 180 hectare. Maar ook in Europa is een proces van schaalvergro ting gaande. Veel boeren die stop pen, hebben geen opvolger. Het landbouwbeleid wordt door de Europese Commissie voorbe reid. De Raad van Landbouwmi nisters en het Europees Parle ment moeten het goedkeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11