Zorgsysteem klantonvriendelijk' Gestraft voor mijn handicap' Managers verdienen ook bespottelijk veel; het is echt een graaicultuur' 11 6 vragen over zorgpremies ii 7 7..7 j dinsdag 11 oktober 2011 Doeke Post, oud-huisarts en emeritus-hoogleraar sociale geneeskunde den. Ik heb de betalingsbewij zen opgestuurd, maar toen meldde de verzekeraar dat mijn e-mails kwijt waren geraakt. Er zou een deurwaarder komen als ik niet zou betalen. Het Col lege voor Zorgverzekeringen vertelde me dat alle ingehou den premies één keer per maand naar de zorgverzeke raars worden overgeboekt, maar zonder vermelding van wie welk bedrag is. Ik ben onge rust en vraag me af wat er met mijn betalingen over juli en au gustus 2010 is gebeurd. Als de verzekeraar ze niet heeft gekregen, zijn ze dus gewoon weg. F.n mij wordt vervolgens gedreigd met een deurwaarder. Ik vind het zorgsysteem uiter mate klantonvriendelijk, totaal niet efficiënt, onoverzichtelijk, onduidelijk en zeer tijdro vend." Gea van de Veen uit Lelystad is een alleenstaande moeder met drie studerende kinderen. Ze is gehandicapt en heeft chroni sche pijn. Door de stijgende pre mies kan ze de zorg financieel niet meer opbrengen. „De eigen bijdrage voor mijn dure pijnmedicatie moet ik al in januari volledig betalen. Tot nu toe had ik altijd het meest uitgebreide aanvullende pak ket. Maar nu de premie stijgt, is het aanvullende pakket onbe taalbaar voor me geworden. Goede zorg is kennelijk alleen voor mensen met een hoog in komen. Heb je een laag inko men, dan kun je het niet meer betalen. Terwijl Nederland al tijd een land was met goede zorg voor iedereen. Ik word ge straft voor mijn handicap. Als therapieën of medische zorg niet langer betaalbaar zijn, dan belanden er veel mensen achter de geraniums. Dan moeten ze uiteindelijk worden opgeno men en dat is nog veel duurder. Volgens mij zou je zorg inko mensafhankelijk moeten ma ken. Naast de medische zorg heb ik door omstandigheden ook psy chische hulp nodig. Ook de ei gen bijdrage daarvoor leidt tot grote problemen. Veel van hen die dringend hulp nodig heb ben, zullen die niet zoeken. Heb je een lichamelijke en psy chische handicap, dan is het moeilijk op de been te blijven. Het is voor velen moeilijk voor te stellen hoe zo'n leven eruit ziet. Zij die de zorg nu uitkle den, zouden zelf eens een tijdje als gehandicapte door het leven moeten gaan. Het valt me ook op hoe weinig bedrijven gehan dicapten in dienst nemen. Ge lukkig kan ik wel twintig uur per week werken. Ondanks mijn rolstoel heb ik daardoor weer een doel in mijn leven." Rob Stotijn uit Oldenzaal kwam vorig jaar een paar maan den zonder uitkering te zitten. Met de verhuurder van zijn wo ning en het energiebedrijf kon hij een goede regeling treffen. Bij zijn zorgverzekeraar ging het echter mis. „De rechter bepaalde dat ik over de maanden juni, juli en augustus 2010 nog premie moest betalen, inclusief verho ging en boete. Het geld zou van mijn uitkering worden ingehou den. Blij was ik er niet mee, maar het was op deze manier wel opgelost. Mijn leven nam weer zijn gewone gang. Totdat ik bericht kreeg van de zorgver zekeraar dat de premie over juli en augustus 2010 nog open stond. De betalingen waren ont vangen, maar die waren gedeel telijk verrekend met de twee nog andere openstaande maan foto's ANP beeldbewerking CR Lezers van deze krant stellen heel uiteenlopende vragen over de gezondheidszorg in Neder land. Vandaag belichten we vra gen die betrekking hebben op zorgpremies. -| Hoeveel procent van elke euro die ik betaal aan de zorgverzekeraar, gaat naar de zorg aan de patiënt? Ziekenhuisbestuurder en gezond- heidseconoom Hugo Keuzenkamp: „Grofweg 95 procent wordt aan de patiënt besteed. Een verzekeraar krijgt ruim 1000 eüro premie bin nen, en nóg eens zo'n bedrag via belastingheffing. De beheerskosten zijn ongeveer 100 euro per verze kerde. Anders gezegd: ongeveer 1500 verzekerden hebben 1 fte van een zorgverzekeraar beschikbaar. Die doet de polisadministratie, de schadeafhandeling, zorgbemidde- ling, boekhouding, premiebereke ning, marketing en verkoop etc. Daarnaast heeft de verzekeraar kos ten aan automatisering, huisves ting, post en een beetje reclame." Hoe kan het zijn dat de zorg steeds slechter wordt, maar tege lijkertijd ook duurder? Keuzenkamp: „De gezondheids zorg wordt helemaal niet slechter. Dat is slechts beeldvorming. Als je de huidige zorg met die van tien, twintig jaar geleden vergelijkt, is die er alleen maar beter op gewor den. De luxe en kwaliteit van de zorg zijn aanzienlijk verhoogd, maar misschien niet voldoende naar de smaak van sommigen. Ook wat wachtlijsten betreft, is er veel verbeterd. Nederland is op het ge bied van de toegankelijkheid van de zorg gestegen naar de top 3 van de wereld." 3 Hoe komt het dat de premies elk jaar weer stijgen? Keuzenkamp: „De kosten van de zorg nemen toe door de groeiende vraag. Daarin speelt vergrijzing een beetje mee, maar ook welvaart en nieuwe mogelijkheden. De kost prijs daalt of is stabiel, het volume van zorg groeit echter. Daardoor stijgen automatisch ook de pre mies." 4 Waarom kunnen de eigen bijdra gen niet over twaalf maanden worden verspreid? Een woordvoerder van Zorgverze keraars Nederland: „Dat is wel mo gelijk. Iedereen kan contact opne men met zijn of haar zorgverzeke raar om een gespreide betaling te regelen." 5 Als ik de premie niet meer kan betalen, blijf ik dan toch verze kerd? Keuzenkamp: „Ja, want je zult wor den gedwongen de premie (met boete) te betalen. Er is een verzeke ringsplicht. In Nederland zijn er ongeveer driehonderdduizend mensen die geen zorgverzekering hebben en het aantal wanbetalers groeit. Wanneer iemand zonder verzekering toch naar de dokter gaat, wordt hij of zij aangemeld bij het College van Zorgverzekeringen en het verzekeringsgeld kan in het vervolg van het loon of uitkering worden ingehouden. Meer dan zes miljoen gezinnen krijgen een zorg- toeslag, voor iemand in de bijstand is die redelijk hoog, ruim 700 eu ro." Kan zorgtoeslag ook met terug- werkende kracht worden aange vraagd? Een woordvoerder van Zorgtoe- slag.nl: „Ja, maar de regels zijn be perkt: je kunt zorgtoeslag aanvra gen tot 1 april van het volgende jaar. Wil je dus over 2011 nog toe slag, dan moet je die voor 1 april 2012 aanvragen. Er is echter een uit zondering. Als je uitstel aanvraagt (en krijgt) voor de aangifte van de belasting, dan geldt dat ook voor de zorgtoeslag. Die mag je dan ook nog later aanvragen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11