201 zeeland 50°/( Verdwenen paal weer boven water Kinderen zijn meest Eerste schop natuurlijk speelterrein op eiland WEEK VAN DE OPVOEDING Drie vader-wethouders over de rol van de O korting tilroeoptiek brilmóde contactlenzen - - Met vijf generaties bij elkaar Reimerswaal dubt nog over handhaving dinsdag 11 oktober 2011 immmmmmmmimmmmmmmmmsmiismm door Claudia Sondervan door René Hoonhorst Het bestuur van Dorps raad Retranchement heeft zich voor niets zorgen gemaakt. Maar voorzitter Bram Basting is blij. De belofte dat grenspaal 364 A weer terugkomt, is tenslotte het belang- rijkst.Basting haalde maandagmid dag opgelucht adem toen hij hoor de dat de grenspaal veilig in een loods van de provincie ligt. Paal 364 A is netjes geverfd en is klaar voor terugkeer. De reden dat hij nog niet op zijn plek staat, is dat de provincie wil bekijken of de paal niet een paar honderd meter kan opschuiven. Als 364 A in een berm wordt verankerd in een be tonnen voet is het risico dat hij nog eens omvalt een stuk kleiner, weet sectorhoofd droge infrastruc tuur Ian van de Velde, verantwoor delijk voor het onderhoud van de grenspalen namens de provincie Zeeland. Hij wil het voorstel voor verplaatsing inbrengen in de per manente grenscommissie, de be heerder van de grenspalen, tijdens de commissievergadering volgen de maand. Vóór het eind van het jaar staat ook de paal aan de Vlaamse zijde van de grens er weer, verwacht Van de Velde. De dorpelingen misten hem al maanden, grenspaal 364 A, ook al is-ie er één van een drieling. Zijn broertjes 364 en 364 B staan nor maal tweehonderd en vierhon derd meter verderop. Net als B is A een 'richt- of hulppaal'. Tot 1873 gaven de twee richtpalen de grens op Nederlands en Vlaams grondge bied aan. De grens lag tot die tijd middenin de Zwingeul, werd na de Belgische afscheiding bepaald. In 1873 werd de Willem Leopold- polder ingedijkt en kon grenspaal 364 een plekje krijgen op de precie ze plaats van de grens. De twee richtpalen bleven als 'stille wach ters' op hun post en wijzen zo op een unieke grensgeschiedenis, be toogt Basting. De voorzitter be sloot vorige week aan de bel te trekken, omdat de dorpsraad er maar niet achter kwam waar de paal was gebleven. „Vóór de zomer hadden mensen hem nog zien lig gen in het veld. Hij was toen al om gevallen. Maar daarna verdween de paal opeens", vertelt Basting. Toen de boer die het land be bouwt ook niet bleek te weten wat er met 364 A was gebeurd en Bas ting het ene na het andere sterke verhaal hoorde, werd het tijd om actie te ondernemen. „Mensen ver telden me al dat de paal was gesto len en bij iemand in de tuin stond." Basting besloot eind vorige week een officiële brief te sturen naar B en W van Sluis. De dorpsraad was met de noodkreet op het Sluise ge meentehuis aan het verkeerde adres. Maar ambtenaren waren niet te beroerd om uit te zoeken hoe het met paal 364 A was. En vonden dus uit dat de provincie de paal al maanden vertroetelt. „Dat had de provincie ons ook wel eens mogen laten weten. Ook de landbouwer, die op het stuk grond boert, wist van niks", bromde Bas ting. „Maar get belangrijkste is dat de grenspaal terecht is." TIENGEMETEN - Op natuureiland Tiengemeten gaat morgen de eer ste schop in de grond voor het grootste natuurspeelterrein van Natuurmonumenten. Kinderen uit de Hoeksche Waard en de Rijn- mond-regio helpen op deze dag een handje mee. Met de realisatie van 4,5 hectare ruige speelnatuur laat Natuurmo numenten kinderen spelenderwijs kennis maken met de natuur in al haar facetten. Daarnaast verbindt Natuurmonumenten een uitge breid natuureducatie-programma aan het natuurspeelterrein. Het Samenwerkingsorgaan Hoek sche Waard is samenwerkingspart ner binnen dit project. Het project BETAALBARE BRILMODE topcoNect,es modern en betaalbar declareren bij vete op de complete bril ongeacht de pnjs waterraaf81 vlissingén/0118-412370 www.tilroè.nl twitter/tiiroéoptiek De belangrijkste op- voedregel, daar zijn de drie vaders-wet- houders van de Cen tra voor Jeugd en Ge zin Oosterschelderegio het roe rend over eens: grenzen aangeven. En daarmee hebben ze direct het moeilijkste van de opvoedtaak te pakken, erkennen de dagelijks be stuurders even stellig. De drie por tefeuillehouders jeugdbeleid spre ken uit ervaring: Gilles Houteka mer van Schouwen-Duiveland heeft vier kinderen, waarvan twee nog thuis - in marinedienst - en dertien kleinkinderen van nul tot dertien jaar; Noord-Bevelander Kees van der Weele heeft een zoon (33) en dochter (29) en Jo-Annes de Bat is nog beginnend ouder met een zoon van 2,5 jaar. Hij moet nog een hoop leren, geeft De Bat grif toe: „Wat ik dan wel weer moeilijk vind, is te bepa len wanneer je die grenzen weer verlegt. Een kind groeit immers. Grenzen moeten meerekken, maar hoe doe je dat en hoe bepaal je wanneer het zover is?" )aaaa, knik ken zijn twee collega's wijs. „Dat is bij ieder kind weer anders", weet Van der Weele. wordt mogelijk gemaakt door een bijdrage vanuit de regio en subsi die van de provincie Zuid-Holland en EU-geld vanuit Leader+. Daar naast wordt door een aantal spon soren en natuurlijk door Natuur monumenten zelf een bijdrage ge- leverd. Op Tiengemeten creëert Natuurmonumenten speelnatuur waar kinderen kunnen ravotten en spelen. Op Tiengemeten bepa len water en ruimte, lucht en stilte het karakter van het natuurspelen. Kinderen kunnen de natuur ont dekken in haar meest pure vorm. Spelen in de natuur is bovendien gezond; het prikkelt de zintuigen, stimuleert een gezonde motori sche en emotionele ontwikkeling. Wethouders Kees van der Weele (Noord-Beveland), Jo-Annes de Bat (Goes) en Gilles Houtekan veland temidden van groep 8 van de Brede School in Goes. ar (Schouwen-Dui- foto Willem Mieras YERSEKE - Lena Adriana de Back-Duinkerke (95) kan er maar niet over uit. "Oe kan da noe?", blijft ze herhalen, terwijl de tranen over haar wangen big gelen. Het is ook ontroerend: vijf generaties uit dezelfde Yersekse familie die gisteren voor het eerst bij elkaar waren. Over-overgrootmoeder Lena, overgrootmoeder Maria Murre-de Back (71), grootmoeder Petra Murre (50), moeder Melissa de Leeuw-Jeremiasse (24) én natuurlijk de slapende dreumes waar iedereen voor is gekomen: Ferré de Leeuw, op 23 september geboren. Amper twee weken oud weet hij iedereen nu al te vertederen. zie ook het Z2-journaal van maandag 10 oktober om 16.00 uur RILLAND - Het is nog niet zeker of de gemeente Reimerswaal zal op treden tegen de huisvesting van ar beidsmigranten in hotel/ congres centrum 't Klooster van Rilland. De gemeente zoekt dat nu juri disch uit. Vorige week werd be kend dat eigenaar De Jager Deta chering al een kleine groep van veertig Portugezen in 't Klooster laat wonen, terwijl de inspraakpro cedure nog loopt tot en met 2 no vember. Volgens verantwoordelijk wethouder Jaap Sinke (SGP) was De Jager Detachering gezegd niet op de definitieve vergunning voor uit te lopen. De Jager kocht het leegstaande ho tel eerder dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36