Zeeuws landschap zeeland 115 Maurits zet gehate Spaanse koning mat Bewoners platteland mogen Tweede Kamer visie over krimp laten horen Oktoberfest bevalt Graauwrock goed Acht mille voor Pink Ribbon door high tea, veiling en vele sponsors maandag 10 oktober 2011 schaamd. De vier zeilfietsen, de in structeur ging mee, bliksemden bij tijd en wijle over de dijken. Om echt vaart te maken, moesten de fietsers overigens wel regelmatig bijtrappen. Twigt: „We hadden gehoopt op veel wind en weinig regen, maar het was vaker andersom." On danks die weersomstandigheden maakten de whikers een behoor lijk rondje door het noordwesten van Zeeuws-Vlaanderen. „De wind waaide weliswaar niet vaak hard. Maar je gaat best snel hard zonder er veel moeite voor te hoe ven doen. Ook als je fietst, trap je meestal lichter dan dat je op een gewone ligfiets zit", meldde Wim Schreuder na afloop. De proefrit was Wim goed beval len. De passage van een fietstun- nel viel hem ook alles mee. Het zeil, dat 2.70 meter de lucht in de rode jassen, de broers Wim en Wouter Schreuder. foto Mark Neelemans steekt, hoeft niet van de fiets af om de meestal niet veel meer dan twee meter hoge tunneltjes door te komen. „Heel makkelijk. Even afstappen, de zeilfiets aan de voor kant optillen en door het tunnel tje lopen." Dat tunnelpassage een fluitje van een cent is, sterkte Schreuder in het idee een zeilfiets aan te schaffen. „Moet ik er natuur lijk wel een kunnen betalen en mijn ligfiets kwijt zien te raken. Maar dat ik een aantal fietstunnels tegenkom op weg van huis naar werk is geen bezwaar, heb ik nu zelf ervaren." Eventueel kan Wim, al dan niet weer samen met broer Wouter, nog een keer een tochtje maken met een zeilfiets van Twigt. Diens bedrijfje Whike- abouts is gevestigd in Zoetermeer op een boogscheut afstand van de woonplaatsen van beide Schreu- ders'. Tjaco TXvigt moet ook nog eens be kijken of hij vaak terugkomt naar Zeeuws-Vlaanderen. Het trio zeil- fietsers voor de lange tocht liet zich door wat miezerregen niet weerhouden, maar voor de korte tochten meldden zich 's middags toch wat deelnemers af. „Ik ben nu ook maar met vier fietsen geko men, terwijl ik er tien heb. Het is niet erg wat te investeren in de toe komst, maar ik moet nog eens kij ken of ik een volgende keer meer deelnemers kan strikken." Een gesprekje met Moio Advent ure, organisator van sportieve eve nementen op en om het Cadzand- se strand, moet Twigt meer duide lijk maken over de kansen om va ker met zijn zeilfietsen naar Zeeuws-Vlaanderen te komen. „De streek is in elk geval uitermate geschikt. Open landschap, ruimte, mooie natuur en vaak niet al te druk. Ook de ligging vlakbij België met steden als Antwerpen, Gent en Brugge maakt het aantrekkelijk om hier met zeilfietsen naar toe te gaan." Het miezerweer gaf Twigt 's mid dags wel de gelegenheid met en paar mensen dijken en duinen op te gaan. „Op het fietspad over de duinen waait het wat harder. Het uitzicht over zee en polders is bo vendien prachtig. Met mooi weer als vorige week is het wat te druk, maar vandaag gaat het prima." Een Staatse spion (soldate) stort met een ijselijke kreet ter aarde als hij (ze) wordt geslagen door een Spaanse pion. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Of de Marktroeper een IJzendijkse versie van de Am sterdamse Damschreeuwer was of bij de schaakpartij van prins Mau rits en koning Philips de Tweede hoorde, was zaterdagavond voor veel toeschouwers niet duidelijk. Maar de schaakpartij van de Staat se en de Spaanse legeraanvoerders werd er niet door verstoord. Drie weken eerder was dat anders. Toen viel de (denk)krachtmeting tussen prins Maurits van Oranje en koning Philips de Tweede van Spanje in het water door hevige hagel- en donderbuien. De ruziën de partijen moesten hun strijd om de macht in de vestingstad noodge dwongen uitstellen. Maar de bur gers van IJzendijke wachtten niet tevergeefs, ervoeren enkele honder den van hen op het centrale plein van hun ravelijnstad. De vieve Staatse prins en de oude, jichtige, maar machtige Spaanse koning maakten er een spannende strijd van. Ze lieten niet hun wa pens spreken, maar hun verstand. Naar analogie van het standbeeld van Maurits achter een schaak bord, dat bij de viering van 400 jaar Staatse stad werd geplaatst, schaakten de twee legeraanvoer ders om het gezag in IJzendijke. De hoogmoedige koning - over tuigd van zijn 'hoogstaande, adellij ke superioriteit' - dolf het onder spit en moest zijn meerdere erken nen in de schepper van de stad. De belangstellende IJzendijken- aren hadden niet anders verwacht, maar genoten op de frisse doch droge Markt van het toneelspel, de muziek van de harmonie en het oorstrelende gezang van Saint Da vid's Minstrels. Op die ene Markt roeper na dus. Maar die verdween spoorloos, als een dief in de nacht. CRAAUW - Het eerste Oktoberfest op het sportcomplex van de W Graauw smaakte naar meer. Het bestuur van de Stichting Graauw rock durfde zondag al hardop van een tweede editie te dromen. Na een geslaagde warming up op vrijdag zat de feesttent zaterdag af geladen vol. Zelfs Bressiaanders vonden de weg naar Graauw. Dat het feest aan alle wetten van een echt Oktoberfest voldeed, bevestig den zanger Anton aus Tirol en de muzikanten van Harry's Party Band. Voorzitter Carlo Saman: „Die willen volgend jaar graag te rugkomen. We hebben niks toege zegd, maar we denken er wel hard over om ook in 2012 weer een bier feest op poten te zetten." De voor zitter voegt er direct aan toe dat het dan klaar is. „Meer dan twee feestweekeinden kunnen we onze vrijwilligers niet aandoen." door René Hoonhorst AXEL - De high tea voor Pink Rib bon bracht - samen met de op brengst van een veiling en vele gif ten van sponsors - afgelopen week eind ruim acht mille op. Op 'Heerlijkheid de Boschkreek' aan de Oude Zeedijk bij Axel geno ten in totaal 160 mensen zaterdag en zondag van een theepartijtje op Engels aristocratische wijze. Het ge zelschap werd op het laatste mo ment van zestig tot dagelijks tach tig gasten uitgebreid, vanwege de enorme belangstelling, meldde An- nemiek Dophemont zondaga vond. Samen met vriendin Hilde de Graaf was Dophemont vorig jaar initiatiefneemster van het eve nement. Beide vrouwen wilden graag iets doen om onderzoek naar borstkanker bij jonge vrou wen meer te stimuleren. Want hoe eerder de diagnose gesteld kan worden, hoe groter de kans op ge nezing. Man Peter de Graaf en ambassa deur Marianne de Nijs van Pink Ribbon namen de rol van Hilde over. „De eerste Zeeuwse High Tea was tegelijkertijd een herdenking voor Hilde", memoreerde Dophe mont. Ze voegde er tegelijkertijd aan toe dat de eerste theemidda gen niet de laatste zullen zijn. „Vol gend jaar doen we in borstkanker- maand oktober zeker weer een ac tie voor Pink Ribbon. Het is onze bedoeling om er een - ook al ge zien het enthousiasme bij velen - mooie traditie van te maken." door René Hoonhorst TERNEUZEN - In de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten staat 'krimp', evenals in Oost-Groningen en Zuid-Limburg, al een paar jaar bo venaan de agenda. Ook landelijke politici willen nu graag weten hoe de kwaliteit en bereikbaarheid van voorzieningen in de toekomst ge waarborgd kunnen worden. Een tweede vraag is welke verant woordelijkheid bewoners, bedrijfs leven, maatschappelijke organisa ties en overheden hebben voor het bereiken van dat doel. Platte landsbewoners mogen hun ant woord laten horen aan "Rveede Ka merleden tijdens het Nationaal PlattelandsParlement, dat zaterdag 12 november wordt gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Naast 'krimp' staan ook de onderwerpen burgerpartici patie en lokale duurzame energie opwekking centraal. De landelijke en provinciale over heid trekt zich steeds meer terug van het platteland. Met flinke be zuinigingen in het verschiet, wordt steeds meer verantwoorde lijkheid bij de burgers gelegd. De overheid moet dan wel een kli maat scheppen waarin particuliere en zakelijke initiatieven worden ge stimuleerd, vinden politici. Tijdens een 'vragenuurtje aan de plattelandsbewoner' hopen parle mentariërs meer inzicht te krijgen in wat er leeft en speelt op het plat teland. De Kamerleden hopen van bewoners te horen welke zaken ze aan hen kunnen overlaten en wel ke zaken door overheden moeten worden geregeld. Na aanscherping en aanvulling van standpunten tij dens themaworkshops worden ad viezen aangeboden aan de Tweede Kamer. Behalve over de drie hoofdthema's kunnen aanwezigen ook andere onderwerpen aansnijden. Meer in formatie en aanmelden via: www.plattelandsparlement.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55