221 zeeland 'Mariniers komen thuis' LlElZlEWSlJlU Zalco-personeel levert niet in IJzersterke verdediging Lage eis is teken des tijds Behandelen is absolute eis Sneller ingrijpen in Vlaketunnel 'Door het verkeersongeval is mijn leven compleet overhoop gegooid' dinsdag 11 oktober 2011 mmggsssmssi KAZERNE Hoorzitting in Tweede Kamer door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Sinds eind jaren negen tig zijn uit Zeeland 20 rijksdiens ten vertrokken. Daarmee zijn structureel 1600 arbeidsplaatsen verdwenen. In geld uitgedrukt is de Zeeuwse economie er 160 mil joen euro armer van geworden. Dat zei Commissaris van de Konin gin Karla Peijs gisteren in de Twee de Kamer. Die hield de hele dag een hoorzitting over de bezuinigin gen op defensie. Onderdeel daar van is de mogelijke verplaatsing van de Van Braam Houckgeestka- zerne in Doorn naar Vlissingen. Burgemeester Frits Naafs van de gemeente Utrechtse Heuvelrug zei 'van de leg te zijn'. „Verplaatsen naar Vlissingen is geen logische stap. Defensie moet 1 miljard euro bezuinigen, terwijl nieuwbouw van een kazerne 150 a 200 miljoen euro gaat kosten. In Doorn is min stens 10.000 vierkante meter aan uitbreiding mogelijk. Het bestem mingsplan staat niets in de weg." Hij zei dat de gemeente eind au gustus is overvallen door de aan kondiging van minister Hans Hil- len (Defensie) over de mogelijke sluiting van de marinierskazerne in Doorn. Commissaris van de Ko ningin Peijs daarentegen vertelde MIDDELBURG - Rijkswaterstaat moet sneller tegenverkeer instellen in de Vlaketunnel bij een incident in één van de buizen. Daarvoor hoort materiaal beschikbaar te zijn en draaiboeken klaar te liggen, vin den de CU en de PvdA in de Sta ten van Zeeland. Paul Colijn (CU) stelde gisteren in de Statencommissie economie en welzijn vast dat de A58 zo'n be langrijke slagader voor Zeeland is dat snel maatregelen moeten kun nen worden genomen als een buis van de Vlaketunnel is gestremd. Dat betekent bijvoorbeeld dat bor den om bet verkeer op een andere rijstrook of door de andere tunnel- medio juni al te zijn gebeld door de minister. Ze legde de Kamer uit dat het logisch is om.de kazerne te verplaatsen naar Vlissingen. „Zee land wordt sinds eind jaren negen tig geplaagd door het vertrek aan Rijksdiensten. Er is al een kazerne we hebben een munitiedepot, oe fenterreinen, er is genoeg grond en we hebben een makkelijke hui zenmarkt. Het hele leger kan er nog wel bij. Grapje hoor. Michiel de Ruyter heeft het korps mari niers uitgevonden. Dus de mari niers komen naar huis." Ze benadrukte dat 'het feestje nog niet beklonken is'. Een werkgroep van defensie zet alles op een rij. Voordat de Kamer spreekt over be groting defensie (eind november) moet duidelijkheid komen over de kosten. Peijs: „Hoeveel het kost? Dat moet u aan de minister vra gen. Ik ga er niet over of mariniers hangende toiletten willen." Wat wil Zeeland ervoor doen, wil de de Kamer tot slot weten. Peijs: „We doen onze uiterste best om defensie terug te krijgen. We zijn tot heel veel bereid." Zeeland zoekt, zei Peijs na afloop, oplossin gen op het gebied van bijvoor beeld grond en bouwrijp maken. „Denk aan erfpacht. We geven grond niet gratis weg." Addy Evertz Cees van Kampen buis te geleiden, in de buurt van de tunnel moeten zijn opgeslagen. Piet Hamelink (PvdA) wilde we ten hoeveel tijd het kost tegenver keer in te stellen. Ellen Visser van Rijkswaterstaat, die in de commissie een toelich ting kwam geven op de strem ming van de tunnel de afgelopen weken, vertelde dat tegenverkeer bij een incident in een tunnelbuis meestal niet nodig is, omdat de verkeersstroom in één richting dan goed kan worden omgeleid via de Vlakebrug. Welke maatrege len worden genomen hangt af van de vraag hoe lang het duurt voor dat de tunnelbuis weer open kan. Wim Bakker ADDY EVERTZ (68) „Die verdediging was ijzersterk. Zijn advocaat, Kortgene, oud-docen- Mark Dunsbergen, bracht mij zelfs een beetje te, Mijn dochter is ju- aan het twijfelen, terwijl ik huiselijk geweld zeer riste en ik heb altijd kwalijk vind. Dat wil wat zeggen. Het is een discussies met haar pluim voor de advocaat, maar toch ben ik het over stafrecht. niet met hem eens. Huiselijk geweld zou weer opnieuw op de agenda moeten komen. De man lijkt mij toch echt iemand met losse handjes en lichtontvlam baar. Nog even en er wordt gezegd: ik sla mijn vriendin omdat ik van haar hou. Alsof slaan bij een relatie hoort. Ik ben het eens met de officier. Zijn eis van zes maanden voorwaardelijk en zes maanden onvoorwaardelijk vind ik goed. Ik hoop dat de man ie mand treft die hem kan helpen. Want hij heeft wel hulp nodig en ik hoop dat behandeling helpt. Daar ben ik trouwens niet zo zeker van. Eerlijk gezegd kan ik het niet zo goed begrijpen dat zijn vriendin niet bij hem is weggegaan. Ze zijn nog samen. Als je twee keer mishandeld bent, wie zegt mij dan dat het geen derde keer gebeurt." CEES VAN KAMPEN „Ik vind de eis van de officier veel te mild. Ik (63). Aardenburg. Vrij- ben nog van de generatie die ontzag heeft voor williger slachtoffer- agenten. Dat de eis licht is, is een teken des tijds. hulp. 'Benieuwd naar Agressie tegen een agente wordt niet zwaar aan- de motivatie van een gerekend. We accepteren dan dat de maatschap dader'. pij verhardt. Dat vind ik niet goed. De advocaat trok de waarneming van de agente in twijfel die mishandeld was. Dat is onzin. In angstige situaties weet je nog precies wat er is gebeurd. Juist dan onthoud je elk detail. Het moet er daar in het park in Goes heftig aan toe zijn gegaan. Die agente is doodsbang ge weest. De advocaat deed het wel goed. Hij wilde ons doen geloven dat de man de dupe is geworden van de omstandigheden. Dat hij normaal een aardige man is, maar dat hij pech heeft gehad en dat hij de vrouwen niet had willen mishandelen. Want ook zijn vriendin heeft er van langs gekregen. Bij huiselijk geweld wordt niet onderkend dat er veel drama aan ten grondslag ligt. Ik vind kortom dat de eis laag is." WIM BAKKER (62) „Ik had de dagvaarding vooraf goed gelezen en Middelburg, bedrijfs- dan maak je een beeld van de man. Het was een arts. 'Het is goed om lange lijst delicten. Ik vroeg me af welke stoornis de rechterlijke macht hij heeft. Want uit de lijst blijkt dat hij niet in te volgen, zodat zij staat is zijn eigen grenzen te bewaken. Zijn advo- scherp blijft'. caat heeft me wel aan het denken gezet. In het tweede delict, de confrontatie met de agente in het Goese park, zou zijn vriendin de agente geslagen hebben. Gek eigen lijk dat zij niet is aangeklaagd. Ik vind dat de advocaat een punt heeft toen hij zei dat er geen technisch onderzoek is verricht na de schermut seling in het park. Dat is toch een verzuim. Uit een psychologisch rap port zou blijken dat de man een borderliner is. Ik weet natuurlijk niet of hij dat wel of niet is, maar ik vind het wel een absolute eis dat de man •behandeld wordt. Als borderliner denk je zwart-wit. De behandeling vind ik nog belangrijker dan een gevangenisstraf Hij heeft nu een maand of drie in de gevangenis gezeten. Borderliner is te trainen, zodat je niet telkens in dezelfde valkuil trapt, maar de stoornis blijft." MIDDELBURG - Zijn werk als straat agent kan een Zeeuws-Vlaming niet meer doen. Zijn hobby's, het voetbalelftal van zijn zoon trainen en scheidsrechteren, zijn onmoge lijk. Tijdens vakanties lopen en fietsen kan ook niet meer. Een avond op de bank zitten; uitgeslo ten. Werken in de tuin; idem dito. Sinds de agent slachtoffer werd van een verkeersongeluk waarbij hij een gecompliceerde heupfrac tuur opliep, is zijn leven drastisch veranderd. Lang zitten kan hij niet meer, lang staan evenmin. „Mijn leven ligt compleet overhoop." Hij hoop dat hij bij de politie kan blij ven maar zekerheid heeft hij niet omdat het nog niet duidelijk is of zijn werkgever een geschikte baan voor hem kan vinden. En dat alle maal omdat op 2 juni 2010 een in woonster van Koewacht op de kruising van de Haar'manweg en de N61 bij Terneuzen het rode ver keerslicht 'niet zag' en tegen de au to van de agent botste. De Koe- wachtse verldaarde gisteren tegen over de leden van de rechtbank dat ze verblind was door de zon. Officier van justitie R. Rammeloo noemde het verbijsterend dat ze vervolgens door was gereden. Hij wees er ook op dat haar achterlig gers geen last hadden van die zon, noch de onderzoekers, die een dag later evenmin problemen hadden. Hij eiste een werkstraf van 180 uur en een voorwaardelijke rijontzeg ging van een jaar. door Ben Jansen MIDDELBURG - Met de werknemers van Zalco in Vlissingen-Oost valt niét te praten over een loonoffer om de verslechterde financiële si tuatie van de aluminiumsmelter te verbeteren. Ze voelen zich respect loos behandeld door de directie. „Er wordt niet ingeleverd", was de boodschap die de vakbonden gis teravond van ruim 200 leden mee kregen. Dit betekent dat de be stuurders van de bonden morgen in een gesprek met de directie over de toekomst van het bedrijf meteen opstappen als enige vorm van aantasting van de arbeidsvoor waarden ter sprake komt. De ledenraadpleging in Middel burg hoefde maar drie kwartiet te duren. Iedereen had de situatie van twee jaar geleden nog vers in het geheugen. Toen stuitte een loonoffer bij Zalco ook op fel ver zet bij de werknemers. Uiteinde lijk konden ook mildere ingrepen worden afgewend. Volgens Koos de Meij van FNV Bondgenoten en Piet Verburg van CNV Vakmensen staan de zaken er nu slechter voor. In 2009 was sprake van een tijdelijk loonoffer. Dat bijvoeglijk naamwoord wordt deze keer niet gebruikt. Maar wel klinkt op de achtergrond een drei gement: zonder bijdrage van het personeel zou het bedrijf failliet kunnen gaan. Je reinste intimidatie, vond een van de werknemers van Zalco. De maatregelen waaraan het bedrijf denkt - er zijn alleen informeel suggesties gedaan - kost het gemid delde personeelslid van de alumi niumsmelter ongeveer 20 procent aan inkomen, terwijl de kostenbe sparing voor het bedrijf maar 1 pro cent bedraagt. „Moet je daarvoor je werknemers tegen je in het har nas jagen?" luidde de vraag. Er is sprake van het inleveren van tien vrije dagen, van het niet uitbe talen van de in de CAO overeenge komen loonsverhoging, van dage lijks een uur langer maar dan onbe taald doorwerken en van een basis salaris dat afhankelijk van de gang van zaken bij Zalco naar boven of naar beneden gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56