u Bouwkunst in het groen 17 reizen Pierre Cuypers, architect van het Rijksmuseum in Amsterdam, ontwierp ook in de Achterhoek gebouwen. In Kranenburg zocht Frederike Krommendijk naar Cuypers' erfenis. Ze kreeg een prachtige wandeling als bonus. O] atuurhjk goed in de Achterhoek reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 8 oktober 2011 Rijke mensen deden vroe ger nog wel eens wat moois voor de samenle ving. Zoals de freules Ju dith en Josephine van Dorth van landgoed Het Medler in Kranenburg. De Achterhoekse da mes nodigden architect Pierre Cuy pers uit een katholiek complex te ontwerpen met kerk, pastorie, de votiekapel, begraafplaats, school en schoolmeesterswoning. De kerk en de pastorie werden ge bouwd tussen 1855 en 1856. Tegen woordig is er het Museum voor Heiligenbeelden gevestigd, waar ook de speciale Cuyperswandeling begint, die rondom Kranenburg is aangelegd. Meteen bij de start is het al prijs voor de liefhebbers van fraaie gebouwen. De kerk is een symbool van de toenmalige glorie tijd van de katholieke kerk: een kloek gebouw met een flinke to ren. De biechtstoel werd later te gen de buitenkant 'geplakt'. Toen de kerk klaar was, werd de pastorie gebouwd. Die staat nu te koop. Wij maken meteen woeste plannen voor een bed and break fast, want het pand is een plaatje. Langs de dakgoot zijn de stenen overhoeks gemetseld, muizentan- den in de volksmond. Een boerde rij verderop heeft die fraaie versie ring ook, maar of Cuypers ook daar de hand in heeft gehad, is niet na te gaan. We wandelen een klein rondje door Kranenburg en komen bij de begraafplaats. Ook hier staan de bouwsels van Cuypers. Verder maar, langs landgoed De Wientjes- voort, waarvan het koetshuis - ge bouwd in 1855 naar een ontwerp van Cuyper - een blikvanger is. Wij herinneren ons dat rond het koetshuis ooit een camping was met mooie plekken in het bos. Het gebouw had toen een hoog Malle Pietje-gehalte met loslopen de pauwen en stapels oude boe ken, tegenwoordig is er een keurig architectenbureau gevestigd en is alles netjes aan kant. Campings zijn er nog genoeg, allemaal klein schalig en prachtig gelegen. Voorlopig zijn de Cuypersgebou- wen wel een beetje op. Wij wande len verder via de lange route van 14 kilometer, dwars door de na tuur. De hordes toeristen die op Cuypers' architectuur in Amster dam afkomen, zijn hier afwezig. We komen een man met een paardje aan een leidsel tegen, een postbode, een boswachter en een 'grijze golf op elektrische fietsen. Na veel asfalt op de eerste kilome ters hebben we nu lekker zand on der de voeten. Bebouwing kan prachtig zijn, maar geef ons dit maar: de weldadige rust van de Achterhoek. Grazige weilandjes met houtwallen als decorstukken overdwars, een kabbelende beek, een boer die zijn akker ploegt. Doodse stilte, af en toe onderbro ken door de schreeuw van een fa zant. Om hier te wonen, hoeven we echt geen architectonisch hoog standje. Voor een hutje in deze idylle zouden we ook tekenen. We zien het laatste Cuypers-ge- bouw op onze route: kasteel Het Medler. Een ideale rustplek met al lure, maar rondom is helaas geen bankje te vinden. Dus leggen we onze 'zitlap' in het gras, aan het eind van de laan. Met de zon op het gezicht, luierend in de berm, zijn we toerist in eigen land. rw Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl B Routebeschrijving De route Cuypers op de Kranen burg is naar keuze 10 of 14 kilo meter lang. Goed startpunt is de Antonius van Paduakerk in de buurtschap Kranenburg, een klein stukje buiten de bebouwde kom van Vorden. Cuypers ont wierp deze kerk in 1855. Er is een routefolder met uitleg over de Cuypers-architectuur en een routekaart. De folder is ver krijgbaar bij de VW in Vorden, het Museum voor Heiligenbeel den en bij campings in de direc te omgeving van Vorden. De route kan ook zonder folder worden gelopen, volg dan de paaltjes met Cuypers' beeltenis. Bereikbaarheid: Met de auto vanaf Vorden de N319 richting Ruurlo. De kerk ligt in Kranen burg aan de doorgaande weg. Lo pen vanaf station Vorden kan ook (3,5 kilometer). Horeca: Iets over de helft van de wandeling ligt taveerne De Wil- denborcherhof. Met tuinterras en oplaadpunt voor e-bikes. Elke dag open, keuken op dinsdag ge sloten (wel consumpties). Cuypers op de Kranenburg (1 o km 14 km) ,'y Pastori Koetshuis idenborch Mossel Processiekapel Begraafplaats De Wientjesvoort Kranenburg O Paduakerk Groot Heiliger Pastoorskamp infographic CR foto's VW Achterhoek Landgoederenarrangement Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond een 3-gangen dinerbuffet Kopje koffie of thee bij vertrek Diverse fiets- en wandelroutes naar keuze Bij besteding van het diner op de 3de dag, krijgt u de 3de overnachting gratis! Prijs op basis van een 2-persoonskamer bezetting excl, Boekingskosten 5,- en Milieu verblljfstoeslag 2,20 p.p.p.n. Aankomst vr. en za. 10,- toeslag per persoon Prijzen zijn g> t/m 31 maart 2012. Gratis overnachting is excl. ontbijt a 12,50 p.p Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85