binnenland 17 Politie verliest vaak tijd bij vermist kind Met man en macht zocht de politie afgelopen weekend in Rotterdam naar de vermiste Jennefer van Oostende. Ze werd tenslotte dood aangetroffen in het huis van een bekende. NS betreurt ophef over de plaszak Alleen Amber Alert bij groot risico BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm dinsdag 11 oktober 2011 ZAAK JENNEFER door Arjen de Boer Na de vermissing van Jennefer van Oos tende spraken agen ten zondag met de man die haar als laat ste had gezien. „Maar hij was geen verdachte", aldus een politiewoord voerster. Dus was er ook geen prangende reden snel zijn huis te doorzoeken. Er waren nog te veel scenario's om te onderzoeken; en zonder concrete aanwijzing ie mands huis overhoop halen, mag niet, benadrukt de Rotterdamse politie. „We hebben wel in zijn huis rond gekeken, maar niets duidde op een misdrijf of dat Jennefer nog in de woning was. We beschouwden het als een vermissing waarbij alle opties open stonden." Criminoloog Harrie Timmerman krijgt hier een ongemakkelijk ge voel bij. Hij is al jaren een kritisch volger van politieonderzoeken en vindt dat de sterke arm bij verdwe nen kinderen vaak te lang uitgaat van een vermissing waarbij met al les rekening wordt gehouden: van een bezoek aan een vriendje tot ontvoering. Zo'n breed onderzoek kost tijd, zegt Timmerman: „Kost bare tijd, die wordt verspild." In sommige gevallen moeten 'alle alarmlichten op rood gaan'. „Voor al als het gaat om meisjes jonger dan twaalf Dan moet je als de wie deweerga aan de slag", aldus de cri minoloog. Hij wijst op Amerikaan se statistieken waaruit blijkt dat 44 procent van de slachtoffertjes bin nen een uur wordt omgebracht, na drie uur is dat 74 procent. De verdachte verklaarde aanvanke lijk dat Jennefer naar het huis van haar vader een paar straten verder op was vertrokken. Daar is ze nooit aangekomen. Ruim 24 uur nadat ze voor het laatst is gezien, werd een Amber Alert afgegeven, UTRECHT - Directeur Ingrid Thijs- sen van de Nederlandse Spoorwe gen (NS) betreurt de ophef die af gelopen vrijdag is ontstaan rond om de plaszak. Volgens haar heeft de NS de hoon van Nederland over zich heen ge kregen. Een NS- woordvoerder be vestigt dat Thijssen een brief aan het personeel heeft gestuurd waar in ze schrijft dat ze de kritiek onte recht vindt en dat de NS in zijn hemd is gezet. Thijssen is het er niet mee eens dat een treinreiziger de plaszak gebruikt in de lege cabi ne van de Sprinter-machinist, zo als de NS vorige week nog zei. „De cabine is een werkplek. Het NS-personeel beslist waar de plas zak in uiterste nood gebruikt kan worden." In een plaszak kunnen treinreizigers in noodgevallen hun behoefte doen als een wc-loze trein is gestrand. Op zaterdagavond 22.00 uur meldt de moeder van Jennefer haar vermissing bij de politie. Jen nefer zou het laatst gezien zijn in de woning van de 26-jarige ex-vriend van haar oudere zus. Na de melding van vermissing stelt de politie een groot recher cheteam op. In de buurt worden flyers uitgedeeld over de vermis sing. Op zondagmiddag brengt de re cherche een bezoek aan de 26-jari- ge ex-vriend. Deze verklaart dat het meisje de vorige dag om 18.30 uur zijn woning heeft verla ten. De politie stuurt zondag rond 22.00 uur een Amber Alert uit. Zondagavond laat doet de politie een inval in de woning van de 26-jarige man. Die wordt gearres teerd. De politie vindt er later ook het lichaam van Jennefer. Buurtbewoners kijken maandag naar het onderzoek in de Rotterdamse Boergoenestraat, waar het lichaam van Jen nefer van Oostende werd gevonden. foto Koen van Weel/ANP waarna haar foto in heel Neder land te zien was. Maar Jennefer heeft het huis van de verdachte nooit verlaten. Op veiliggestelde camerabeelden van afgelopen weekend is niets te zien van een tienjarig meisje dat over straat loopt. De politie wil hier echter niet uit concluderen dat meteen in het huis van de verdach te had moeten worden gezocht. Ondanks dat de politie het lichaam binnen anderhalve dag heeft gevonden, had de politie sneller kunnen handelen, ver moedt Timmerman. Dat was ook de kritiek in de zaak van Milly Boe- Ie (12) die in maart 2010 in Dor drecht werd vermoord. Ondanks nuttige informatie werd niet snel besloten de huizen in de buurt binnen te stappen. Opsporingsdiensten schieten vaak in een kramp omdat alleen een rechter-commissaris toestemming mag geven en bij een huiszoeking aanwezig moet zijn, weet Chris Leeuwe die voorzitter was van de commissie die de werkwijze van de politie toentertijd onderzocht. „Maar agenten ter plaatse kunnen best met hun leidinggevenden overleggen of binnentreden niet eerder kan. Dat zou praktisch poli tioneel handelen zijn. Zolang ie mand achteraf maar verantwoorde lijkheid durft te nemen", conclu deert Leeuwe uit de Dordtse zaak. „Zeker als het gaat om zoiets ur gents als een vermist kind." DEN HAAG - Niet iedere vermissing komt in aanmerking voor een Am ber Alert. Het gebruik ervan bij kwesties waar het risico voor een vermiste persoon niet heel groot wordt ingeschat, neemt volgens Amber Alert namelijk het speciale effect van het systeem weg. Daar om moet een vermissing aan een aantal eisen voldoen. De vermiste persoon moet jonger dan 18 jaar zijn. Ook moet direct ge vaar bestaan voor het leven van het kind of een directe vrees voor ern stige verwonding. Verder moet er voldoende informatie zijn over het slachtoffer, een mogelijke ontvoer der of een gebruikte auto, zodat een Amber Alert de kans vergroot dat een kind snel getraceerd kan worden. Als de noodzakelijke infor matie binnen is, moet het alert zo snel mogelijk na de ontvoering of vermissing worden gebruikt. Het systeem bestaat sinds novem ber 2008. Amber Alerf stuurt niet alleen waarschuwingen per sms, maar ook via e-mail, beeldkranten, sociale netwerken op internet en op televisie. Ontdek het indrukwekkende landschap van Noorwegen! In samenwerking met de rederij Holland America Line bieden wij u een geweldige cruise aan vanuit Rotterdam naar de Noorse fjorden. U boekt deze luxe 8-daagse cruise al vanaf slechts 799 inclusief alle maaltijden aan boord, 1 exclusieve lunch* én een drankenkaart t.w.v. 25 of 50 p.p.*! Vertrek is pas in 2012, maar deze reis is nu al ongekend populair. Wees er dus snel bij, want de boekingen stromen al volop binnen. V0L= echt VOL! Dag 1: inscheping in Rotterdam, start cruise om 17.00 uur. Dag 2: geniet van een heerlijke, ontspannen dag op zee. Dag 3: tijd voor een kennismaking met de Hanzestad Bergen. Dag 4: spectaculaire vaartocht naar Geiranger door het Geirangerfjord, één van de smalste fjorden van Noorwegen. Dag 5: de stad Alesund met haar "Art Nouveau" architectuur. Dag 6: dag op zee inclusief passage door het Hardangerfjord Dag 7: ontdek Eidfjord, omgeven door prachtige natuur Dag 8: ontscheping in Rotterdam, op eigen gelegenheid naar huis. MS ROTTERDAM*****: geniet van de ruim ingerichte hutten, de unieke service aan boord, mooie zwembaden, de enorme kunstcollectie én maaltijden die door topkoks zijn bekroond. Mei 19 €799 Juli 28 €899 Juni 30 899 September 8 899 Prijs o.b.v. 2-p.binnenhut cat. MM. 'Drankenkaart en lunch (lunch met tnbegr. bij 30/6) alléén van toepassing voor le en 2e persoon in de hut. Zie www.kras.nl/32568 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7