Dorpshuis De Schutse maakt iSl zeeland Besparing onderhoud groen Archief zet deuren wijd open op archievendag www.festival-zvl.nl Zuidhavenpoort krijgt vergulde windvaan terug VERBOUWING Vergaderen tussen de boekenkasten en een bibliotheekboek lezen in de foyer. Na de verbouwing is dat in de De Schutse in Burgh-Haamstede de normaalste zaak van de wereld. lm 22 oktober 2011 0 van dinsdag 11 oktober 2011 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland bespaart ruim 80.000 euro per jaar op het onder houd van het gemeentelijk groen. Dat kan door groen grootschalig in te kopen en (bulk) werkzaamhe den als hagen knippen en gazons maaien uit te besteden. Groenonderhoud is een kostbare kwestie. Ooit is geprobeerd af te stappen van het gebruik van che mische onkruidbestrijdingsmidde len, maar daar is de gemeente in middels op teruggekomen. Omdat de rijksoverheid sommige breed werkende chemische onkruidbe strijdingsmiddelen heeft verboden blijft schoffelen nodig en wel voor ruim een ton per jaar. Door voor meerdere jaren tegelijk werk als hagen knippen, bermen en gazons maaien en sloten kor ven uit te besteden, kan weer geld bespaard worden. Omdat er een 'grote werkhonger' bestaat kreeg de gemeente zeer scherpe inschrij vingen van groenonderhoudsbe- drijven. Het eindresultaat is dat er heel wat gewisseld is. Voor vijf ker nen geldt een bestuursovereen komst met De Zuidhoek, zes be stekken zijn gegund aan lokale par tijen en vijf bestekken aan groen- aannemers van buiten het eiland. De eigen organisatie krijgt zo de handen vrij om zich te richten op haar kerntaken. ZIERIKZEE - Met het terugplaatsen vanmorgen van de windvaan wordt de kroon op het groot on derhoud aan de Zuidhavenpoort gezet. De vergulde windvaan in de vorm van een zeemeerman wordt rond 10 uur opnieuw gemonteerd op de toen van de Zuidhaven poort. De windvaan heeft een nieuw laagje bladgoud gekregen. Als de windvaan eenmaal fier op de top staat wordt een begin ge maakt met het afbreken van de steiger en wordt de Noordhaven poort als gerenoveerd monument weer helemaal zichtbaar. Voor het afbreken van de steiger en repara ties aan de aanpalende brug wor den twee weken uitgetrokken. De poort wordt dan afgesloten. MEEST GELEZEN 1. Bestemmingsplan Schuddebeurs 2. Kledingbeurs (foto) al 35 jaar hit 3. Kunst en Eer huldigt jubilarissen TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Joeri Wisse BURGH-HAAMSTEDE - Maandagmid dag 14.00 uur. Terwijl beheerder Rinus Verseput druk is met het schenken van kopjes koffie en thee voor een bomvolle grote zaal met bridgers, loopt de bibliotheek in het dorpshuis vol met een een klas schoolkinderen. Ook de twee kleinere zaaltjes in De Schutse worden deze middag benut; in de Moggezaal krijgt een groep men sen Spaanse les en aan de andere kant van het complex vergadert het bestuur van de Vrouwen van Schouwen in de Telinckzaal. Nee, over de bezetting van De Schutse hoor je Rinus Verseput en coördinator Jan Lagendijk van Stichting Dorps- en Gemeen schapshuizen Schouwen-Duive- land niet klagen. „Dit is ons best bezochte dorpshuis, ook de huur opbrengst is hier erg goed", zegt een tevreden Lagendijk. Toch hoopt hij dat De Schutse volgend jaar nóg beter wordt bezocht. Na de verbouwing, die kort na de jaarwisseling van start moet gaan, heeft het dorpshuis een flinke me tamorfose ondergaan. „Waar nu de bibliotheek zit, komt de kinder opvang", legt Lagendijk uit. De bi bliotheek schuift op richting wat nu nog de Moggezaal is. „Dat wordt straks een multifunctionele ruimte. Tijdens openingsuren van de bibliotheek staan er boekenrek ken, 's avonds schuift de beheer der de verrijdbare stellages aan de kant en kan de ruimte worden ge bruikt voor bijvoorbeeld vergade ringen", vertelt Lagendijk. De foyer, garderobe en toiletten wachten ook vernieuwing. De mu ren worden voorzien van warme kleuren, aan het plafond komen trendy lampen en de tegeltjes van het nieuwe sanitair zijn knalrood. In plaats van rieten stoelen komen er loungebanken. „De dorpshui zen hebben nu nog veel te veel een jaren-zeventiguitstraling. We willen het veel moderner en gezel liger maken", zegt Lagendijk. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Jij en ik' is het thema van de archievendag aanstaande za terdag. Gemeentearchivaris Huib Uil verzorgt om 11.00 en 13.30 uur een lezing over hoe je op zoek kunt gaan naar je voorouders en bezoekers. Stamboomonderzoek ofwel genealogie is voor velen een spannende speurtocht naar het verleden. In het gemeentearchief is heel veel te vinden over hoe on ze voorouders hier woonden of werkten. Het is bijvoorbeeld moge lijk de handtekening terug te vin den van een voorouder die een huis kocht of een testament maak- Tussen de ruimten die verbouwd worden, moet volop interactie ont staan. Dat wordt mogelijk door het plaatsen van glazen wanden en het fysiek verbinden van de ruimten. Daardoor kunnen kinde ren die bij buitenschoolse opvang Meneer Koekepeer verblijven ge makkelijk de bieb inlopen om een spannend boek uit te kiezen en kunnen bezoekers van de biblio theek in de foyer aanschuiven aan en comfortabele leestafel. Ook de Telinckzaal, die nu vooral gebruikt wordt door muziekvereni gingen, wordt gemoderniseerd. Zo komen er nieuwe kozijnen voor zien van dubbel glas en moet de sfeer die de rest van het dorpshuis straks ademt zoveel mogelijk door getrokken. Aan de grote zaal veran dert niets. „Daar is onlangs nog nieuwe verlichting aangebracht en verder voldoet die ruimte goed." Tijdens de verbouwing, die zo'n tien weken moet duren, is het even schipperen voor de vaste ge bruikers. Jan Lagendijk: „De biblio theek zal een tijdje dicht gaan. An dere gebruikers proberen we el ders in het dorp of bij dorpshui zen in de buurt onder te brengen." Zodra bekend is wie de klus mag aannemen en er een gedetailleer der planning is, worden met de in dividuele gebruikers afspraken ge maakt over de verbouwperiode. De dames van de Vrouwen van Schouwen zijn wel te spreken over de plannen. De 170 leden tellende organisatie heeft De Schutse als vast honk. „We hopen dat we na de verbouwing een gezellig zaaltje hebben", zegt voorzitter Ada Ho- genstein. „Het is in elk geval goed dat er meer functies in het dorps huis komen zodat het ook in de toekomst kan blijven bestaan." Ook Verseput, die al 27 jaar hét ge zicht is van de Schutse, ziet de ver bouwing met vertrouwen tege moet. „De foyer wordt gepimpt en ook achter de bar wordt ook veel vernieuwd. Maar de grootste verbe tering vind ik de toiletten, daar praten we al jaren over." te. Zaterdag gaat ook de deur van de archiefbewaarplaats open zodat iedereen een indruk kan krijgen van de daar opgeslagen - en gekoes terde - documenten. Bezoekers kunnen tijdens de open dag ver der over de schouder van vrijwilli gers, bezig met vindbaar en door zoekbaar maken van archiefstuk ken, meekijken. De vrijwilligers vertellen graag over hoe zij de ar chiefstukken bewerken en wat zij daarbij zoal tegenkomen. De resul taten van hun werk zijn te zien op de website van de gemeente. Stad en Lande is eveneens present. De open dag is van 10.00 tot 16.00 uur in het gemeentearchief. De leestafel van de bibliotheek verhuist straks naar de foyer. De Telinckzaal wordt tijdens de verbouwing gemoderniseerd. Cello8ctet Amsterdam Dit ensemble ;s een scha?; het is een geweldig '.•/ere ld wijd voorbeeld voorde muziekwereld. Zaterdag 15 oktober - Grote kerk Terneuzen - 20:00 uur - Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.ni c-f-iVfii :h-Vlaanderen V—yg fj of telefonisch 0900 3300033. Op concertiocatie tot 1 uur voor aanvang, iwsnh Vlaanderen maar: V0L V0L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34