Jeffrey Bruma Rode Duivels onder hoogspanning in In elk decennium is er wel een Zweed die ons verrijkt 261 sport Young Boys wil naam zuiveren Jeffrey Bruma verving tegen Moldavië de geblesseerde John Heitinga. De Rotter dammer staat hoog in de pikorde. maandag 10 oktober 2011 „Zlatan is de held van Zweden zegt Twente-aanvaller Emir Bajrami. „Dat hij zijn loopbaan bewust in Nederland is begonnen, kan voor de nieuwe ge neratie een reden zijn om hetzelfde pad te volgen." foto Pekka Sipola/EPA STOCKHOLM - Misschien is het han dig als de Zweedse bond een huis je in Nederland aanschaft, ergens centraal gelegen, op de Veluwe bij voorbeeld. Dan kan de bonds coach zo het land in. Of hij nou rechts- of linksaf slaat, naar bene den of boven gaat: bijna overal komt hij wel een voetballende landgenoot tegen. In het noorden bijvoorbeeld waar ze bij FC Gro ningen al jaren leunen op Zweed se onverzettelijkheid, of in het zui den bij PSV waar ze tot voor kort zelfs hofleverancier van de nationa le ploeg waren. Van de selectie die zich in Stock holm voorbereidt op het treffen van morgenavond tegen Oranje, spelen er zes in Nederland: Isaks- son en Toivonen (beiden PSV), Rasmus Elm en Pontus Wem- bloom (beiden AZ), Gerndt (FC Utrecht) en Bajrami (FC Twente). Tel daar de talenvolle Jong Zwe- den-spelers Guidetti (Feyenoord) en Armenteros (Fleracles) nog eens bij op en het lijstje ziet er im ponerend uit. „Voor ons Zweden is een overgang naar Nederland een natuurlijke stap", zegt Emir Bajrami, de rechterspits van Twen te, die nu iets meer dan een jaar ac tief is in de eredivisie. „In het Nederlandse voetbal is al les beter dan in Zweden: het ni veau, de financiën, de stadions, de sfeer. Voor de echte top zijn de meeste Zweedse voetballers vaak net niet goed genoeg, uitgezon derd Zlatan dan. Dat zie je aan de clubs in Europa waar ze spelen. Zweedse voetballers behoren tot de subtop en dan is de eredivisie de ideale plek om je buitenlandse loopbaan te beginnen. Daarnaast word je in Nederland ook nog eens intensief gevolgd door scouts uit de grote voetballanden." Wie de selectie van Zweden er nog eens bij pakt, ziet daar verder nog de namen van Grandqvist (ooit FC Groningen, nu Genoa), Majstorovic (ooit FC Twente, nu Celtic), Olsson (ooit NEC, nu West Bromwich), Elmander (ooit HAARLEM - Het nieuwe bestuur van voetbalvereniging Young Boys hoopt deze week van de KNVB toestemming te krijgen voor een doorstart. Tijdens een bijzondere algemene ledenvergadering zaterdagochtend werd nadrukkelijk de intentie uit gesproken door te willen gaan met de club, die vorige week in op spraak kwam wegens een poli- tie-actie tegen illegaal pokeren, hennephandel en witwassen. Daar bij werden achttien personen aan gehouden. Tijdens de vergadering werden de leden van het zittende bestuur af gezet en geroyeerd. Hen wordt kwalijk genomen dat ze de vereni ging in diskrediet hebben ge bracht Een driekoppig interim-be stuur is benoemd om de dub naar rustiger vaarwater te loodsen. Het trio wil proberen de naam van de club te zuiveren. Feyenoord, nu Galatasaray) en ui teraard Zlatan Ibrahimovic (ooit Ajax, nu AC Milan), die overigens tegen Nederland is geschorst. En dan ontbreken door verschillende omstandigheden ook Stenman (vo rig jaar FC Groningen en nu Club Brugge) en Berg (ex-FC Gronin gen, vorig jaar PSV en nu HSV) dit keer. „Zlatan is de held van Zwe den. Dat hij zijn loopbaan bewust in Nederland bij Ajax is begonnen, kan voor de nieuwe generatie een reden zijn om hetzelfde pad te vol gen", aldus Bajrami. Maar eigenlijk hebben alle genera ties in Zweden in de laatste veertig jaar wel een voorbeeld in de Ne derlandse competitie gehad. Ove Kindvall was de Zweedse legende die Feyenoord in 1970 de Europa Cup bezorgde. Bij PSV groeide een paar later Ralf Edström uit tot een Europese topspeler en in de jaren '80 en '90 kwamen daar Stefan Pet- tersson en Henke Larsson bij. Ibra himovic was de volgende en op dit moment is Rasmus Elm van AZ de meeste gewaardeerde speler van de eredivisie. In elk decen nium is er wel een Zweed, die ons ontroert, verrijkt en blij maakt. door Barry van der Hooft DEN HAAG - Zou het dan eindelijk weer eens lukken? Het is de vraag die voetbalminnend België bezig houdt in aanloop naar de allesbe- slissende wedstrijd in de EK-kwali- ficatie. Morgen gaan de Rode Dui vels op bezoek bij Duitsland en volstaat een overwinning - of met een beetje geluk een gelijkspel - om het Turkije van Guus Hiddink achter zich te laten. Op papier lijkt het een niet al te moeilijke opdracht. De Duitsers zijn na negen zeges op rij al ge plaatst en hoeven niet meer zo no dig. Toch gaan de Belgen geen een voudige avond tegemoet. „Duits land is een uitgebalanceerd team dat totaalvoetbal van absolute klas se speelt", stak bondscoach Ge orges Leekens de loftrompet. „Ze winnen zelfs hun mindere wed strijden. Maar angst is een slechte De liefde is wederzijds, zegt PSV-trainer Fred Rutten, die vorig jaar drie Zweedse internationals in zijn selectie had. „Een van de rede nen dat Zweedse voetballers popu lair zijn, heeft met de financiën te maken. Die jongens zijn voor de Nederlandse clubs nog betaal baar." Toen FC Utrecht in de zo mer vervangers zocht voor Van Wolfswinkel, Strootman en Mer- tens, kwam technisch-directeur Foeke Booy opeens met drie Zwe den op de proppen. „Ik had het gat best met Nederlandse voetbal lers willen opvullen, maar die zijn bijna niet meer te betalen. Van daar dat we in Zweden zijn uitge komen. Daar klopt de prijs-kwali- teitverhouding nog." Maar dat er ook in Zweden nog al tijd een wereld valt te winnen voor de eredivisie, blijkt wel uit het nationale sportprogramma op zondagavond op tv, zegt Bajrami. „In dat programma is er vooral aandacht voor het voetbal uit de grote competities. Alleen als een van ons in Nederland een goal maakt, zenden ze de beelden uit. Rasmus Elm is dus tegenwoordig vaak bij ons te zien, ja." George Leekens: „Angst is een slech te raadgever." raadgever. We moeten vertrouwen hebben in ons eigen kunnen." De Rode Duivels rekenden vrijdag avond af met Kazachstan (4-1) en hebben daardoor voor de laatste door Hans Leber AMSTERDAM - Jeffrey Bruma kent zijn plaats. De negentienjarige Rot terdammer die nooit één stap in de eredivisie zette, verving tegen Moldavië de geblesseerde John Heitinga in het Nederlands elftal. Misschien had bondscoach Bert Van Marwijk voor Hedwiges Ma- duro gekozen als de speler van Va lencia fit was geweest, maar Bru ma lijkt hoog in de pikorde van de bondscoach te staan. „Mathijsen en Heitinga zijn vaste waarden, daarna heb je Hedwiges, Ron Vlaar en Khalid Boulahrouz ook nog. Ik moet gewoon mijn best doen, dan zie ik het wel." Voetballersteksten zijn het. Want boven het 1.86 meter lange verdedi gerspostuur malen de opstellingen van Oranje al maanden door het koppie. Bruma's ontwikkeling gaat snel. Sinds de oefenwedstrijd te gen Oekraïne vorig jaar augustus (1-1) is hij vaste keus in de selectie van bondscoach Bert van Marwijk. De centrale verdediger, deze zo mer door Chelsea verhuurd aan HSV, is in Hamburg basisspeler. De Duitse grootmacht staat echter met vier uit acht onderaan de Bun- desliga. Bruma voorziet betere tij den. „We hebben geen ploeg die daar op die plek hoeft te blijven. Maar je merkt het wel. Aan de sfeer in het team, aan de fans... het is aan ons, de spelers, om er iets aan te veranderen. Ze zeggen dat ik er mentaal door gevormd word. Okay, dat zie ik dan wel. Ook al ben ik jong, ik zal mijn eigen draai moeten vinden en mijn rol in dat proces moeten spelen, goed met de situatie moeten omgaan. Maar daar ben ik niet bang voor." Hij traint en speelt in Hamburg op hoog niveau. En leert iedere trai ning en wedstrijd bij Oranje. „De Duitse competitie is zwaar, pom pen tot en met de laatste minuut. I ■PM'll I I IIIWIil I «Hl 'I I 1 I llll—l II speeldag één punt meer dan de Turken, die morgen in Istanboel aantreden tegen Azerbeidzjan. Leekens heeft nogal wat kopzor gen, omdat veel spelers vrijdag niet ongeschonden uit de strijd kwamen. Eden Hazard heeft een zware kneuzing aan de voet, PSV' er Dries Mertens liep een kniebles sure op. Jan Vertonghen (Ajax) kampt met een enkelblessure en oud-PSV'er Timmy Simons heeft last van zijn hamstring. Daniel van Buyten is na een dom me gele kaart in ieder geval niet van de partij in Duitsland. De cen trale verdediger wordt vervangen door Nicolas Lombaerts (Zenit St. Petersburg), die op zijn beurt weer terugkeert van een schorsing. De Belgen staan onder hoogspan ning, want ze willen zich voor het eerst sinds het WK van 2002 weer eens plaatsen voor een eindtoer- nooi. „Een specifieke aanpak be- Daar leer ik van. Ik heb de kans daar gekregen en die wil ik nu met beide handen aanpakken." Maar het doel blijft Chelsea? „Ik ben van Chelsea, dus daar wil ik uitein delijk ook slagen. Dat ik af en toe speel bij het Nederlands elftal helpt daarin ook wel mee." Bijna twee jaar geleden debuteer de Bruma al voor Chelsea in de Premier League tegen Blackburn Rovers FC, maar de échte door braak bleef uit. Vorig jaar werd hij nog verhuurd aan Leicester City FC, waarmee bij de buitenwacht niet helemaal het beeld ontstond dat het een stap voorwaarts bete kende. HSV was dat wel. De Duit sers, waar Chelsea's voormalige 'TD' Frank Amesen de kwaliteiten van Bruma kent, huurden hem voor twee jaar. Hij zal morgen tegen Zweden wel spelen („Ik hoop het, maar het is wel weer een andere wedstrijd") en naar het zich laat aanzien zal Jeffrey Bruma komende zomer met Oranje naar Polen en Oekraï ne afreizen voor het EK. Of de komst van Douglas, de Braziliaan die binnenkort Nederlander wordt, moet roet in zijn eten gooien. .„Ach, die moet zich dan eerst ook nog bij Oranje bewijzen. Ik maak me er niet zo druk over, wil gewoon zelf goed spelen." De andere zes Nederlanders die nooit in de eredivisie speelden en wél in Oranje zijn Tim Krul, Jim my Hasselbaink, Rob Reekers, Wil li Lippens, Wim Hofkens en Jordi Cruijff. Een dub in de eredivisie lijkt hem ooit nog wel wat, zeker Feyenoord waar hij tot zijn vijf tiende als voetballer opgroeide. En Ajax. Hij kan er om lachen. „Waar om zou ik daar iets over zeggen... Ik speel nu bij HSV en Oranje, hoop tegen Zweden te spelen, dus ik heb wel andere dingen aan mijn hoofd. Bovendien wil ik na HSV eerst bij Chelsea slagen." Joachim Löw: „We willen het eerlijk spelen." staat niet voor zulke wedstrijden", weet Lombaerts. „Maar ik weet dat wij er alles aan willen doen om geschiedenis te schrijven." Om morgenavond niet afhankelijk door Leon ten Voorde NEDERLANDS ELFTAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68