Engelengeduld is bittere noodzaak zeeland 13 22— 21 Stress voor de stresstest van Borssele Nieuwe collectie Film de dief! Verhagen wil vooroverleg over kerncentrale commentaar DELSCHER presenteert DELSCHER. Personeel in de detailhandel wordt steeds vaker geconfronteerd met agressieve en gewelddadige klanten. foto Tjapko de Heus/ANP door Yorben Weststrate In de Emté supermarkt in de Vlissingse wijk Paauwenburg is steeds vaker sprake van ver baal geweld tegenover winkel personeel. Volgens één van de me dewerksters gebeurt het zo'n drie tot vijf keer per week dat 'iemand compleet over de rooie gaat'. „Dan zie je al het personeel naar elkaar kijken van dit is echt niet nor maal." Een werkneemster, die anoniem door Ben Jansen BORSSELE - Dertig medewerkers van de Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) zijn deze weken druk in de weer met de stresstest voor de kerncentrale Borssele. Eind deze maand moet het werk gereed zijn. Bij de kerncentrale voeren ze voortdurend studies en inspecties uit om de veiligheid van de kern centrale te toetsen en te verbete ren. De Europese Commissie heeft nu onderzoek van alle kerncentra les in de EU geëist naar aanleiding van de aardbeving en de erop ge volgde tsunami in Japan. Daarvoor moeten alle zeilen worden bijge zet. Om de stresstest - EPZ spreekt zelf liever van een robuustheidson- wil blijven omdat ze anders - zo geeft ze aan - 'een hoop commen taar van iedereen krijgt', vertelt over de situatie. De vrouw draait al heel wat jaartjes mee in de le vensmiddelenbranche. „Vroeger waren de mensen veel be schaafder dan nu. Het personeel wordt steeds vaker zonder respect behandeld. We worden veel meer met een grote mond aangespro ken. Als we iets niet weten, dan hebben mensen daar weinig be grip voor." Het is volgens haar veel- derzoek - in korte tijd te kunnen uitvoeren, heeft de kerncentra le-exploitant zelfs een aantal ge pensioneerde medewerkers terug geroepen. Dankzij die inspanningen ligt EPZ aardig op koers met het onder zoek, zegt Monique Linger van de kerncentrale. „Maar het blijft aan poten. Sommige collega's hebben de afgelopen maanden echt heel hard moeten werken en ze zullen op dezelfde manier nog een paar weken moeten doorgaan." Bij de stresstest gaat het erom vast te stellen in welke mate de kern centrale Borssele bestand is tegen aardbevingen, overstromingen en verlies van noodstroom en -koe ling. Ook moet in kaart worden ge bracht hoe het staat met voorzie- al de jeugd die minder beschaafd is dan hun leeftijdsgenoten 'vroe ger'. „Ik heb hét al vaak meege maakt dat iemand met zeer boze stem op mij afstapte. Maar bang ben ik niet hoor. Ik vraag meestal gewoon of het wat rustiger kan." De Vlissingse supermarkt doet niet aan speciale cursussen zoals weerbaarheidstraining voor het personeel. „Wel praten we er on derling veel over. Dan kunnen mensen hun verhaal kwijt en dan is het ook vaak alweer goed." Meer ningen om de gevolgen van een in cident te beperken. In aanvulling daarop wil het mini serie van EL&I ook dat EPZ aan geeft hoe goed de kerncentrale be stand is tegen een neerstortend vliegtuig, een ontploffende gastan ker op de Westerschelde en tegen moedwillige verstoringen, zoals een inbraak in de computersyste men voor de bediening van de cen trale. Linger: „We zijn ons nog aan het beraden over de manier waarop we de uitkomsten van al die onder zoeken uiteindelijk gaan opschrij ven en presenteren. Dat luistert nauw, want het is natuurlijk niet de bedoeling dat we een soort handleiding maken voor mensen die iets kwaads in de zin hebben." is eigenlijk niet nodig, ervaart de medewerkster. De agressie onder klanten heeft volgens haar een link met de huidige mentaliteit van de wereld. „Iedereen is mondi ger en alles moet maar in een handomdraai geregeld worden. Soms hebben vragen van klanten wat langer de tijd nodig." Steeds vaker raken mensen geïrriteerd door een kleinigheidje dat fout gaat. „De klanten zijn lichtgeraakt en brutaler. Als winkelpersoneel moet je engelengeduld hebben." DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen (Economische Zaken) wil nog deze maand gaan praten met Delta en ERH over hun plannen om een vergunning aan te vragen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. Om de behandeling van de aanvraag efficiënt te laten verlopen, is het gebruikelijk om vooroverleg te voeren. Verhagen verwacht ruim een jaar nodig te hebben voor het overleg. Om snel heid te maken heeft hij Delta en ERH geschreven dat hij bereid is om er deze maand mee te begin nen. Verhagen maakt gebruik van experts van het Geselschaft fiir An- lage und Reaktorsicherheit (GRS). dinsdag 11 oktober 2011 Winkelpersoneel moet tegenwoor dig beschikken over engelenge duld. Want de klant is brutaal en lichtgeraakt. Dat geeft een medewerkster van een super markt aan. Die beleving wordt bevestigd door de statistieken: de afgelopen vijfjaar is het aan tal gevallen van agressie bijna met een kwart toegenomen. Daarom is het goed dat dit on derwerp aandacht krijgt. De be roepsgroep wordt geattendeerd op cursussen en de noodzaak van goede beveiliging, inclusief camerabewaking. Dat laatste klinkt veiliger dan de actie waartoe de overheid oproept: film de overvaller met je mobieltje. Uiteraard neemt de pakkans toe als de politie be schikt over goed beeldmate riaal. Maar ondanks de waar schuwing - film zonder jezelf in gevaar te brengen - lijkt het een gevaarlijke en daarmee on verantwoordelijke suggestie. Overvallers zijn vaak gewapend en gestrest, hoe kun je zo ie mand filmen zonder jezelf in gevaar te brengen? procent meer agressie is de praktijk waarmee winkelpersoneel nu te ma ken heeft ten opzichte van 2006. De Zeeuwse Kamer van Koophandel hamert op duidelijk zichtbare camera beveiliging: „Ontmoedi gen! Dat helpt absoluut!" herfst/winter 201 I Burberry Christ lammy's R&L bont Etro Ralph Lauren Tod's schoenen en tassen Hogan schoenen en tassen Brunello Cucinelli Strenesse Paul Smith Armani Jeans Citizens of Humanity Natan Paule Ka Rena Lange Woolrich Fay e.v.a. Goes genomineerd voor beste binnenstad. Parkeren parkeergarage Westwal Grote Markt 11 -13 4461 AH Goes T 0II3 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3