19 reizen De eeuw van Boedapest BUDAPEST 149 OS STEDENT0PPER Ooit was Boedapest de hoofdstad van een groot land. Herman Veenhof maakte aan de hand van oude foto's een wandeling door een eeuw geschiedenis. minium miiim i tiwitni WfilSilüjmiini!miini oad.nl/budapest KLM REIZEN rei?en@wegener.nl 1 024-3650360 Zaterdag 8 oktober 2011 Dit jaar vieren ze in Boe dapest dat het 200 jaar geleden is dat compo nist Franz Liszt in de Hongaarse stad werd geboren. In het Hongaars heet hij trouwens Liszt Ferenc. Het Liszt Ferenc ter (plein) is volkomen ver anderd, maar nog steeds het gezel ligste plein van Boedapest: langge rekt, boomrijk en vol terrassen waar de prijzen redelijk zijn. Franz Liszt zelf zit in brons gegoten, met zijn wapperende grijze haar en die verschrikkelijk grote kolenschop pen van handen. Aan het plein is ook de muziekaca demie, een wonder van Jugendstil (Szecesszió, zeggen ze in Hongarije, afgeleid van het woord Secession waar de Weense variant van Ju gendstil uit voortkwam). Hier is ook het Liszt-museum, dat vol staat met bladmuziek en piano's. Vooral dat ene bijzondere meubel stuk intrigeert', een bureau met een klavier er aan vast. De dames suppoosten op leeftijd zijn streng, we moeten slofjes aan om het par ket niet te beschadigen en we mo gen geen foto's maken. Zo groot als het van buiten lijkt, met al zijn neogotische frutsels, zo leeg en hol is het Museum voor Kunstnijverheid van binnen. Het museum ligt aan de grote Üllöistraat die naar het vliegveld Ferihegy loopt. In het Hongaars heet het gebouw, houdt u vast: Magyar Iparmuvészeti Müzeum. Het is mooi, groot en leeg, maar van buiten ademt het nog de gran deur van 1896, toen de beroemde architect Ödön Lechner het neer zette. Van Lechner zijn meer fraaie creaties te zien in Boedapest (zie daarvoor http://bit.ly/nZCvUt). Het museum aan de Üllöistraat is een inloopplaats voor gratis cul tuur. Zo zit je 's avonds in plastic kuipstoeltjes te luisteren naar de piepjonge Canadese Rus Alexan der Seredenko, die Chopin speelt en in vloeiend Engels een toelich ting geeft. Het mooiste gezicht op Boedapest heb je vanuit de tram. Die heet in het Hongaars villamos en de lijnen 2 en 18 slingeren zich heen en te rug langs de Donau. Dat is mooi, want dan zie je aan de oudste kant van de stad (Boeda in het westen) de skyline van het oostelijke stads deel, Pest. Wenen oos. SLOWAKIJE Boedapest HONGARIJE Er is ook een metro in Boedapest, die op dit moment drie lijnen telt, terwijl een vierde in voorbereiding is. De kortste lijn is ruim een eeuw oud en de vierde, die wordt aangelegd, levert al net zoveel el lende op als de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. Wat je ook doet, bus en tram ko men vaak uit op een treinstation. Boedapest kent er drie: het typisch jaren zeventig, communistische Zuid (Deli), het negentiende eeuw- se Oost (Keleti) en het vroeg twin tigste eeuwse West (Nyugati pa- lyaudvar). Het grappige is dat de treinen uit het westen in Oost aan komen en inderdaad, die uit het oosten in West. r*: Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ÉM Een schitterend café en een pikdonker museum Het vroegere Parizsi Aruhaz (Warenhuis Parijs) is nu een zes verdiepingen tellende winkel aan de Andrassystraat. Bovenin is een schitterend café naar het oorspronkelijke ontwerp van Karoly Lotz uit 1900. Net zo mooi is Café New York, uit 1894, aan de Erzebet körut. In het Szombor Park in het zuiden van de stad, staan communistische beelden. Bereikbaar met bus 150, 710, 720 of 721-722. Bezoek ook het Bijbelmuseum aan Raday utca 28 (Metrolijn 3, halte Kal vin ter). Het is gratis en je bent er aan één van de leukste straten van Boe dapest. In het Lathatatlan Kiallitas (het Onzichtbare Museum), kom je al les te weten over braille. Het is er pikdonker en je wordt rondgeleid door een blinde gids. (Népliget utca 2, Metrolijn 3, halte Népliget). Ben je langer in Boedapest, neem dan een Budapestcard, waarmee je drie dagen gebruik kunt maken van het openbaar vervoer en flinke korting krijgt op musea en attracties (www.budapest-card.com). www.budapestinfo.hu; www.hunginfo.nl; www.hongaarsverkeersbureau.nl ■L j, ifi' 1 Mmfmiimim - V 17 UI UI ill III III Hl SH' n "gy" (<5); Bel 0900-8482 (o/i 5 p.m.) of ga naar uw ANVR-reisbureau. Budapest wordt door de Donau gescheiden in twee stadsdelen; Buda en Pest. Buda bestaat uit een wirwar van straatjes en sfeervolle pleintjes. Pest is het levendige centrum van de stad met vele winkelstraatjes, eetgelegenheden, het parlementsgebouw en het grootste deel van de 80 musea die de stad telt! U verblijft in hotel Griff*** met een gunstige ligging ten opzichte van het centrum o.b.v. logies ontbijt. 4 dagen va. Vertrek vanaf Amsterdam op diverse data in november t/m maart Reisnummen SVBD70-04. Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl/budapest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87