81 buitenland Tusk wint verkiezingen Syrië vermaant: erken oppositie niet Hollande aan kop bij Franse socialisten Weer zegt Saleh te verdwijnen POLEN Geen partij haalt meerderheid, coalitie met kleinere partijen waarschijnlijk Libische opstandelingen rukken op in Sirte maandag 10 oktober 2011 parijs - Bij de verkiezingen voor de presidentskandidaat bij de Fran se Socialistische Partij (PS) heeft partijleider Francois Flollande 39 procent van de stemmen gekre gen. Dat bleek gisteravond uit de eerste tellingen. Martine Aubry volgde hem met 30 procent van de stemmen. Volgens de PS hebben meer dan anderhalf miljoen men sen hun stem uitgebracht. Fiet aan tal mensen dat naar de stembus ging, is een belangrijke indicatie van de hoeveelheid steun die PS onder de bevolking geniet. De partij wist vorige maand welis waar een meerderheid in de Se naat te behalen, maar deze meer derheid kwam tot stand na indirec te verkiezingen. Als na de eerste ronde van de voorverkiezingen geen enkele kandidaat meer dan 50 procent van de stemmen heeft gehaald, volgt een tweede ronde. Deze zal dan op r6 oktober plaats vinden. De winnaar neemt het uit eindelijk op tegen Sarkozy bij de presidentsverkiezingen in april. Het is de eerste keer in Frankrijk 'dat alle kiesgerechtigden zich kon den uitspreken over de keuze voor de presidentskandidaat. Zij moes ten wel officieel beloven achter de principes van links te staan. Boven dien moesten de kiezers ten min ste een euro doneren, zodat de kos ten van het organiseren van de ver kiezingen worden gedekt. sanaa - President Ali Abdullah Sa leh van Jemen wil 'in de komende dagen de macht opgeven'. Dat zei hij zaterdag op de staatstelevisie. Er wordt al negen maanden gede monstreerd tegen zijn bewind. „Ik verwerp de macht en zal dat blijven doen, en ik zal de macht in de komende dagen opgeven", zei 'Saleh die al 33 jaar aan de macht is in het armste land van de Arabi sche wereld. Hij zei niet precies wanneer hij opstapt. De oppositie verklaarde Saleh niet te geloven. Tawakkul Karman, die vrijdag nog de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, denkt niet dat de pre sident van plan is op te stappen. Het protest gaat vreedzaam door, kondigde ze aan tegen de Arabi sche nieuwszender al-Jazeera. Ook de oppositionele jongerenbewe ging hecht weinig geloof aan de woorden van Saleh. Hij heeft al drie keer eerder inge stemd met voorstellen van het re gionale samenwerkingsverband GCC om op te stappen, maar kwam daar op het laatste moment elke keer weer op terug. Internatio naal is er grote druk op hem om op te stappen. zie onze website:buitenland Saleh richt zich rechtstreeks tot zijn tegenstanders Conservatieve Recht en Recht vaardigheid komt niet verder dan 30 procent. Beweging van Palikot verrast met 10 procent. Voor het eerst in post-commu- nistisch Polen wint partij voor tweede keer op rij. warschau - De Poolse premier Donald Tusk lijkt de parlements verkiezingen van gisteren eenvou dig te hebben gewonnen. Zijn cen trumrechtse partij Burgerplatform heeft volgens de eerste prognoses bijna 40 procent van de stemmen gekregen. De conservatieve oppositiepartij Recht en Rechtvaardigheid van Jaroslaw Kaczynski komt niet ver der dan 30 procent. Tusk heeft kort na de prognoses al de overwinning opgeëist. „Ik wil al onze kiezers bedanken en ieder een die niet op ons heeft gestemd, omdat we samen voor nog eens 4 jaar de verantwoordelijkheid voor Polen dragen", zei Tusk in een tele visietoespraak. Tusk is sinds 2007 premier van Po len. Hij regeert in een coalitie met de Poolse Volkspartij, die vooral opkomt voor de belangen van boe ren. De twee partijen halen vol gens de prognoses eenvoudig een meerderheid in het parlement. De derde plek wordt bezet door een nieuwe partij, de Beweging van Palikot, met 10,1 procent. De nieuwe partij is de verrassing van Premier Donald Tusk foto ANP deze verkiezingen. In korte tijd wist ze veel steun te vergaren met de belofte de macht van de rooms-katholieke kerk in de Pool se samenleving aan te pakken. Zo pleit de partij voor meer rechten voor homoseksuelen, voor het recht op abortus en voor een grote re scheiding tussen kerk en staat. De officiële uitslagen van de ver kiezingen worden vandaag ver wacht. Als dan blijkt dat het Bur gerplatform van Tusk inderdaad de verkiezingen heeft gewonnen, is het de eerste keer sinds de val van het communisme in Polen in 1989 dat een partij twee keer op rij wint. In dat jaar kwam de politie ke tak van de vakbond Solidariteit voor het eerst aan de macht en werd Tadeusz Mazowiecki de eer ste niet-communistiesche minis ter-president van het voormalige Oostblok. Bij de verkiezingen van gisteren haalt hoogstwaarschijnlijk geen van de partijen een meerderheid, dus moet een coalitie worden ge vormd met een kleinere partij. SIRTE - Een Libische opstandeling verwijdert een groene vlag van een huis in Sirte, de geboorte plaats van de verdreven leider Kaddafi. De nieu we machthebbers in Libië lijken daar een belang rijke overwinning te hebben geboekt. Sirte was een van de belangrijkste verzetshaarden van Kad- dafi's volgelingen. Een bevelhebber van het nieu we bewind, de Nationale Overgangsraad (NTC), claimde de inname gisteren. Verslaggevers ter plekke bevestigen de verovering van een congres centrum en de universiteit. In de gebouwen ver wijderen strijders van de nieuwe regering portret ten van Kaddafi. Ook een paleis van Kaddafi in Sirte viel in handen van de NTC. foto Bela Szandelszky/AP damascus - Syrië heeft de buiten wereld gisteren gewaarschuwd. Het bewind zal 'harde maatrege len' nemen tegen landen die de Sy rische oppositie erkennen. Dat heeft minister Al-Moualem van Buitenlandse Zaken gezegd. Hij maakte niet duidelijk wat die har de maatregelen zijn. Verschillende stromingen binnen de Syrische oppositie hebben in augustus de handen ineengesla gen. Ze vormden de Syrische Na tionale Raad (SNC). Landen als Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de oprichting van de raad verwelkomd. Het Syrische bewind vreest dat de SNC het voorbeeld van de Libische oppositie volgt. Die verenigde zich begin dit jaar in de Nationale Overgangsraad (NTC). Na westerse erkenning wist de Libische oppositie dictator Muammar Kaddafi te verdrijven. Moualem uitte zijn waarschuwing toen hij hoog bezoek uit La- tijns-Amerika verwelkomde. Link se ministers en functionarissen uit Cuba, Venezuela, Bolivia, Ecuador en Nicaragua waren naar Syrië ge reisd om president Assad een hart onder de riem te steken. In het noordoosten van Syrië zijn afgelopen weekeinde protesten uit gebroken tegen Assad. Dat gebeur de na de moord vrijdag op de Koerdische oppositieleider Mes haal Tamo. Hij werd zaterdag be graven aan de grens met Turkije. Op de begrafenis van Tamo kwa men meer dan 50.000 mensen af Militairen schoten zeker twee rou wende demonstranten dood. Bij de begrafenis van een van hen zou den gisteren nog eens drie doden zijn gevallen. Koerden in Europa bestormden za terdag de Syrische ambassades in Wenen, Londen en Berlijn. Beto gers vielen ook de Syrische verte genwoordiging bij de VN in het Zwitserse Genève aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8