61 binnenland 9 Vluchten kan maar drie minuten Glacier Express! Nu supervoordelig effeweg.nl Zwitserse Alpen met bus en trein Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 n Supervoordelige busreizen Vandaag start een campagne om het bewustzijn van brand gevaar in huizen te vergroten. Werkende rookmelders en een goed vluchtplan kunnen één dode per maand voorkomen. rfjfl maandag 10 oktober 2011 BRANDGEVAAR zie onze website:binnenland Demonstratie toont snelheid van vuur tijdens woningbrand door Monique Prins Bij een brand bel je de brandweer. Die redt ie dereen en blust de brand. Dat is de gedach te die veel mensen heb ben bij een brand. Maar vuur is sneller dan de brandweer. Zelfs bij een klein brandje kun je door vuur en rook razendsnel niet meer zien en ademen. In drie mi nuten ontstaat er een niet overleef- bare situatie in huis. Dertig jaar ge leden duurde het nog zeventien minuten voordat een brand zich door een huis had verspreid. Dat klinkt tegenstrijdig, zegt René Hagen, lector brandpreventie van de brandweeracademie in Arn hem. „Een moderne woning is veel beter geïsoleerd dan vroeger, waardoor een brand minder snel overslaat. Dat is goed nieuws voor de buren, maar minder goed voor jou. Door dubbelglas springt een ruit niet meer zo snel. Dat lijkt prettig maar het betekent ook dat de hitte en de giftige rook niet kunnen ontsnappen." Een ander nadeel van moderne foto's ANP Slachtoffers en reddingen bij hulpverlening in een woongebouw (2009) 36 doden 864 gewonden Een brand verspreidt zich sneller maar het duurt nog altijd acht mi nuten voor de brandweer ter plek ke kan zijn. Bij de zevenduizend woningbran den per jaar vielen de afgelopen tien jaar gemiddeld 50 doden. Dat aantal kan met een kwart dalen als meer mensen bewust zijn van brandgevaar. De Brandwonden stichting en de brandweer houden de hele maand Brandweerpersoneel 2.497 6S1 eerste hulp huizen is de inrichting. Hagen: „We verzamelen tegenwoordig veel meer spullen om ons heen. En dat is allemaal voeding voor een brand. Bovendien brandt het houten krukje van vroeger veel langzamer dan een plastic exem plaar. Bij kunststof en schuimrub ber (in matrassen en bankstellen) komt giftige stoffen vrij. En juist 2.643 reddingen door die giftige rook vallen de meeste slachtoffers. Meer dan door vuur of hitte." Het verplicht stellen van brandver- tragers in woninginrichting, zoals in Engeland en Ierland gebeurt, kan helpen. Er wordt gewerkt aan Europese regelgeving maar daar wordt op korte termijn geen door braak verwacht. oktober een cam pagne om het be wustzijn van mensen te verbe teren. Het gaat vaak om heel kleine dingen, zegt Marieke Ste- genga van de Brandwondenstichting. „We wil len mensen niet bang maken maar wel bewust maken. Een prullen bakbrandje kan je woonkamer bin nen tien minuten in de as leggen. Denk niet dat je nog even op zoek kunt naar je foto-albums, daar is geen tijd voor. Maak een goed vluchtplan voor al je huisgenoten. Wie maakt de kinderen wakker? Zeeuwse brandweer De brandweer van Thoien gaat huis aan huis om bij de mensen thuis informatie te verstrekken over brandpreventie. Stadsgewestelijke brandweer Vlis- singen - Middelburg en brand weer Veere staan met een stand op de weekmarkten: Middelburg: 13 oktober, Vlissingen: 14 oktober. En er is voorlichting tijdens de 55+ beurs in Serooskerke op 11 okto ber en tijdens de 55+ beurs in Vlis singen op 17 oktober. De brandweer van Goes en Borsse- le geeft voorlichting bij bouwmark ten: Gamma: 15 oktober en Praxis: 22 oktober. De brandweer van Schouwen-Dui- veland gaat ook naar bouwmark ten: Multimate, Nieuwerkerk: 22 oktober, Praxis, Zierikzee: 22 okto ber. En hoe snel kan ik buiten staan? Het is goed om eens te proberen of je op de tast de voordeur kunt vinden, als het huis vol rook staat en je niets kunt zien. En of de sleu tel van de voordeur binnen hand bereik is, zodat je überhaupt het huis wel uit kunt komen. Zorg voor rookmelders in de gang, en controleer regelmatig of ze wer ken. Want daar schort het helaas nogal eens aan." DAG 1 Vanaf ons verzamelpunt rijden we naar het overnachtingshotel. DAG 2 j Aankomst Brig. Maak een wandeling door de oude binhenstad en ga 's avonds mee met de Simplon Express. DAG 3 j Vandaag maken we een onvergetelijke treinreis met de Glacier Express. Geniet vanuit een panoramawagen van het Zwitserse Alpenlandschap. DAG 4 j Maak kennis met de schoonheid van de eeuwig besneeuwde Matterhorn tijdens een rondrit. DAG 5 Ga mee met de adembenemende tocht met de unieke Mont Blahc Express. DAG 6 Vandaag maken we een excursie naar de AI etseh g I etsj e r. Deze reusachtige gletsjer staat garant vooreen indrukwekkend uitzicht. DAG 7 We vertrekken uit Brig en rijden naar Bern om hier een kijkje te nemen in het gezellige centrum. Hierna rijden we door naar ons overnachtingshotel. Terugreis naar Nederland, Op de verzamelplaats krijgt u nog de mogelijkheid om gebruik te maken van een diner, voordat u met onze servicelijn huiswaarts gebracht wordt. INCLUSIEF DATA EN PRIJZEN - 7 hotelovernachtingen ;4 november - 479,- 7x ontbijtbuffet en diner - 18 november 469,- r' Stadsrondrit Brig met de Simplon Express s 9 januari 479,- a Treinrit Glacier Express (Brig - Disentis v.v.) 23 januari 489,- inclusief lunchpakket 6 februari 489,- e TreinritTasch- Zermatt v.v. 17 februari 539,- Treinrit Mont Blanc Express 24 februari 539,- (Martigny - Le Chatelard) 51 5 maart 489,- Vervoer per Comfort Class touringcar 19 maart 489,- TOESLAGEN VERBLUF 1 -persoonskamer Hotel Good Night Inn 4NVR SCR Alle fouten voorbehouden Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €17,- reserverlngskosten per boeking Vermeld bij boeking boekcode 2141 en u maakt kans op een stedentrip!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6