zeeland 119 Historisch Retranchement weer boven water Oplichting Terneuzen bij Opsporing Verzocht 'Cïl» Handyclub Hulst houdt open middag dinsdag 11 oktober 2011 Alleen bij Fort Nassau in Retranchement wordt de rijksgrens tussen Nederland en een buurland door drie grenspalen aangegeven. De plek van de middelste grenspaal, die de precieze scheidslijn aangeeft, lag tot 1873 in een Zwingeul. De 'drieling' van Retranchement is niet alleen een toeristische blikvanger, maar ook een historisch monument in een prachtig landschap, betoogt de dorpsraad van het grensdorp. voor 2012 terug, foto Mark Neeiemans Tot 1873 gaven de twee richtpalen de grens op Nederlands en Vlaams grondgebied aan. De grens lag tot die tijd middenin de Zwingeul, werd na de Belgische afscheiding bepaald. In 1873 werd de Willem Leopold- polder ingedijkt en kon grenspaal 364 een plekje krijgen op de precie ze plaats van de grens. De twee richtpalen bleven als 'stille wach ters' op hun post en wijzen zo op een unieke grensgeschiedenis, be toogt Basting. De voorzitter be sloot vorige week aan de bel te trekken, omdat de dorpsraad er "SlEVt Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" maar niet achter kwam waar de paal was gebleven. „Vóór de zomer hadden mensen hem nog zien lig gen in het veld. Hij was toen al om gevallen. Maar daarna verdween de paal opeens", vertelt Basting. Toen de boer die het land be bouwt ook niet bleek te we ten wat er met 364 A was gebeurd en Basting het ene na het andere sterke verhaal hoorde, werd het tijd om actie te onderne men. „Mensen vertelden me al dat de paal was gestolen en bij iemand in de tuin stond." Rondvragen in het dorp zelf en aangrenzend Knokke leverde de af gelopen maanden niets op. Dus be sloot Basting eind vorige week een officiële brief te sturen naar B en W van Sluis. Want als de 'buiten ste grenspaal aan Belgische zijde' niet terugkomt, verliest Retranche ment zijn drieling van grenspalen. En die meerling is uniek in gren- spalenland, een toeristische trek ker. Op bescheiden schaal mis schien, maar de drieling is weer een extra reden om het grensdorp te bezoeken, licht Basting toe. De dorpsraad was met de nood TERNEUZEN - Het AVRO-televisie- programma Opsporing Verzocht besteedt vanavond aandacht aan een oplichtingszaak in Terneuzen. Er worden foto's getoond die te maken hebben met de oplichting van een bejaard echtpaar uit de ha venstad. Op zaterdag 23 april van dit jaar kreeg het echtpaar bezoek van zes jonge vrouwen. Zij wilden zoge naamd een enquête afnemen. Twee vrouwen gingen met de be woners rond de tafel zitten, terwijl de de vier anderen de woning doorzochten. Zij gingen met bank- pasjes aan de haal. Door een truc werden ook nog de pincodes, die kreet op het Sluise gemeentehuis aan het verkeerde adres. Maar amb tenaren van de gemeente waren niet te beroerd om uit te zoeken hoe het met paal 364 A was. En vonden dus uit dat de provincie de paal al maanden vertroetelt. „Dat had de provincie ons ook wel eens mogen laten weten. Ook de landbouwer, die op het stuk grond boert, wist van niks", bromde Bas ting. „Maar goed die miscommuni catie zullen we maar op een men selijke fout steken. Het belangrijk ste is dat de grenspaal terecht is." De dorpsraad zal dat nieuws ook in Knokke bekend moeten maken, want nieuwsmedia in West-Vlaan- deren alarmeerden afgelopen weekeind ook hun volgers. De belofte dat de paal voor de jaar wisseling weer aan de Vlaamse kant van de grens staat, is voor Bas ting belangrijker dan de precieze plaats. „In het verleden lag de Vlaamse grenspaal vaker om. Als hij honderd meter verderop veili ger staat, is lijkt me dat geen pro bleem. Als hij maar wel in een rechte lijn met zijn twee broertjes blijft staan, want dat is vanaf de wallen een mooi gezicht." bij de bankpassen hoorden, ontfut seld. Uiteindelijk is hen een be drag van duizenden euro's afhan dig gemaakt. Uit onderzoek bleek dat dit soort oplichtingen ook in de rest van Ne derland heeft plaatsgevonden. Er zijn beelden gemaakt van de da ders. Die worden tussen 21.30 en 22.15 uur op Nederland 1 uitgezon den. De herhaling is morgen (woensdag) tussen 13.20 en 14.05 op Nederland 2. De kijkers wordt gevraagd of zij de zes vrouwen hebben gezien en of er mensen zijn die op dezelfde manier zijn op gelicht als het Terneuzense echt paar. sv-tX.- I INBRAAKBEVEILIGING I BRANDBEVEILIGING I CAMERABEWAKING *"erk kend BORG Bevelliglngsbedrljl ^erke rkend Brsnddtlectlebedrtl! I MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE I ALARMOPVOLGING Lewestraat 43 Goes/Kloetinge Tel.: 0113-213720 E-mail: info@coliinbv.nl Internet: www.cofijnbv.nl HULST - De Handyclub in Hulst houdt morgen open middag. Kin deren van groep 6 tot en met groep 8 van de basisschool kun nen daar elke woensdagmiddag te recht om, onder leiding van een aantal deskundigen, te knutselen. Ze kunnen onder meer solderen, puntlassen en houtdraaien, maar ook 'gewoon' tekenen, schilderen en plakken. De werkruimte van de club is in het ROC-gebouw aan de Tabak straat in Hulst. Contributie kost 5 euro per maand. De open middag duurt van 13.30 uur tot 15.30 uur. 1- 1 - De 'Drieling' keurig in het gelid. De provincie belooft dat de derde grenspaal op de achtergrond in elk geval terugkomt. archieffoto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45