Religieuze spulletjes 141 zeeland JOTh laat ze ook in Stalland niet verzuipen Bijna groen licht voor bosje Oud-Sabbinge Tebo tennist 9000 euro voor Kika ONLINE PUBLIEKE VERKOPING TROOSTWIJK VEILING RELIGIEUZE BRIC-A-BRAC Over een poosje beschikken ze in de rooms katholieke kerk in Hansweert weer over fonkelende zilveren kandelaars. En dat allemaal omdat heiligenbeelden weer aftrek vinden. maandag 10 oktober 2011 Wim Nuis geeft de tester aan Bram van Molenbroek. foto Leo Adriaansen door Mieke van der Jagt sint-annaland - De zeer actieve Jongeren Organisatie Tholen (JOTh) heeft zaterdagavond het discours over alcohol in het ver keer op gang gebracht in het cen trum van Sint-Annaland. Dat is de plek waar heel veel Thoolse jonge ren in het weekeinde uitgaan. JOTh kreeg darbij de steun van burgemeester en wethouders, de jeugdpolitie, preventieorganisatie Indigo en het project 'Laat ze niet verzuipen'. De ervaring leert dat veel jonge ren, alvorens de auto, de brommer of de fiets naar Sint-Annaland te nemen, alvast een flinke hoeveel al cohol drinken. In het uitgaansge bied komt er dan nog een hele gro te slok bij, zodat de terugreis wel- erg riskant wordt. Burgemeester Wim Nuis van Tho len bood aan het begin van de avond een blaastester aan aan Bram van Molenbroek van de jeugdpolitie. Met vijf van dergelij ke apparaten voor Zeeland, kan de jeugdpolitie overal acties voeren zoals die zaterdag in Sint-Anna land plaatsvond. Nuis sprak in een toespraakje niet alleen de jongeren aan, maar ook hun ouders. „Hoe gaan je kinde ren de deur uit om te gaan stap pen en hoe komen ze terug?" Hij was blij met het intitiatief van de JOTh, want jongeren spreken ge makkelijker jongeren aan dan poli- tie-agenten of bestuurders. Gewa pend met de blaastesters, vingen de Thoolse jongeren hun leeftijdge noten op. Pas later zal blijken of de bewustwordingscampagne heeft geholpen. Zaterdagavond bleek driekwart van de-jongeren te veel te hebben gedronken. heinkenszand - Tennisclub Tebo uit Heinkenszand heeft tijdens een 12 uur durende tennismara- thon in de nacht van zaterdag op zondag 9000 euro bijeen getennist voor Kika. Kika is een organisatie die kinderen met kanker steunt, wegens bedrijfsbeëindiging van BRASSERIE D'OUWE VEERSTOEP Havenweg 7 - 4493 MT KAMPERLAND COMPLETE RESTAURANT-/KEUKENINVENTARIS w.o. combisteamers "Rational", gasfornuizen, friteuses o.a. "Angelo Po", snij machine "Berkel"; gekoelde werkbanken, complete vaatwasstraat glazen- spoelmachine waterontharder "Zanussi", complete afzuiginstallatie, koel- vriescellen, gebaksvitrine; baropstelling v.v. barkrukken, achterkast, flessenrek, zeer veel restaurant-/terrasmeubilair w.o. tafels en stoelen, decoratiematerialen; keukengerei en servies w.o. "Villeroy Boch", etc.; SLUITING 18 OKTOBER vanaf 14.00 i Bezichtiging: maandag 17 oktober van 9.00 tot 12.00 uur FOTO'S Catalogus op onze website www.TroostwijkAuctions.com door Mieke van der Jagt Onder overweldigende belangstelling heeft de ken Paul Verbeek zon dagmiddag in dorps huis Kaj Munk in Hansweert een groot aantal religieuze voorwer pen geveild. In Kaj Munk waren niet genoeg stoelen voor alle be langstellenden, die met meer dan honderd kwamen opdraven. Kruisbeelden, Christusbeelden, Madonna's met en zonder kind, voorstellingen van Allerheiligen maar ook alle heiligen apart; je kon het niet verzinnen of het stond erbij. Begin jaren zestig van de vorige eeuw gingen de rooms katholie ken in Nederland op een andere manier geloven. Ze ruimden de heiligenbeelden, die tot dan toe huis en tuin hadden gesierd, op en behielden alleen nog de beschei den beelden: een gestileerd kruis, een artistiek kruisbeeld of een mooie, liefst kleine Madonna. Het geloof kreeg voortaan uiting in affi ches van Pax Christi op de ramen of oproepen tot deelname aan de Vastenactie. De beelden lagen in stukken op de vuilnishoop, waar de kinderen ze sorteerden op wel of niet geschikt om een hinkelpot te tekenen of ermee op de stoep te krijten. In pastorieën en kloosters wer den de beelden natuurlijk wel bewaard. Niet altijd op de mooiste plekjes in huis, maar dan toch op zolder. Dat is maar goed ook, want nu zijn ze weer hip. Dat bleek wel tijdens de veiling in Hansweert. De spullen kwamen overal vandaan. Uit heel Neder land en België wisten de Hans- weertenaren interessante en iets minder interessante zaken te ha len. Bij elk kavel, het waren er in totaal meer dan 200, werd verteld wat het was en waar het vandaan kwam. Voor sommige bieders was de herkomst belangrijk en voor an deren telde alleen de voorstelling of de religieuze gedachte erachter. Niet eens zo heel veel zaken moes ten bij gebrek aan bieders worden ingenomen. Zelfs een foeilelijk por tret van een vergeten Paus werd nog verkocht aan iemand die per ongeluk haar hand opstak. „De grootste kunst is om hier zon der iets weg te gaan", vonden veel mensen, vooral vrouwen. Want het waren niet alleen aandoenlijke stukjes huisvlijt, die nostalgische gevoelens wisten op te wekken, maar ook onderzoek financiert. In Heinkenszand traden 98 tennis sers op de banen, die zich gemid- dels voor een kleine honderd euro gesponsord wisten. Bij de aanvang streefde de tennisclub naar een op brengst van 3500 euro. Tot iemand hem koopt, zegent het heiligenbeeld het hele publiek. UilWHIIIIBa—BMBH door Jan van Ommen den haag/oud-sabbince - De Raad van State ziet geen reden om de aanplant van 3,6 hectare bos op een terrein ten noorden van Oud-Sabbinge tegen te houden. Een aantal omwonenden vroeg eerder tevergeefs om een blokkade van het bestemmingsplan. De ge meente Goes stelde dat vast om bos tussen de Bouwensputseweg, het Barendswegje, de Bijsterweg en de bebouwing aan de Ring mo gelijk te maken. De aanplant is een compensatie voor het gekapte bos je, dat plaats moest maken voor de uitbreiding van de campings De maar ook echt mooie kerststal beeldjes en waardevolle kruisbeel den. Voor Hansweertenaren had den ook de spulletjes van de Pa ters Capucijnen veel emotionele waarde. Toen de paters Hansweert verlieten, mocht Paul Verbeek, die hun opvolger was, een heleboel huishoudelijke artikelen hebben. Hij bewaarde ze zorgvuldig en nu konden Hansweertenaren de pud dingvormen, de koffiemolens en andere huishoudhulpen kopen en daarmee ook nog eens een goed doel dienen. Want de hele opbrengst van de veiling is be doeld voor de restaura tie van twee kandelaars in de kerk van Hansweert. De kandelaars zijn verzilverd maar de goede zorgen van kosters en poetsende kerkvrij- willigsters, hebben de altaarstuk ken een beetje kaal gemaakt. Res tauratie kost veel geld en met de opbrengst kan dat worden betaald. De restauratie en het verzilveren van twee grote en zes kleinere kan delaars kost ruim 4000 euro. Voor het doel was al twee keer 600 euro binnengebracht, maar de veiling maakte het plaatje compleet: 2850 euro brachten de spulletjes op en dat was boven verwachting. John Jansen, een van de organisa toren van de veiling, is blij dat de kandelaars binnenkort weer ge bruikt kunnen worden. „Ze zijn heel oud, veel ouder dan honderd I jaar. Ze zijn gemaakt voor de kerk in Hansweert, meteen toen die hier gebouwd is. Tot nu toe ge bruikten we bij begrafenissen en andere gelegenheden houten kan delaars omdat de zilveren zo kaal- gepoetst waren. Maar nu wordt het weer ouderwets; niks zo mooi als oud zilver in combinatie met kaarslicht." Maar het is niet het enige waar Jan sen tevreden over is. Ook over het verloop van de veiling. „Er waren zo veel mensen en al die kavels maakten flink de tongen los. Het was gewoon ontzettend gezellig voor zo'n regenachtige zondagmid dag." Haas en 't Veerse Meer. Vooral be woners van de Ring en de Bijster- weg zijn niet blij met een bos dat grenst aan hun achtertuinen. Nu kijken ze nog vrij over de velden. Ze ook bang dat hun privacy in het gedrang komt als mensen door het nieuwe bos gaan wandelen. In de uitspraak stelt de Raad van State dat in het vorige bestem mingsplan ook fruit- en boomteelt was toegestaan. Dat dat nooit ge beurd is, is alleen toevallig. Zeker is het nog niet dat de aanplant van het nieuwe bosje doorgaat. Later dit jaar of begin 2012 volgt nog een bodemzaak en een definitief oor deel van de Raad van State. MEEST GELEZEN 1. Dyanne Beekman past jeans 2. Gevluchte filmploeg naar Beveland 3. Subsidieaanvraag duikhotspot EN OP THOLEN 1Brandweer toetst vaardigheden 2. Driekwart jeugd onder invloed 3. Zwaargewonde bij Stavenisse STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto m een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40