61 binnenland 9 PLASZAK In de Sprinters van de NS zitten tot verbijstering van de reizigers geen wc's. Stel je voor dat zo'n trein strandt. Voor deze zeldzame gevallen komt de NS met de plaszak. «5/ sr 'Zijn de NS nu helemaal van de pot gerukt?' 'Verschrikkelijk. Toen ik het hoorde dacht ik echt: dit is een grap.' 'Dit is zeker niet het ei van Columbus.' 'Ik lees weinig klachten van mensen in de piepzak over herfstvertragingen vandaag.' 'Een plaszak. Ik zeg even niets meer...' op twitter: zaterdag 8 oktober 2011 f In de Sprinters zonder toilet kunnen reizigers als de trein gestrand is in noodgevallen een plaszak gebruiken. Dit plan van de'NS werd giste ren direct weggehoond. door Michiel Philippart Een plaszak in de trein als reddingsmiddel voor ont brekende wc's. Nee, het is geen mediastunt van de NS, maar een serieuze oplossing voor de toiletloze Sprinters. Totale waanzin, idioterie, gestoord, dwaasheid, gekkenwerk, bij de treinreizigers op de Sprinter tus sen Den Haag en Haarlem schie ten de superlatieven te kort als hen gevraagd wordt naar een oor deel over het nieuwe plan van de Nederlandse Spoorwegen. Zo ook bij reiziger Erik van de Linde. Bij het horen van het idee schatert hij van het lachen, een klein vreugde traantje is zelfs te zien bij zijn lin keroog. „Wat een grap. Ik geloof er helemaal niks van." Eenmaal uitgelachen beseft hij dat hij niet in de maling wordt geno men. „Dat meen je niet. Hoe wil len ze dat in godsnaam bewerkstel ligen?" Ook de woordvoerder van de NS weet zijn lachspieren niet in be dwang te houden bij de vraag hoe het is gesteld met de tweede be hoefte. Of daar wellicht speciale bakjes voor gaan komen. „Voorlopig blijft het bij plaszak- ken", is het antwoord nadat hij zichzelf heeft herpakt. „De plaszak wordt opgeblazen door de media. Ze zijn voor noodgevallen, als een trein voor langere tijd stil komt te staan." Omdat in de Sprinters geen toilet aanwezig is, kunnen reizigers bij hoge nood de zak vullen in de ca bine van de machinist, waarna die het milieuvriendelijke en draagba re urinoir kan weggooien. „De NS zijn helemaal gestoord", is de eerste reactie van een conduc teur die de humor er absoluut niet van kan inzien. Eigenlijk mag hij niet met de pers praten, maar uri ne opruimen van anderen gaat hem te ver. „Dat ga ik dus echt niet doen. Ik controleer kaartjes, help de klanten waar nodig, maar uitwerpselen opruimen is niet aan mij besteed." De plaszakken maken deel uit van een breder plan om voorbereid te zijn op extreme weersomstandig heden. „Dan gooi ik nog liever even de trein open, anders hangt 'De plaszak wordt opgeblazen door de media' er straks een constante pislucht in de cabine." Nadat hij het idee van zijn werkge ver op zich in heeft laten werken, rijzen er direct allerlei mogelijk problemen in zijn hoofd op. „Hoe gaan vrouwen het voor elkaar krij gen, en kinderen?" Speciale vrouw vriendelijke plaszakken zijn in het bezit van de NS. Ondanks het feit dat het de woordvoerder moeite kost zijn lach te onderdrukken, legt hij uit dat vrouwen een zak krijgen met een grotere gleuf „Kin deren kunnen daar ook gebruik van maken", laat hij weten, waar na hij nogmaals benadrukt dat het alleen voor noodgevallen is. Het is wel zaak om niet te morsen bij het vullen van de zak, aangezien de handen niet gewassen kunnen worden. De woordvoerder maakt zich daar niet zo druk over. „Wie doet dat in werkelijkheid nou?" „Ik kan me niet voorstellen dat ze dit als serieuze optie zien." Franci- ne Kroeze zit ook in de trein naar Haarlem, en ook zij heeft geen goed woord over voor het gelan ceerde plan. „In iedere trein dient gewoon een toilet aanwezig te zijn. Plaszakken. Zijn ze helemaal gek geworden?" Iedere dag reist zij zo'n veertig mi nuten in de Sprinters. Voordat ze de trein ingaat, zorgt ze dat ze naar de wc is geweest. „Ook in ge vallen van nood, ga ik niet in een zakje plassen." Erik van de Linde, weer serieus lezend in zijn krant, is inmiddels bijna op zijn plaats van bestemming aangekomen. Bij de gedachte aan de plaszak schiet hij alweer in de lach. Vlak voordat hij uitstapt heeft hij nog een op merking toe te voegen. „Reizigers die geen andere keus hebben en daar gebruik van moe ten maken, zullen behoorlijk pis sig zijn." Tweede Kamerlid Ineke van Cent (GroenLinks) op Twitter Wim Eilert van de vakbond voor rijdend personeel bij het spoor, de VVMC Minister Schultz van Haegen (Infrastructuur). Ze heeft het over een noodvoorziening die zeker geen alternatief kan zijn voor een regu lier toilet in de trein. De minister heeft er geen contact over gehad met de NS en moest bekennen dat ze aanvankelijk dacht dat het om een grap ging. Tweede Kamerlid Klaas Dijkhoff (WD) op Twitter. Hij vermoedt een briljante communicatiestrategie van de NS over de plaszak. Tweede Kamerlid Renske Leijten (SP) op Twitter Volgens mij is het goedkoper zand en stro in de sprinters te gooien en na iedere rit de uitwerpselen eruit te harken. #plaszak Walter (@Wltrrr) Als we allemaal tijdens elke rit om die ttplaszak vragen, zijn de wc's op ttNS treinen zo weer terug. Henk Krol (@HenkKrol) 'Dames en heren mag ik even uw aandacht, als u allen even naar links kijkt, kan ik even in de weer met mijn ttplaszak- Dank u wel.' Hielke Bontius (Omacsels) zie onze website:binnenland Plaszak in de trein: de reiziger ge looft het niet en lacht de NS uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6