Festivalweekend wisselt in iól zeeland Deftige straat op Colijn www.festival-zvl.nl zeeland in de vorige eeuw Michiel Borstlap in Ledeltheater c-f-ivai van maandag 10 oktober 2011 KLASSIEKE MUZIEK Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuws gierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over de ze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Enkele tientallen goede inzen dingen ontvingen wij op de Raadkaart van vorige week. De oplossing was: de Voorstraat in Colijnsplaat, met op de achter grond de Nederlandse Hervormde Kerk en lagere school (het huidige 'Zaaltje'). Colijnsplaat ontstond in 1598 als gevolg van de bedijking van de Oud-Noord-Bevelandpol- der en het schorrencomplex, weet Kees Stevense uit Middelburg. „Al spoedig na de indijking verrees op deze 'plaat' de eerste bebouwing. Het dorp werd planmatig inge richt met kaarsrechte percelen en een rechthoekig symmetrisch stra- tenpatroon. In 1827 werd de Voorstraat aan weerszijden be plant met linden." Deze linden staan er nog steeds en geven de straat een deftig aanzien. „Wij ge nieten dagelijks van deze straat als we onze hond Siebe uitlaten", schrijft Rianne van den Hurk. „Maar het meest geniet onze hond van deze straat, vooral met warme dagen, hij gaat dan languit liggen, lekker koel, lijkt hij te zeggen. Maar de winter blijft favoriet, voor al als er sneeuw ligt (er wordt dan niet gestrooid in de Voorstraat - het zout tast de linden aan). Siebe kan uren door de Voorstraat ren nen achter de sneeuwballen aan." Rinus de Moor weet over de kerk te melden dat deze rond 1607 is ge bouwd. „Hij had een functie voor de hele Noord-Bevelandpolder." Wegens bouwvalligheid werd de kerk in 1769 geheel gerenoveerd. De Prins van Oranje zou daarvoor 130.000 stenen beschikbaar heb ben gesteld. Nel Minneboo herinnert zich: „Mijn opa en oma woonden op de hoek rechts tegenover de kerk. Ze hadden een winkeltje met nog 22 in deze straat. Hier zijn er nog vier van over." Kees Stevense: „De Voorstraat was een bedrijvige straat met onder meer bakkerij Vink, bodebedrijf Kallewaard, timmerman Kievit, fietsenmaker Augustijn en slager Noordhoek." De winnaars van de waardebonnen: Ria Wieiand-Steendam, Terneuzen; John Terpstra, Vlissingen, L.J. Verburg, 's-Cravenpolder OOSTBURC - De bekende jazzpia nist Michiel Borstlap treedt zater dag 15 oktober op in het Ledelthea ter in Oostburg. Het concert be gint om 20.15 uur. Centraal staat Borstlaps net ver schenen cd Blue, een ode aan zijn dit jaar geboren dochter Blue Ae- gea. „De nummers componeerde ik in een periode waarin ik heel veel samen was met mijn vrouw Ceylan en dochter Blue. Een perio de vol mooie momenten die ik niet wilde vergeten, een goede tijd om nieuwe nummers te compone ren. De songs beschrijven precies mijn gevoelens van toen. Daar door is het een cd geworden waar in het accent veel meer ligt op het gevoel dan op de techniek." Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren 2011 Werken van Verdi, Tsjaikovski en Sjostakovitsj. Door Het Noord Ne derlands Orkest o.l.v. Conrad van Alphen m.m.v. Magda Amara (pia no). Gehoord op vrijdag 07 okto ber in het Scheldetheater in Ter- neuzen. Werken van Enescu, Bartok, Liszt en Kurtag. Door Kopatschinskaja Ensemble. Gehoord op zaterdag 08 oktober in de Grote Kerk in Groede. Proeflokaal. Door Syrène Saxo foonkwartet. Gehoord op zondag 09 oktober in de Catharinakerk in Hengstdijk. Het eerste weekeinde van de 23e edi tie van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen bood drie uiteenlopende concertenin Terneuzen, Groede en Hengstdijk. door Jeanette Vergouwen Het optreden van het grootste regionale sym fonieorkest van Neder land onder leiding van gastdirigent Conrad van Alphen moest de topper worden van het eerste festivalweekend. Jammer ge noeg werd het geen groots concert, vooral vóór de pauze. Wat was er aan de hand? De Ouver ture tot de opera La Forza del Desti- no is een gepassioneerd werk, waar in het noodlot op treffende wijze wordt uitgebeeld. De uitvoering was te fragmentarisch, maar er was wel een mooie frase te horen, ge speeld door de hoorns en de trom bones. In het pianoconcert nr. 1 van Tsjai kovski ontbrak de spanningsboog totaal in het eerste deel en van sub tiel pianospel was geen sprake. De soliste legde het orkest ook haar veel te langzame tempo op, zeker in het Andantino. De muziek stond stil en de cadens had wel wat meer rubato mogën hebben. In het Allegro con fiioco werd het vuur vertaald in hard, harder, hardst. Het met zoveel liefde en volharding geschreven pianoconcert kreeg in Terneuzen een nogal liefdeloze in vulling. Hoewel het publiek had genoten, vatte een bezoekster haar gevoel na afloop van het concert pakkend sa men: „Ik ben gekomen voor Tsjai kovski, maar ik werd teleurgesteld. Ik kende de symfonie van Sjostako vitsj niet. Maar die muziek heeft mij aangenaam verrast." Het ironische, maar soms ook emo tioneel geladen werk van Sjostako vitsj werd overtuigender vertolkt. De grote lijnen kwamen beter uit en de inbreng van de blazers in het ingetogen Moderato was boeiend. Ook de fagottist presteerde op hoog niveau in het Presto. Patricia Kopatchinskaja is een ge weldige violiste. Zij speelt virtuoos en haar hele lichaam straalt muziek uit. Zij bezit het vuur en het en thousiasme om alles aan te kun nen. Het programma vertoonde een duidelijke opbouw. Na het solowerk De Muzikant van Enescu volgden enkele duo's van Bartok. Sprekende korte stukjes waarvan vooral de bromtol en het sprankelende pizzicato aanspraken. Bij de Roemeense dansen voor cymbalon en strijkers was er spra ke van muzikaal vuurwerk. Het pu bliek apprecieerde om nu eens de cymbalon te zien en te horen. De 124 snaren worden bespeeld met houten klepels. Het uit het hakkebord ontwikkelde instrument is karakteristiek voor de Hongaarse zigeunermuziek. Victor Kopatchinsky is een meester op dit instrument en in de Hon gaarse Rhapsodie van Liszt zorgde hij voor een meeslepende en vuri ge vertolking van de csardasmotie- ven. Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.nl of telefonisch 0900 3300033. Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, maar: VOL VOL Zeeuwsch-Vlaanderen Ivan Mehlemans dirigeert zestig Zeeuwen en musici met Zeeuwse binding en de pianist Hannes Minnaar dooi een programma met Brahms, Elgaren Van Beethoven. Vrijdag 14 oktober - RK kerk Sluis - 20:00 uur - 25,- tójVm 22 oktober 2011 Het Zeeuws Orkest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42