81 buitenland Woede na veldslag Crodzka als vrouw in parlement van Polen Ongezond door crisis Griekenland Liberia vestigt alle hoop op herverkiezing Johnson RELLEN Kopten vinden dat militairen bij onlusten veel te hard hebben opgetreden Kopten voelen zich gediscrimineerd dinsdag 11 oktober 2011 WARSCHAU - De kans is groot dat de eerste transseksueel binnenkort haar intrede doet in de Sejm, de Poolse Tïveede Kamer. Anna Grod zka (57) werd als man geboren en onderging vorig jaar haar laatste operatie, waardoor ze nu als vrouw door het leven gaat. Grodzka voerde de lijst van de links-liberale Palikot's Beweging aan in de stad Krakau in het zui den van Polen. Die partij, die in het katholieke Polen strijdt voor het recht op abortus en de vrije verstrekking van voorbehoedmid delen, heeft zondag verrassend on geveer 10 procent van de stemmen behaald. Het was de eerste keer dat de be weging aan de verkiezingen mee deed. Zij is opgericht door de mil jonair en oud-parlementslid Ja- nusz Palikot, die de invloed van de Rooms-Katholieke Kerk wil terug brengen. Grodzka zei tegen jui chende aanhangers van de bewe ging dat zij momenteel het enige transseksuele parlementslid in de wereld is. De kiezers hebben de coalitie van de rechts-liberale par tij Burgerforum van premier Do nald Tusk en de gematigde Boeren partij PSL een mandaat gegeven verder te regeren. De partijen hou den na de verkiezingen een be perkte meerderheid van 234 zetels. ATHENE - De schuldencrisis in Grie kenland heeft ook zijn weerslag op de gezondheid van de Grieken. Veel mensen kunnen de dokter niet meer betalen, het aantal zelf dodingen is gestegen en ook het aantal besmettingen met hiv groeit door toenemend drugsge bruik en prostitutie. Dat blijkt uit een studie die gisteren online is ge publiceerd door het Britse medi sche tijdschrift The Lancet. Cijfers van de Griekse overheid, de Europese Unie en andere bronnen wijzen op een alarmerende ver slechtering in de afgelopen paar jaar in Griekenland. Het aantal zelf dodingen, in 2010 al 25 procent ho ger dan in het voorafgaande jaar, is in de eerste helft van dit jaar geste gen met 40 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2010, al dus de minister van Volksgezond heid volgens The Lancet. De studie wijst ook op een scher pe toename van hiv-besmettingen aan het einde van 2010. Dit jaar wordt een stijging van 52 procent ten opzichte van vorig jaar voor speld. In de helft van de gevallen betreft het drugsgebruikers, die hun gebruik door prostitutie moe ten bekostigen en daarbij onveilige seks bedrijven. De onderzoekers vermelden misdaadcijfers waaruit blijkt dat het aantal moorden en diefstallen tussen 2007 en 2009 bijna is verdubbeld. Egyptische kopten tijdens de begrafenissen van mensen die zondag slachtoffer werden van geweld in Caïro. foto Mohamed Omar/EPA Zorgen over sektarisch geweld in Egypte waarbij veel doden vielen. Christenen richten hun pijlen vooral op veldmaarschalk Mo hammed Hussein Tantawi, lei der van de regerende militaire raad in Egypte. CAÏRO - Koptische Egyptenaren zijn woedend op het leger omdat militairen bij rellen in de afgelo pen dagen veel te hard zouden hebben opgetreden. De kopten hadden zich gisteren verzameld bij een ziekenhuis in de hoofdstad Caïro, waar de lichamen lagen van kopten die bij de onlusten van zon dag zijn omgekomen. De kopten richten hun pijlen voor al op veldmaarschalk Mohammed Hussein Tantawi, de leider van de regerende militaire raad in Egypte. „Tantawi, verrader, het bloed van kopten is niet goedkoop", riepen de betogers bij het ziekenhuis. Zondag was een van de geweldda digste dagen in Egypte sinds de val CAÏRO - Volgens de overlevering bracht bijna 2000 jaar geleden de evangelist Marcus het christendom naar Egypte, dat toen nog deel uit maakte van het Romeinse rijk. Na de verovering van Egypte door de Arabieren behielden de kopten hun identiteit Door bekeringen en vervolgingen door de eeuwen heen is hun aantal sterk afgeno men. Er zijn nu tussen de zeven en acht miljoen kopten, op een bevol king van ongeveer 83 miljoen. De afgelopen jaren is de spanning tussen moslims en kopten toegeno men. Kopten klagen over discrimi natie door de overheid en bedrei gingen en aanvallen door radicale moslims. Het aantal gewelddadige incidenten groeit. van president Hosni Mubarak in februari. De koptische christenen betoogden tegen een aanval, vori ge week, op een kerk in de zuidelij ke provincie Aswan. Die zou het werk zijn van radicale moslims. Het protest begon vreedzaam, maar tijdens de mars werden de kopten bekogeld vanaf daken en balkons door buurtbewoners. Daarna greep het leger in. Bij de rellen van zondag zijn circa 25 doden gevallen. Het zou gaan om ruim twintig kopten en enkele militairen. Als gevolg van de onlus ten zijn honderden mensen in zie kenhuizen behandeld. Bij het kop tische ziekenhuis in het noordoos ten van Cairo raakten kopten giste ren slaags met het leger en de op roerpolitie. Een aantal wagens van de oproerpolitie werd in brand ge stoken. De autoriteiten stationeer den extra troepen. De militaire raad benadrukte aan de macht te blijven en volgens de eigen agenda het land naar een burgerregering te loodsen. „Dit on danks de pogingen om de steunpi laren van de staat te verwoesten en chaos te creëren die de over gang verhindert", aldus de raad. De Amerikaanse president Barack Obama liet weten dat het geweld in Egypte hem zorgen baart. Een woordvoerder riep de autoriteiten op de kopten te beschermen. Volgens critici probeert het Egypti sche leger de aandacht af te leiden met de rellen in Caïro. Het leger zou nu een 'externe vijand' zoe ken. De rol lijkt weggelegd voor de kopten in het land. Het geweld komt op het moment dat het leger steeds meer kritiek krijgt omdat het te lang treuzelt met het inlos sen van de toezeggingen die zijn gedaan aan de revolutionairen. Gisteren werd bekend dat een man die eind vorig jaar zes Egypti sche kopten doodschoot, is opge hangen. Het is uitzonderlijk dat de Egyptische autoriteiten de datum van een executie onthullen. zie onze website:buitenland Onbewerkte beelden van de rellen van afgelopen weekend door onze correspondent Nils Elzenga MONROVIA - Liberia gaat vandaag naar de stembus voor een presi dent. De vrijdag met de Nobelprijs voor de vrede bekroonde Ellen Johnson-Sirleaf, stevent af op her verkiezing. Monrovia is mede dankzij haar weer een 'gewone' West-Afrikaanse hoofdstad: snel groeiend, kleurrijk en bedrijvig. Wie er een wandeling maakt, zou niet zeggen dat hier tot 2003 een burgeroorlog woedde die de stad verwoestte. Alleen wie goed kijkt, ontdekt nog een muur vol kogelga ten. Liberia's wederopstanding wordt toegeschreven aan 'Ma El len'. Zij won eind 2005 Liberia's eerste vrije verkiezingen in decen nia en werd het eerste vrouwelijke staatshoofd van Afrika. Sindsdien regent het lof Newsweek noemde haar 'één van 's werelds beste tien leiders'. The Economist repte van 'de beste leider die Liberia ooit ge had heeft'. „Het beleid van onze president is erg succesvol", zegt zakenman For tune Pearson, die vorig jaar terug keerde uit ballingschap in de VS. „Behalve veiligheid zijn vooral ge zondheidszorg en onderwijs sterk verbeterd. Wegen zijn geasfalteerd. Buitenlandse investeerders zien weer brood in Liberia. Corruptie is afgenomen." Andere presidentskandidaten zijn volgens Pearson onervaren en ont beren een politiek programma. „Sommigen zijn malafide. Wat dacht je van Prince Johnson? Die was ooit een van de belangrijkste krijgsheren." Johnson roept regel matig: 'er komt weer oorlog als ik geen president word'. „Niemand neemt dat serieus", zegt student Luguori Williams. „Maar echt pret tig voelt het ook niet." Ook voor malig wereldvoetballer van het jaar George Weah is omstreden. „Tijdens een recente verkiezingsral ly reed een auto uit zijn konvooi een omstander aan. Weah poogde publiekelijk een journalist foto's van het ongeluk te ontfutselen." Het voorval is uitgegroeid tot een nationaal schandaal. Universiteits professor Momoluh Getaweh weet wat hem te doen staat: „De presi dent is heel, heel belangrijk voor dit land. Als ze niet wordt herko zen, dan ben ik vertrokken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8