Detailhandel heeft last van korte lontjes 2 zeeland Minister zet burger aan tot filmen Straf milder dan eis voor met pijpje slaande man Angela PZC dinsdag Winkelpersoneel is steeds vaker de dupe van agres sieve klanten en gewelddadige dieven. De branche grijpt naar trainingen en wil een strengere aanpak. De krant 6 weken veer 18 euro! Bartjens Rekendictee dinsdag 11 oktober 2011 door Marleen Blommaert Zij zit tegenover hem. Op het lage tafeltje tussen hen in staan flesjes fris drank. Ze glimlacht vrien delijk naar hem, zonder ook maar iets van warmte te voelen. Zoveel heeft ze inmiddels wel geleerd. Wat een man. Een druktemaker, arrogant en altijd met zijn imago bezig. Zij probeert haar land, Euro pa, de economie te redden en hij? Hij kijkt naar zijn zorgvuldig ge manicuurde nagels en zegt dat het fonds moet worden uitgebreid. Voordat ze kan antwoorden gaat zijn telefoon voor de zoveelste keer. Met een weids gebaar zegt hij: Excusez-moi, ma femme, la bébé ...eh? Ze onderdrukt een die pe zucht en glimlacht minzaam. Ze vraagt zich af hoe dit verder moet Een dolverliefde dwaas van 56 die zit te bellen met zijn vrouw die op het punt van bevallen staat terwijl de wereld in brand staat En iedereen kijkt verwachtingsvol naar hen. Ze weet niet wie ze er ger vindt. Deze kleine man met zijn machismo of die Italiaan. De vrouw van Nicolas is mooi, een 43-jarige die, eruitziet als 25 en die ongetwijfeld een kerngezonde ba by gaat krijgen. Ze gunt iedereen zijn geluk maar haar eigen leven trekt als een versnelde film aan haar voorbij. Haar blik richt zich tegelijkertijd naar binnen en naar buiten. Wat zou ze er voor over hebben om nu een dochter van 30 te hebben en vanavond samen te lachen om deze absurde situatie. Maar dat mocht niet zo zijn. Ze zucht nu hoorbaar, maar schenkt snel iets in. Het liefst zou ze deze man nu wegsturen. Naar huis waar hij hoort te zijn. Stel dat er iets fout gaat, dan is zijn vrouw al leen. Hij hangt eindelijk op en is de draad van het gesprek weer kwijt. Ze helpt hem en vat de be langrijkste punten samen. Hij weet het niet Dan doet ze iets wat ze nog nooit heeft gedaan, ze staat op en zegt resoluut: „Oké, we zeg gen dat we er eind deze maand uit zijn, maar jij gaat nu naar Parijs naar je vrouw, want dit werkt niet, weg!" Hij kijkt haar met gro te ogen aan, terwijl hij de deur achter zich dicht trekt. Zij, Angela, pakt ondertussen de telefoon om haar adviseurs bijeen te roepen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ - de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZt of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl AGRESSIE EN GEWELD door Marcel Modde Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) Qik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres. Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat rotgAiMig om met persoonsgegevens In het toto ton tiert u nadere informatie aan In een winkel stapt dagelijks een doorsnee van de samen leving binnen. Met het verru wen van de maatschappij is het dus zo vreemd niet dat ook het personeel steeds vaker te maken krijgt met agressieve en ge welddadige klanten, zegt Sander van Goolberdingen van Detailhan del Nederland. Uit een steekproef van het Hoofd bedrijfschap Detailhandel blijkt dat het aantal gevallen van agressie de afgelopen vijf jaar met 22 pro cent is toegenomen. „Het is een be grip dat moeilijk meetbaar is", be nadrukt Van Goolberdingen. „Wat voor de één agressief gedrag is, zal de ander misschien scharen onder een gebrek aan goed fatsoen." Het misbaar varieert van beleSigingen, bedreiging en intimidatie, tot schoppen en slaan. „Dat zijn de zo genaamde korte lontjes. Klanten die niet het geduld kunnen op brengen nog even langer op hun beurt te wachten, tot mensen die helemaal uit hun dak gaan uit on vrede over een product. Dat kan ie dereen zijn, merken wij. Zelfs men sen die businessdass vliegen en volledig ontvlammen." Voor van Goolberdingen staat één algeheel advies bovenaan: „Niet meegaan in de woede van die zoge naamde klant. Vraag eventueel een collega je te assisteren. Wan neer je zelf rustig kunt blijven, dooft vaak ook het vuur in dat kor te lontje. Maar zodra er ook bedrei gingen in het spel zijn, dan moet niet worden geaarzeld de politie in te schakelen. Gewoon doen!" De brancheorganisatie vindt dat agressie tegen winkelpersoneel strenger moet worden bestraft. Net als het geval is met ambulance personeel, brandweerlieden, bus chauffeurs en andere werknemers met een publieke taak. „Mensen die in een winkel werken, zitten ne( zo goed vast aan hun werk plaats." De roep om een strengere benadering, is aangekaart in Den Haag, aldus Van Goolberdingen. Mare Volleman van de Kamer voor Koophandel voor Zeeland en West-Brabant ondersteunt dat ini tiatief 'van harte'. De Kamer ha mert bovenal op het belang van een duidelijk zichtbare camerabe waking in winkels. „Ontmoedi gen! Dat werkt absoluut! De cijfers zijn er naar." Volleman herkent de aanzwellen de geluiden over klanten die hun boekje ver te buiten gaan en win keldieven die steeds feller van zich afbijten als ze worden betrapt. „Hoe daar mee om te gaan, valt te trainen." In navolging van de druk bezochte 'overvalshow' die de Ka mer vorig jaar naar Zeeland haal de, wordt 17 oktober in Goes het project 'latten met Joep' gepresen teerd. Volleman: „De belangstel ling onder ondernemers is ook nu weer groot. Dat zegt ook wel iets." Ivo Opstelten Minister Ivo Opstelten (Vei ligheid en Justitie) heeft gisteren het startschot ge geven voor de overheidscampagne 'Pak de overvaller. Pak je mobiel'. Via tv- en radiocommercials en de website nederlandveilig.nl worden getuigen van overvallen opgeroe pen een overval te filmen of te fo tograferen met hun mobiele tele foon en daarna 1-1-2 te bellen. Beeldmateriaal van eventuele da ders vergroot de pakkans aanzien lijk, stelt het ministerie. In de campagne wordt het belang onderstreept dat het vastleggen van het strafbare feit vervolging van de dader makkelijker maakt. Het ministerie stimuleert burgers die getuige zijn van een overval dit zo goed als mogelijk te registreren. „Uiteraard allemaal op veilige af stand, zonder zichzelf in gevaar te brengen", wordt benadrukt. Via de website www.nationale-recher- che.nl kan het beeldmateriaal ver volgens worden doorgegeven. De aanpak van overvallen heeft landelijk een hoge prioriteit. Het begin van de campagne geldt te vens als aftrap van de 'Week van de Veiligheid' en het 'Donkere Da gen Offensief. Daarbij draait het om vergroten van de bewustwor ding en extra inzet van politie en gemeenten in de 'overvalgevoelige' donkere maanden (oktober tot en met maart). MIDDELBURG - Een 22-jarige Terneu- zenaar, die op 13 juli van dit jaar overlastgevende hangjongeren met een metalen pijp(je) tot de orde wilde roepen is gisteren door de rechtbank in Middelburg bedui dend lager gestraft dan de officier van justitie had gevorderd. In plaats van de gevorderde taak straf van 240 uur, een voorwaarde lijke celstraf van een half jaar en het betalen van 750 euro en reclas- seringstoezicht, kreeg hij een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden, een taakstraf van 120 uur en het betalen van 150 eu ro schadevergoeding plus redasse- ringstoezicht opgelegd. Op de bewuste dag was de Temeu- zenaar de overlast van de hangjon geren bij het speeltuintje in de buurt meer dan zat en om hen tot enige rust te manen liep hij met een koperen pijpje in hun rich ting. Na veel gescheld en geprovoceer was de Terneuzenaar het zat en haalde hij uit. De jongeman, voor wie de klap met het pijpje op de ribben was bedoeld, bukte echter, en de pijp kwam op diens hoofd terecht. Precies een jaar en een dag eerder was de Terneuzenaar ook al be trokken bij een ruzie met de hang jongeren. REKE*. c Doe mee aan Bartjens Rekendictee en ga naar: www.pzc.nl/rekendictee AMATEURVOETBAL Boeiende cijfers en feiten over Zeeuws voetbal op www.pzc.nl/blog/rudyboogert/ STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2