Grenzeloos tuinieren Hotelsuite als investering binnen buiten 'v °\Nv zaterdag 8 oktober 2011 'Guerrilla gardening' Op de site www.guerrillagar- deners.nl verzamelen actieve- lingen zich (ondersteund door Groen Links) en kondi gen ze speciale acties aan. Bijvoorbeeld een dag waar op zonnebloemen werden geplant. Op zondag 9 oktober (mor gen) planten guerrilla garde ners bloembollen op 'elke mooie en geschikte plek' om in het voorjaar nietsver moedende mensen te verras sen in de openbare ruimte. Tuinieren beperkt zich niet langer tot de tuin. Het kan overal. Doe ook hip, en word een urban gardener. door Suzanne Dijkstra Extreem voorbeeld van een mobiele moestuin: plantzakken Bacsac. foto's PR Parijse beurs Maison et Objet. De eerste gemeenschappelijke tui nen community gardensontston den in de jaren zeventig van de vo rige eeuw in New York. Tegen woordig kweken restaurants uit Manhattan hun eigen groente op daken van flats in Brooklyn en Queens. En of dat al niet bijzon der (en praktisch) is: er groeien zelfs tomatenplantjes op Ameri kaanse vuilnishopen. Ook in Cuba wordt volop aan ur ban farming gedaan. Het land be hoort tot een van de weinige ter wereld waar het op grote schaal produceren van voedsel in de stad door de staat wordt gesteund. In Nederland hebben we uiteraard de aloude volkstuin. Maar ook op plekken die daar op het eerste ge zicht niet geschikt voor zijn, kan getuinierd worden. Bijvoorbeeld met de losse tassen van Bacsac, speciaal voor planten. Moet het tuintje weg of zijn de plantjes uit gebloeid, dan kan de zak worden geleegd en opgevouwen. Dat is ook handig voor het fenomeen guerrilla gardening, oftewel: stie kem plantjes poten op plekken waar het eigenlijk niet was be doeld. Oorspronkelijk komt die trend uit Engeland, maar inmid dels wordt guerrilla gardening ook in Nederland beoefend. Op deze wijze groeit het aantal lu dieke initiatieven om onze omge ving groener te maken. Sommige concepten worden ondersteund door de overheid. Zo geeft stads deel Zuid in Amsterdam subsidie aan bewoners die hun muur of dak bedekken met sedumplantjes. Een andere 'groene' mogelijkheid is de eigen tuin tot reservaat uitroe pen. Vara's Vroege vogels en een aantal natuur- en milieuorganisa ties namen het voortouw om de 5,1 miljoen Nederlandse tuinen en de stadsnatuur te vergroenen. Eige naren van particuliere tuinen die voor vogels zijn ingericht, kunnen zich aansluiten en dan een bordje met logo aan het tuinhek hangen. Er zijn inmiddels ruim vierdui zend tuinen aangemeld als tuinre- servaat, samen goed voor een op pervlakte van zo'n honderd voet balvelden. Ontwerpers en architecten zitten ook niet stil en bedenken ludieke Waarom zouden bloemen en plan ten alleen maar in een tuin mo gen staan? Groen moet en kan overal. Fleur de omge ving op met (illegale) tuintjes, dak tuinen, gevelbeplanting en stoep- tuinen. Gewoon, omdat iedereen er vrolijk van wordt. Asfalt en be ton is er al genoeg. Oftewel: 'Als je een dag gelukkig wilt zijn, drink dan. Als je een jaar gelukkig wilt zijn, ga trouwen. Maar, als je een leven lang gelukkig wilt zijn, ga dan tuinieren'. Volgens de initiatiefnemers van het Duitse interieurmerk Authen- tics nemen steeds meer mensen dit advies ter harte. Illegale tuin tjes in de openbare ruimte zijn in opkomst, lege bouwplekken wor den voorzien van veldbloemen en kale daken in steden krijgen een gezellige beplanting. Om deze initiatieven makkelijker uitvoerbaar te maken, ontwierp de Franse ontwerper/architect Pa trick Nadeau samen met Authen- kics plantsystemen voor urban far- .0i»g. Ze presenteerden die op de Logo van de guerrilla gardeners. oplossingen om de leefomgeving groener te maken. Zoals het pro ject van MIJNSK-architecten en IDEAL&CO-ontwerpers. Hun doel is het creëren van kleine, multifunctionele moestuinen in de stad om zo een 'groene revolu tie' te ontketenen. Ze ontwikkel den onder meer een 'mobiele boom', die 's nachts binnen en overdag buiten kan staan. En ook de Kolos, een stoel van steigerhout met ingebouwde groentetuin. Werp ook eens een blik op de web site van Annechien Meier. Zij ont werpt installaties om mensen an ders naar hun omgeving te laten kijken. Bijvoorbeeld een mobiele volkstuin. Maar wie dat teveel van het goede vindt, kan ook rustig be ginnen en, als een echte guerrilla gardener, in de buurt stiekem een paar bloembolletjes planten. I www.tuinreservaten.nl www.mobieletuinen.ideal-co www.annechienmeier.nf nrf Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93