141 zeeland Brug en muren van gracht Slot Kledingbeurs al 35 jaar hit in Zierikzee Onderzoek woningen in Schuddebeurs De muren van slotgracht, brug en wachttorentjes bij Slot Moermond worden gerestaureerd. Tijdens het enkele maanden durende herstelwerk blijft het slot geopend. Idee: jaarlijks open dag Brouwersdam Gevarieerde overtredingen bij In Goes Uit' maandag 10 oktober 2011 SCHUDDEBEURS - De bewoners van tachtig huizen in Schuddebeurs krijgen de komende weken bezoek van de stichting Dorp, Stad en Land. Onderzoekers van deze Rotterdam se stichting kijken in woningen van vóór i960 welke zaken daarin van cultuur-historische waarde zijn. Verder kijken ze of in die waarden een patroon valt te ont dekken dat voor heel Schudde beurs geldt. Op basis van dit onderzoek schrijft de stichting een voorstel met richtlijnen. Dat voorstel dient dan weer als basis voor een nieuw, door de gemeente op te stellen, be stemmingsplan. Buitenplaats Schuddebeurs is hier mee de laatste woonkern van Schouwen-Duiveland die een nieuw bestemmingsplan heeft. Uit gangspunt van de nieuwe bestem mingsplannen zijn ruimere moge lijkheden voor de bewoners om hun huis te verbouwen of uit te bouwen. De procedure voor zo'n plan duurt lang. Naar verwachting ligt er komend voorjaar een voor-ont werp. Daar mogen belanghebbenden ver volgens op reageren. Als het ge meentebestuur het plan klaar heeft, begint de inspraakronde. Het is de bedoeling dat de gemeen teraad rond juli 2013 het bestem mingsplan Schuddebeurs goed keurt. HERSTELWERK door Piet Kleemans Zelfs een leek ziet dat restauratie hard nodig is. Het metselwerk van de slotbrug van Slot Moermond in Renesse is aangetast, een deel van de muur rond de slotgracht is om gevallen en de muren van de mar kante wachttorentjes bij het kas teel hebben betere tijden gekend. Nog deze maand begint het her stelwerk. Voor 26 maart 2012 moet het karwei afgerond zijn. Dat de tand des tijds onverbidde lijk zijn sporen had achtergelaten was bij Stichting Moermond al ja ren bekend. Stichtingsvoorzitter Fré Vos; „We hebben er meen ik als bestuur al in 2007 over gespro ken. Toen hebben we een subsidie verzoek ingediend bij monumen tenzorg (nu Rijksdienst Cultureel Erfgoed). In 2009 kregen we be richt: nul op het rekest. En we moesten het in 2013 nog maar eens proberen. Die tijd was het bestuur van Moer mond niet gegund. „De winter van 2009 bracht strenge vorst. Het water in de slotgracht bevroor en toen het weer dooide, ging het mis. Onder water bleken voegmor- tel en stenen aangetast waardoor de muur verzakte en boven de grond over een lengte van zo'n 40 meter gewoon omviel", omschrijft Vos ernst en omvang van de scha de. Het stichtingsbestuur liet om de veiligheid van bezoekers te ga randeren meteen een hek plaatsen en oordeelde dat er nu toch echt snel iets moest gebeuren. Op advies van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed werd beslo ten niet alleen grachtmuur en brug aan te pakken, maar ook de belendende torentjes waar vroeger de schildwachten geposteerd ston den. Vos: „Dan krijg je een gelijk matig beeld. Doe je dat niet dan ziet het één er veel nieuwer uit dan het ander en dat is bij een mo nument ongewenst." De restaura tie is bepaald geen doorsneeklus, weet Vos. „Om te beginnen moet het waterpeil in de slotgracht met 80 centimeter verlaagd worden. Dan pas kunnen steigers geplaatst worden en kun je aan de slot grachtmuur werken." Voor het gedeelte van de gracht muur dat straks weer onder water komt, wordt speciale restauratie steen - harder dan de oorspronke lijk gebruikte steen - gebruikt. Het deel van de muur dat boven het maaiveld uitsteekt, wordt zoveel mogelijk met gebruik van origine le stenen opnieuw opgemetseld. Particuliere bewoners én Outward Bound School Slot Moermond is tot 1954 be woond door adellijke families en particulieren. Onder hen onder meer de Zierik- zeese - steenrijke - notaris Corne- lis van der Lek de Clercq. Hij verkocht het slot in 1910 aan J. J. Vriesendorp die er tot de wa tersnoodramp van 1953 woonde met zijn gezin. Tijdens de ramp kwam het slot tot 1.80 hoog onder water te staan. Vriesendorp deed er afstand van. In 1954 kwam het slot in handen van Stichting Moermond. Deze stichting is verantwoordelijk voor beheer en onderhoud. Tien jaar lang was het slot de thuis basis voor een zogeheten Out ward Bound School. Zover Vos weet is het de eerste keer in de rijke historie van het eeuwenoude kasteel dat de slot grachtmuren onder handen wor den genomen. Ook de stenen brug over de slot gracht vraagt aandacht. Niet alleen de zijmuren zijn aangetast, maar ook het muurwerk onder de brug bogen. Van een gevaarlijke situatie voor wat betreft de brug is volgens Vos echter nooit sprake geweest. De brugkolommen zijn steeds sta biel gebleven. Vos: „Feitelijk is de brug natuurlijk nooit gebouwd voor auto's en vrachtwagens. Maar het slot wordt heel vaak verhuurd voor bruiloften en partijen en dan moet je het natuurlijk wel kunnen bevoorraden. Het is dus wel be langrijk dat de brug in goede staat gehouden wordt." Bouwbedrijf Quant uit Zierikzee gaat de restauratieklus klaren. Vos: „Die firma heeft eerder voor ons gewerkt en ze hebben ondertus sen ook aardig wat ervaring met restauratiewerk", aldus Vos. Hij is vastbesloten zich te blijven inspan nen voor behoud van Slot Moer mond. „We móeten dit cultureel erfgoed gewoon in stand houden. Iedereen moet hier een prettig feestje kunnen vieren." I scharendijke - Recreatieschap De Grevelingen roept ondernemers aan de Brouwersdam - en dat wor den er steeds meer - op om elk jaar een open dag van hun bedrijf te houden. Dat is onlangs bekend gemaakt tij dens de presentatie van het online platform www.brouwersdame- vents.nl. Met steun van gemeenten en pro vincies moet de Brouwerdam zich de komende jaren ontwikkelen tot toeristische 'hotspot'. Er liggen plannen voor onder meer twee hotels en een grote jachthaven met vakantiewonin gen. De dam is verder de locatie van Concert at Sea en de O'neil Grand-Prix windsurfen. MEEST GELEZEN 1. Jaarlijks open dag Brouwersdam 2. lubilea bij Kunst en Eer (foto) 3. 40 man bij open dag hospice Z2 JOURNAAL Twee keer per dag het nieuws uit Zeeland. Kijk op www.z2.nl goes - De politie Zeeland heeft vrijdagavond met 27 man de 24ste verkeerscontrole 'In Goes Uit' ge houden. Automobilisten werden staande gehouden aan de 's Heer-Hendrikskinderendijk, de Pa- tijnweg, de Middelburgsestraat, de Albert Joachimikade, de Van der Spiegelstraat en de M.A. de Ruijter- laan. Veel weggebruikers hadden geen rijbewijs bij zich, een verlo pen rijbewijs of ze hadden het nooit gehaald. Vier automobilisten reden onder invloed van alcohol en één persoon werd aangehou den wegens het in bezit hebben van een vlindermes. Inzake de Vreemdelingenwet werden negen tien mensen gecontroleerd. zierikzee - Tijdens een door- snee-beurs gaan er zo'n 1300 stuks kinderkleding van de hand. Eén- vijftig voor een spijkerbroekje en vijftien euro voor een winterjack met bontkraag is ook geen geld. „Het is ooit begonnen als buurt centrum waar mensen met een kleine portemonnee tweedehands kinderkleding konden kopen. Die opzet is niet veranderd, maar het publiek wel", zegt Irene van Eijk van de organisatie. Ouders leveren een dag van tevoren hun te klein geworden kinderkleding in. De vol gende dag wordt het spul verkocht en kunnen ze zelf zo nodig grotere maten aanschaffen. De volgende beurs is op 31 maart. De organisatie van 25 vrijwilligers bestaat dan 35 jaar. In de rij voor de kassa van de kinderkledingbeurs, die zaterdag in de Pieter Zeemanschool werd gehouden. foto Ronald de Dekker Voorzitter van de beherende Stichting Moermond Fré Vos: „Slot Moer mond is het waard om in stand te houden." Het metselwerk van de brug over de slotgracht is door de tand des tijds behoorlijk aangetast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26