D-day voor boeren in EU io eu-landbouwbeleid Voor de Europese boeren en tuinders is het vandaag een spannende dag. Het Europese landbouwbeleid gaat op de schop. Land bouwcommissaris Dacian Ciolos presenteert zijn deels al uitgelekte plannen. Nederlandse boeren moe ten het met minder geld gaan doen. woensdag 12 oktober 2011 M door Joep Trommelen clkvcehoudcr Cees Romijn (44) uit Langerak in Zuid-Holland denkt dat de kwaliteit van de melk in de toekomst achteruit kan gaan als-Brussel de Neder landse boeren niet in staat stelt te innoveren. Ook prijsstijgingen sluit hij niet uit. Hij hoopt dat de politiek het tij nog kan keren. Hij blijft optimistisch. „Ik ga ervan uit dat het goedkomt. Maar de Nederlandse melkveehou der redt het altijd. Als er één sector in het ver leden veerkracht heeft getoond, zijn wij het wel." Aan de rand van het Groene Hart houdt Ro mijn samen met zijn vrouw negentig melk koeien en zeventig stuks jongvee op 55 hectare weidegrond. Zijn bedrijf is daarmee iets groter dan gemiddeld. „Ik krijg nu geld uit Brussel omdat de politiek wil dat de melk- en vleesprijzen laag blijven. Dat houdt ergens een keer op, dat begrijp ik ook wel. Maar de prijzen zijn nu zó laag dat ik niet verder op mijn inkomsten kan interen." De koeien van de familie Romijn leveren nu 800.000 liter melk per jaar. Na 2013 wil de Roe meense landbouwcommissaris Dacian Ciolos de steun die Romijn nu krijgt niet langer op diens productie maar op de 'maatschappelijke diensten' baseren. „Ik moet extra dingen gaan doen, voor de na tuur, voor dierengezondheid en -welzijn. Dat vind ik prima. Wij zijn net als het grote pu bliek voorstander van meer koeien in de wei in plaats van op stal. Maar dat kost geld. Het percentage koeien in de wei loopt terug, 24 procent van de Nederlandse koeien komt hele maal niet meer buiten. Die van mij in de zo mer nog allemaal. Maar dat is niet vol te hou den als de consument er geen geld voor over heeft en de Europese politiek mij niet finan cieel steunt." In eerste instantie lag er op het bureau van Ciolos een voorstel om het Europese land bouwbudget na 2013 met bijna 30 procent te verminderen. Maar dat gebeurt niet. Boeren houden in de plannen van Ciolos hun inko menstoeslagen. Wel vindt er een verschuiving plaats van de 'rijke' West-Europese EU-lidsta- ten naar de 'arme' oostelijke leden. Voor Nederland betekent dit een afname van 830 miljoen euro naar 760 miljoen. Ook voor de individuele boer verandert er veel omdat er een uniform bedrijfstoeslagtarief komt van 400 euro per hectare voor alle 1,9 miljoen land- bouwhectares. Ongeveer 80 procent van de Ne derlandse boeren dreigt er op achteruit te gaan, 20 procent beurt juist meer, schat boeren- organisatie LTO Nederland. LTO stuurde deze week een brandbrief aan de Tweede Kamer. Nederland levert in verhou ding met Frankrijk en Duitsland veel te veel in, schrijft voorzitter Albert [an Maat. Hij stelt dat Brussel als het gaat om 'vergroening' van het beleid te veel nadruk legt op biodiversiteit. „De wereldbevolking groeit de komende veer tien jaar van 7 naar 8 miljard mensen. Verduur zaming van productie moet daarom ook een doel zijn van vergroening," schrijft hij. Bijna de helft van het Europese budget (128 miljard) gaat naar boeren, tuinders en het plat teland. Dit jaar maakt Brussel 57 miljard euro over naar de sector. Ciolos wil het budget tot 2020 handhaven, maar dat betekent dat boeren door de inflatie jaarlijks zo'n 2 procent koop kracht in gaan leveren. Maat legt in een toelichting op de brief uit waar de meeste pijn bij de LTO zit. „Dat is de korting van 70 miljoen, terwijl Nederland 7 procent van de Europese landbouwproductie levert en slechts 2 procent van het geld krijgt." Daarnaast steekt het hem dat de Nederlandse boeren 7 procent van hun land ongemoeid moeten laten of aan de natuur terug moeten geven, terwijl de boeren heel efficiënt met de schaarse grond om moeten springen. „Liever zetten wij in op innovatie. Dan kunnen we er voor proberen te zorgen dat we in 2020 zowel concurreren als groener produceren. Want er dreigt een tekort aan voedsel en energie. Daar 'De prijzen zijn nu zo laag dat ik niet verder op mijn inkomsten in kan teren' moeten we nu op inspelen en dat doe je niet door goede landbouwgrond ongebruikt te la ten. Wel door met minder energie en grond stoffen te produceren. Daar moet Brussel in in vesteren." Brussel heeft het landbouwbeleid al aangepast onder druk van de WTO, de wereldvrijhan- delsorganisatie. Europa moest de boeren min der beschermen. Importtarieven zijn afgebro ken en exportsubsidies aan banden gelegd. Als compensatie kregen de boeren inkomens steun. Sinds 2007 is er een bedrijfstoeslag geba seerd op het aantal hectares land. Een beetje melkveehouder en akkerbouwer krijgt nu nog zo'n 20.000 tot 30.000 euro subsidie. Albert Jan Maat (zelf van 1999 tot 2007 euro parlementariër voor het CDA) wil flink gaan lobbyen om Den Haag Brussel op andere ge dachten te brengen. „Want het is van de gekke dat Nederland moet boeten voor het verschui ven van geld naar het oosten." Maat en Romijn wijzen er op dat de land bouw goed is voor 10 procent van het Neder landse Bruto Nationaal Product. En bovendien het Nederlandse landschap vorm geeft. Romijn komt nog even terug op de door zo wel boeren als consument gewenste weide- gang. „Kijk, de melk zal altijd wit blijven. Maar we willen onze koeien ook uit de stal hebben en gevarieerd voedsel geven. We zien koeien graag als onze nationale knuffeldieren. Dat lukt niet als je het alleen maar aan de wetten van de markt overlaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10