i8l zeeland Doorsteekjes Oostkapelse ommetjes: de paden op, Nieuwbouw noordoostzijde www.festival-zvl.nl Oostkapelle lanceert de Landgoed Wandeling. Doorsteekjes loodsen de stapper het bos, het duin en de landerijen in. dinsdag 11 oktober 2011 W WANDELPADEN Dorpsbewoners bedachten nieuwe doorsteekjes en knoopten daarmee vijf tien kilometer paden en bezienswaardigheden aan elkaar. Dat kostte hen maanden vergaderen, wandelen, schrijven en onderhandelen. Wandelroutes Oostkapelle Lus1: 2,3 km Lus 2: 5 km Lus 3: 7,8 km Oostkapelle door Henk Postma Officieel kan je ze vol gend jaar pas belo pen. Want de fol ders moeten nog ge drukt. Maar nu de bordjes zijn geplaatst, gooit Oost kapelle ze donderdag al open: dik vijftien kilometer aan paden, ver deeld over drie ommetjes, die de wandelaar langs de grote verschei denheid aan landgoederen en bui tenhuizen voeren. Nog geen jaar geleden plaatste de Dorpsraad van Oostkapelle een op roep in dorpskrant De Klapbank. Of inwoners wilden meewerken aan de ontsluiting van dorps- en landschapsschoon. Meteen meld den zich tien dorpelingen. Die knutselden de drie ommetjes, samen één groot klaverblad vor mend, in luttele maanden in el kaar. Ze loodsen de stapper niet al leen bos, strand of duin in, maar ook naar de andere kant: de land goederen en buitenplaatsen op ak kerland. Dat ging niet zonder slag of stoot. Er moest intensief voor worden vergaderd, gewandeld, ge schreven en onderhandeld. „Kijk", wijst Christiane van der Rest langs de rode, gele en witte pijltjes die de wandelaar een keuze bieden uit drie lussen, „hier heb je weer zo'n doorkijkje." En dan opent zich een vergezicht, of doemt een kasteel, een statig bui- Routes starten bij het 'Wachtertje' voor de kerk en zijn bewegwijzerd met pijlbordjes. Zeeduin De dorpskerk blijft in zicht, ook bij het gerestaureerde Hof Cranesteijn. tenhuis of hofstede op. „En mocht je van de route afwijken, verdwa len doe je niet. Altijd weer krijg je al snel de dorpstoren in zicht." Christiane van der Rest is één van de dorpsbewoners die nieuwe paadjes, doorsteekjes of beziens waardigheden bedachten. Sommi gen schroomden zelfs niet de spa de ter hand te nemen. Zoals Els de Krijger. Tussen jonge aanplant in de klei van het landgoed Zeeduin dempte ze, samen met haar echtge noot, honderden kuiltjes waarin je als wandelaar al snel je enkel ver zwikt. Hoewel veel van de statige buiten plaatsen, met hun vaak uitgestrek te landgoederen, al meer dan een eeuw geleden verdwenen of in ver val geraakten, is er bij Oostkapelle nog heel wat van terug te vinden. Her en der zijn of worden nu bui tenplaatsen in oude luister her steld. Twee kampeerbedrijven, Ons Bui ten en De Pekelinge, legden op ak kerland zelfs een geheel nieuw landgoed aan: Buiten-Pekelinge, het eerste sinds 150 jaar. Al wacht dat nu alweer jaren op gegadigden voor de drie landhuizen die er mo gen worden gebouwd. Hoewel de vijver, die er langerekt doorheen slingert, afgelopen win ter als schaatsbaan werd ontdekt, bleef het landgoed tot dusver schier onbetreden. Dat zou wel eens kunnen veranderen nu één van de drie ommetjes er langs voert. Daar moest vanaf de Molen weg een houtsnipperpad voor wor den aangelegd: het paadje van Hans, zoals het al snel ging heten, genoemd naar de dorpsbewoner die er het idee voor aandroeg. Van af dat pad opende zich meteen al weer een nieuw perspectief: her stel van het uitzicht op het buiten huis Molenwijk. „Schrijf dat nog maar niet op", zegt Els de Krijger, „want daar moeten eerst nog wel wat bomen voor wijken." Christiane van der Rest vult aan: „Ja, en zo hebben we nog wel meer ideeën die op uit voering wachten. Maar we moeten wel letten op de privacy en de ge voeligheden van bewoners. Hier en daar zijn nog aantrekkelijker pa den denkbaar. Maar daar is dan bij voorbeeld nog medewerking voor nodig van de eigenaren." De wandelroutes hebben tot nu toe bijna 27.000 euro gekost, de zelfwerkzaamheid van de dorpsbe woners niet meegerekend. Dat geld komt in hoofdzaak uit subsi- diepotten voor verfraaiing van het Nationaal Landschap Zuidwest Zeeland. Voorwaarde was dat het plan deze zomer, op 1 juli, gereed zou zijn. Sommige plannetjes sneu velden door tijdgebrek. Maar de dorpsraad heeft nog wat 'potjes' op het vuur. En heeft goede hoop dat ook resterende wensen in ver vulling gaan. De Landgoed Wandelingen Oost kapelle omlijsten het dorp als een klavertje drie. Begin- en eindpunt is steeds 't Wachtertje, het voorma lig kerkportaal onder de monumen tale toren in de dorpskom. Dat wachthuisje wordt ingericht als InfoKnooppunt. Daarin komt een beeldscherm dat belangstellenden informeert over de wandelroutes, dorpsgeschiedenis en bezienswaar digheden in de omgeving. Wandelaars kunnen kiezen uit drie 'lussen', respectievelijk acht, vijf en tweeënhalve kilometer lang. Ze bestrijken elk een ander deel van de omgeving. De langste lus voert de wandelaar door het bos- en duingebied de Manteling tot aan het 'Engelse' landschap bij kasteel Westhove. De twee andere ommetjes blijven dichter bij het dorp, en ontsluiten nieuwe, vaak nog weinig bezochte landschapskarakteristieken. De eerste (5 km) loopt deels via authentieke dorpsstraten, in het oosten over een flank van de bui tenplaats Zeeduin, in het zuiden langs boerenhof Cranesteijn. De kortste wandeling loopt om de buitenplaats Molenwijk» zuidelijk van het dorp, en ontsluit het nieu we landgoed Buiten-Pekelinge. Klavertje drie Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.nl of telefonisch 0900 3300033. Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, maar: VOL VOL m 22oktober 2011 Cello8ctet Amsterdam Dit ensemble is een schat; het is een geweldig wereldwijd voorbeeld voor de muziekwereld. Zaterdag 15 oktober -Grote kerk Terneuzen - 20:00 uur C 20,-- door Maurits Sep RITTHEM - Aan de noordoostzijde van Ritthem is ruimte voor acht tot twaalf nieuwe huizen voor star ters en/of senioren. Dat blijkt uit een onderzoek door woningcorpo ratie Woonburg Walcheren en pro jectontwikkelaar Marsaki, in over leg met de Dorpsraad Ritthem en de gemeente Vlissingen. Volgens directeur Marco van der Wel van Woonburg Walcheren is het afgelopen jaar onderzocht waar in Ritthem nog ruimte is voor nieuwbouw. Uit een vijftal mogelijke plekken is een locatie aan de noordoostzijde van het dorp uit gekomen als meest ge schikte plek. De reden voor deze keuze en de mogelijkheden voor nieuwbouw worden maandag 17 oktober voorgelegd aan de inwo ners van het dorp. „Een concreet plan ligt er nog niet. Er is ook nog geen architect aan te pas gekomen. We gaan alleen praten over de lo catie en willen graag horen wat de Ritthemers daarvan vinden", bena drukt Van der Wel. Wel geeft hij aan dat op de geko zen plek ruimte is voor acht tot twaalf woningen. Het zal dan gaan om huizen die passen bij de sfeer van het dorp, en dus niet om ap partementen. Als de woningen er komen, vormen ze ook een natuur lijke aansluiting op bestaande be bouwing, zegt hij. „We gaan niet midden in een weiland bouwen." Vanuit Ritthem klinkt al langer de roep om nieuwbouw. Enkele jaren geleden hield de dorpsraad een en quête onder de bewoners en daar uit bleek dat die graag nieuwe hui zen in hun dorp willen hebben voor jonge mensen die hun eerste huis kopen en voor senioren. Die wens werd vorig jaar nog eens be vestigd in het toekomstplan dat de dorpsraad voor Ritthem heeft ge maakt. „Wij zijn ook al sinds 2005 in over leg met de dorpsraad over de wen sen en mogelijkheden", vertelt Van der Wel. Hij schat dat als de reacties vanuit het dorp op de ge kozen locatie goed zijn en de plan nen snel uitgewerkt kunnen wor den, de eerste resultaten van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18