Vettel zit nog niet aan zijn plafond sport 129 Van Assche deelt niet in Oranje-misère Turnsters slaan psychologische slag Wereldtijd Kipchumba in marathon Eindhoven door Edwin Fischer maandag 10 oktober 2011 'Vandaag zag je hoe dicht we bij elkaar zitten. De onderlinge verschillen zijn niet zo groot' Sebastian Vettel door Hans Leber den haag - Niet gillend, zoals bij zijn race-overwinningen, maar een tikkeltje bedeesd kwam Sebas tian Vettel over de radio met een dankwoord, gericht aan zijn team, Red Buil: „Dank jullie! Ieder indivi du, jullie allemaal." Het was aanvankelijk zelfs een tijd je stil nadat hij door zijn team over de radio was gefeliciteerd. De 24-jarige Duitser, de jongste we reldkampioen ooit én dus ook de jongste kampioen ooit die zijn ti tel prolongeerde, moest achter zijn vizier even slikken. Het werd niet de race die hij zich zo gewenst had. Kampioen wor den vanaf de hoogste trede, met een tiende overwinning in dit sei zoen, het was hem in Suzuka niet gegund. Oud-wereldkampioen Jenson But ton zat in de weg. Die haalde zijn derde zege van het jaar binnen door weer eens ouderwets zijn zui vere rijstijl te etaleren en zo de be drijfstijd van zijn banden te verrui men. Maar misschien mag Vettel achter af wel een beetje blij zijn dat But ton de zege pakte in Japan. Want was de Brit vlak na de start niét op de rem gaan staan, dan had de naar rechts uitwijkende Vettel hem wel eens kunnen raken en was de race voor beiden, met al dat achteropkomend verkeer, mis schien voorbij geweest. „Zag je me niet, bij de start?", vroeg na de ra ce de beschaafde Brit aan de be schaafde Duister. „Nee, ik zag je pas nadat je al remde..." De wedstrijdleiding zag in het naar rechts uitwijken van Vettel geen ongeoorloofde beweging en liet de Duitser ongestraft. Discus sie was er nadien echter ook am per nog, al was het omdat Button alsnog won en Vettel met de derde plek (achter Fernando Alonso) ge woon zijn wereldtitel binnen sleep te. De komende vier races kan de Duitser fluitend rijden. Maar dat ze bij Red Buil, zijn team, gas te rugnemen (ook de constructeursti- tel is vrijwel in handen van de Oos tenrijkers) lijkt niet aannemelijk. Vettel is niet alleen onverzadig baar, ook teamgenoot Mark Web ber wil dit voor hem zo onbevredi- Vettel passeert Alonso als jongste kampioen Sebastian Vettel was al de jongste winnaar van een Grand Prix in de Formule 1 (in 2008, Italië), de jong ste wereldkampioen (2010, Abu Dhabi) en mag zich nu ook de jong ste noemen die zijn wereldtitel in de koningsklasse van de autosport prolongeert. De Duitser tooide zich gisteren met de kroon in de Grand Prix van Japan op de leeftijd van 24 jaar en 98 dagen. O Hij passeerde in de eeuwige rang lijst de Spanjaard Fernando Alon so, die in 2006 voor de tweede keer op rij wereldkampioen werd voor Renault. Alonso was toen 25 jaar en 85 da gen. Nummer drie is Michael Schu macher. gende jaar nog een Grand Prix winnen. De Red Bull-titel kwam in een ra ce die verder ook weinig spanning in zich had, behalve dan bij de start. De race in de race was die van Vettel, die nog dat ene puntje voor zijn titel nodig had. Opmerkelijk waren nadien de spe ciale woorden van dank voor zijn fitnesscoach, de Fin Tommy Par- makoski. Die hield hem lijfelijk sterk, maar betekende voor Vettel ook een grote mentale steun: „Hij was de eerste die me tegenhield als ik aan dingen dacht waar ik toch geen invloed op had." Wie ooit op prutsersniveau ronidjes reed op een kartbaan, weet hoe zwaar dat al kan zijn. Dus wat het lichaam van een For mule i-coureur doormaakt gedu rende een race, moet enorm zijn. Vettel, het iele jongetje uit Hep- penheim, weet de G-krachten op zijn nek als geen ander te pareren. En hij weet de auto én zijn team te sturen, wijst iedere mogelijke verbetering aan de wagen feilloos en begrijpelijk aan. Binnen Red Bull is een ieder er dan ook van overtuigd dat de cou reur Vettel zich nog verder kan ver beteren. Als dat klopt, kunnen de fans van de Duitser de komende jaren hun lol nog op en moeten zijn tegen standers nog even afzien. Vettel zelf kwam echter met geruststel lende woorden. „Vandaag zag je hoe dicht we bij el kaar zitten. De onderlinge verschil len zijn niet zo groot," zei de man die zó'n groot gat sloeg in de WK-stand, dat hij vier races voor het einde van het seizoen al op zijn lauweren kan rusten. Anthony van Assche turnt op alle zes toestellen, waaronder rek, foutloos. Hij is daardoor de beste meerkamper van Oranje. foto Robin Utrecht/ANP door Roeland van Vliet tokio/middelburg - Turner An thony van Assche was gisteroch tend onverstoord de beste Neder landse meerkamper tijdens de lan- denwedstrijd van het WK in To kio. De Sassenaar haalde een to taalscore van 82,740 punten. Van Assche, die in de Japanse hoofdstad meedeed aan zijn vijfde wereldkampioenschap, liet zien van grote waarde te zijn voor Oran je. Hij turnde nagenoeg foutloos en kreeg van de jury mooie waar deringen. Vooral op voltige, het on derdeel waarop drie ploeggenoten faalden, en ringen viel de Zeeuws- Vlaming op. Positief voor Van Assche was ook dat al zijn resultaten meetelden. Tijdens de landenwedstrijd wor den namelijk alleen de vier beste scores op elk toestel verwerkt in het teamresultaat. De gymnast van O&.O/TAG Zwijndrecht was twee keer de nummer twee van Oranje en vier keer de nummer vier. Anthony van Assche en de Goese reserve Carlo van Minde - hij zat gisteren op de tribune - moeten wel vrezen dat Nederland vandaag buiten de top zestien valt. Als dat gebeurt, zien de twee Zeeuwen hun olympische droom vervlie gen. Alleen met een plaats bij de beste zestien plaatst Oranje zich namelijk voor het olympisch kwali ficatietoernooi van januari in Lon den. Scores Anthony van Assche. Vloer: 13,266. Voltige: 13,133. Ringen: 14,400. Sprong: 15,000. Brug: 13,841. Rek: 13,100. eindhoven - De Keniaanse atleet Jafred Chirchir Kipchumba heeft gisteren de marathon van Eindho ven gewonnen in de mondiaal zeer aansprekende tijd van 2 uur, 5 minuten en 48 seconden. Slechts zes atleten liepen sneller dit jaar. Kipchumba profiteerde van het rustige najaarsweer en het gewij zigde parkoers, waarin de nodige bochten waren verwijderd. Hij liep dan ook een parkoersrecotd. De 2.05.48 was beduidende sneller dan het oude record van Geoffrey Mutai uit 2009: 2.07.01. Hilda Kibet slaagde er niet in het Nederlands record op de mara thon te verbeteren. De 30-jarige langeafstandspecialiste noteerde na 42,195 kilometer in Eindhoven 2.26.36. Dat was ruim boven de re cordtijd van Lornah Kiplagat, die in 2003 in New York 2.23.43 liep. De Keniaanse Georginia Rono won de wedstrijd in 2.24.33 en ook dat was een parkoersrecord. Kibet liep uiteindelijk de vijfde tijd bij de vrouwen. Moses Mosop zegevierde in de de 34e marathon van Chicago. De Keniaan deed dat in een tijd van 2.05.37. Hij verbeterde daarmee het parkoersrecord (2.05.41) van zijn dit jaar overleden landgenoot Sam my Wanjiru, gelopen in 2009. Bij de vrouwen ging de zege naar Li- lija Sjoboekhova. De tijd van de Russische was 2.18.20. Vincent Yator schreef de 4 Mijl van Groningen op zijn naam. De atleet uit Kenia bleef de Ethiopiër Kenenisa Bekele verrassend voor. Yator legde de 6,347 kilometer af in 17 minuten en 6 seconden. Bij de vrouwen zegevierde de Keni aanse Sylvia Kibet in 19.40. tokio - Het Nederlands vrouwen team heeft zich, ondanks een mati ge eigen prestatie, met overtuiging geplaatst voor het zogenaamde olympische testevent (OTE) in Londen. Nederland heeft in Tokio een psy chologische slag geslagen, vindt bondscoach Gerben Wiersma. „Niet goed turnen, veel beter kun nen en nu toch dertiende zijn. Dat houdt ons doel om in Londen een landenticket voor de Spelen te pak ken overeind. Want het resultaat was nu niet wat we er van hadden verwacht. Wé kunnen veel beter. Slagen we er in om de fouten die we nu gemaakt hebben te vermij den, dan zijn de Spelen te halen", was Wiersma terecht optimistisch. Het Oranje-turnteam eindigde bij de kwalificatiewedstrijd met 212.828 punten als dertiende in het landenklassement, wel ver achter de verrassende Amerikanen (234.253 punten). Daarmee vol deed het team aan de vooraf gestel de minimale eis om bij de beste zestien landen te komen. De eer ste acht landen in Tokio gaan vol gende zomer nu zeker naar de Olympische Spelen. De beste vier van de landenkwalificatie op het OTE, dat voor de vrouwen op 10 ja nuari gehouden wordt, verdienen ook een landenticket. Wiersma is mede optimistisch om dat de landen die nu achter Neder land geëindigd zijn, zoals Brazilië, Korea en België, wel naar behoren gepresteerd hebben. Wiersma: „Die landen kunnen zich niet heel veel verbeteren ten opzichte van wat ze hier hebben laten zien. Wij dus wel." De bondscoach gaf aan dat hij zich te veel had laten leiden door de cij fertjes. „Ik ben in mijn eigen val kuil gestapt. Ik had juist tegen het team gezegd daar niet naar te kij ken, met nog een dag kwalificatie te gaan. Toch deed ik dat zelf wel, terwijl je nu kunt constateren dat bijna alle landen minder punten gehaald hebben dan in Rotter dam." Eigenlijk presteerden, achteraf be keken, maar twee van de zes Oran je-turnsters naar behoren. Toeval of niet, het waren uitgerekend Céli- ne van Gerner en Joy Goedkoop, de twee turnsters die in Heeren veen trainen onder leiding van bondscoach Wiersma. „Terugkij kend zijn dat wel de twee meest er varen turnsters geweest. Ik denk dat het vooral daar in zat. Meiden als Marlies Rijken, Lieke Wevers en Wyomi Masela moeten van dit WK mentaal sterker worden." De coach had vooral veel bewonde ring voor Van Gerner. „Ze heeft het de laatste tijd erg lastig gehad omdat ze van een juniorlichaam naar een seniorlichaam aan het gaan is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71