Peijs positief over komst van mariniers Vergeten erfenis van de Kritiek op tunnelkorting Ete hie ook juun? 261 zeeland Geen Zeeuws paviljoen op Floriade in Venlo KAZERNE 'Het ziet er niet slecht uit' DE HOLLANDSTELLUNG Hans Sakkers brengt een oude bunkerlinie langs de grens van Zeeuws-Vlaanderen in kaart. zaterdag 8 oktober 2011 door Ben Jansen MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs is hoopvol over de kans de nu in Doom geves tigde marinierskazerne naar Vlis- singen te halen. „Het ziet er niet slecht uit", zei ze gisteren in de Sta tencommissie bestuur, financiën en welzijn. „We denken dat we kunnen aantonen dat vestiging van de kazerne in Zeeland niet duurder is dan andere oplossin gen." Veel wilde Peijs niet zeggen over de acquisitie van de marinierska zerne: „Onderhandelen doe je met de deur dicht." In die onderhande lingen speelt een werkgroep met vertegenwoordigers van de provin cie, de gemeente Vlissingen en het ministerie van Defensie een be langrijke rol. Peijs: „We kunnen sa men met de gemeente Vlissingen een heel aantrekkelijk aanbod doen." Ze verzekerde dat beide Zeeuwse overheden zich 'het vuur uit de sloffen lopen' voor de mari nierskazerne. „We zijn er heel MIDDELBURG - De Floriade volgend jaar in Venlo moet het zonder Zeeuws paviljoen stellen. Het dage lijks provinciebestuur hakt die knoop dinsdag door. De reden is het getalm van het bedrijfsleven met toezeggingen bij te dragen aan de Zeeuwse presentatie op de tienjaarlijkse tuinbouwtentoonstel ling. Gedeputeerde Kees van Beve- ren (CDA, landbouw en visserij) rekende op 3,5 ton vanuit het be drijfsleven. „We hebben daar nog maar 25.000 euro van binnen. Er is ons verzekerd dat het allemaal Mitrailleurkazemat, Abdijstraat Oosteeklo. goed van doordrongen dat zo'n kans zich niet vaak voordoet." De strijd om de marinierskazerne is intussen in volle hevigheid losge barsten. Burgemeester Frits Naafs van de gemeente Utrechtse Heu velrug (het gemeentehuis staat in Doorn) zei gisteren dat de mogelij ke verplaatsing van de kazerne naar Vlissingen op onjuiste gron den gebeurt en de regio veel ba nen kost. De marinierskazerne is met tweeduizend banen een be langrijke werkgever in Doorn. Hij wil de Tweede Kamer er maandag van overtuigen dat die verhuizing niet goedkoper is en dat er in Doorn voldoende mogelijkheden zijn om de kazerne uit te breiden. Peijs is dan ook in Den Haag. Volgens burgemeester Naafs zijn de gesprekken met de provincie Zeeland al ver gevorderd. Toch wil de burgemeester proberen de mari niers te behouden. Een belangrijk argument voor verhuizing is dat de kazerne in Doorn niet zou mo gen uitbreiden. Dat klopt niet, stelt de burgemeester. Net over de grens van Zeeuws-Vlaanderen ligt tus sen het Zwin en Antwerpen de Hollandstellung: een bun kerlinie die werd aangelegd in de Eerste Wereldoorlog. door Jan van Damme We moeten bijna hon derd jaar terug, de Eerste Wereldoor log 1914-1918. Ne derland bleef op het nippertje neu traal en kon betrekkelijk comforta bel naar de slachtingen in de loop graven kijken. In Zeeland was het kanongebulder te horen. Er spoel den zeemijnen aan en soms was een bommenwerper de weg kwijt. Nederland mobiliseerde, en dat was het wel. Die periode is verdwenen in de mist van de geschiedenis. Toch zijn er - voor Zeeland verrassend onder handbereik - tastbare herin neringen aan die eerste zwarte bladzijden van de twintigste eeuw: een complete linie met le vende monumenten, als je bun kers zo mag noemen. Hoe dat kan? Toen de Duitsers in 1914 België binnenvielen, bleken de oude forti ficaties niet meer als verdedigings middelen te voldoen. De in die tijd beroemde ring van twaalf for ten rond Luik was niet bestand te gen het zware Duitse artillerie vuur. Vanuit die ervaring ontwier pen Duitse .militairstrategen een nieuw verdedigingsmiddel: de bun ker. De diverse functies, die tot dan in één fort waren onderge bracht - onderdak voor manschap pen, munitieopslag, geschutsstel- ling - werden over de bunkers ver spreid. Ze waren minder kwets baar en makkelijker in liniever- band te gebruiken. De Duitse strijdkrachten, die heel België tot aan de Ijzer hadden be zet, konden hun nieuwe bunkerin zichten al snel in praktijk brengen. Je hoefde geen groot strateeg te zijn om te zien, dat een geallieerde aanval in de rug een reëel gevaar was. Een landing op de Belgische of Zeeuwse kust moest vanuit Duits gezichtspunt voorkomen wel goed zal komen, maar daar kan ik niet meer naar de Staten met een verzoek om de bijdrage van de provincie." Het zou trou wens kort dag worden: na 1 decem ber mogen geen zware machines nog het Floriade-terrein op. Zeeland en West-Brabant overwe gen zich kandidaat te stellen voor de organisatie van de Floriade 2022. De haalbaarheid daarvan wordt onderzocht. Van Beveren denkt niet dat de afwezigheid van Zeeland in Venlo van invloed op die eventuele kandidatuur. worden. Omdat het bezetten van het neutrale Zeeuws-Vlaanderen net een stap te ver ging, besloten de Duitsers een verdedigingslinie langs de Belgische kust en de Bel gisch-Nederlandse grens te bou wen. Voortvarend en 'gründlich', Een kwart eeuw later zouden ze het met de Atlantikwall nog groot scheepser aanpakken. Het is een vergeten stuk geschiede nis. De elektrische draad, die be doeld was om personenverkeer tussen België en Nederland gemak kelijk te kunnen controleren, heeft in de overlevering wel stand ge houden. Die hoogspanningsdraad is van de aardbodem verdwenen, maar we hebben het er nog steeds over. De Duitse bunkerlinie net on der de Vlaams-Zeeuwse grens, daarover hoor je niemand meer. En daarvan zijn - merkwaardig ge noeg - nog veel exemplaren in het landschap te vinden. Met dank aan Hans Sakkers en zijn medeauteurs Johan den Hol lander en Ruud Murk. Zij schre ven het boek De Hollandstellung, over de Eerste Wereldoorlog-bun- kerlinie van Knokke tot Antwer pen. Het vertelt over de aanleg, het idee erachter en over het he den: de bunkers die er nog zijn en - volgens de auteurs - bescher ming nodig hebben. Tussen het Zwin en de havens van Antwerpen werden de 411 bun kers van de zogenaamde Holland stellung gebouwd. Met de Stellung Antwerpen (830 bunkers) en de Turnhoutkanalstellung (132 bun kers) moest die de noordelijke flank van het westfront tegen een aanval in de rug beschermen. Er werd meteen met vaste ontwer pen gewerkt. In het boek worden drie typen onderscheiden: man- schappenbunkers, mitrailleurkaze matten en observatiebunkers. Die van de landmacht werden met ge prefabriceerde betonstenen ge bouwd. De marine maakte ge bruik van stortbeton. Voor de bouw van de verdedigings werken en wegenonderhoud moest 5,5 miljoen ton aan kiezel, door Ben Jansen MIDDELBURG - De aangekondigde kortingsregeling voor de Wester- scheldetunnel deugt niet, vindt Statenlid Leen Harpe (Groen- Links). Gedeputeerde Staten wil len de provinciale opslag op de motorrijtuigenbelasting met ge middeld 25 euro verhogen en een deel ervan gebruiken voor een aan passing van de tunneltarieven. „Onjuist", zei Harpe gisteren in de Statencommissie bestuur, financi ën en welzijn. „Dat betekent dat met een belastingverhoging voor de Zeeuwen een korting voor alle gebruikers van de tunnel wordt ge regeld. Weinigen betalen voor ve len." Ook Martin Otte (Christen- Unie) zag een onrechtvaardigheid: „Wie nooit door de tunnel rijdt, betaalt toch de hogere opslag op de motorrijtuigenbelasting." Harpe voegde er nog aan toe dat korting ook ten goede komt aan bedrijven die de tol in hun tarie ven kunnen verwerken. „Be nieuwd wat de Nederlandse Mede dingingsautoriteit ervan vindt." Ook de Partij voor Zeeland en de SP hebben bedenkingen tegen de manier waarop de tunnelkorting wordt geregeld. WD, PvdA, CDA en SGP die samen over een ruime meerderheid in de Staten beschik ken, steunen de opzet wel. Het dagelijks provinciebestuur en de directie van de Westerschelde- tunnel willen de t-tagtarieven vol gend jaar niet verhogen. De veelge- bruikerskorting gaat van 12,5 naar 20 procent van het t-tagtarief en het aantal passages om ervoor in aanmerking te komen van 200 naar 150. De hoogtegrens voor klei ne vrachtwagens, bestelbussen en campers gaat van 2,50 naar 3 me ter. Motorrijders betalen volgend jaar 2,50 euro per rit. Het is de bedoeling dat volgend jaar vier tolvrije dagen worden vastgesteld. De PvdA wil dat elke maand in het weekeinde een dag geen tol hoeft te worden betaald. Maar dat is te duur: 50.000 euro per keer. Gedeputeerde Kees van Beveren onderstreepte dat de in vulling van die tolvrije dagen een zaak van de tunneldirectie is. door Rinus Willemsen Mee z'n fiets an d'and liep tie over 't schoolplein, 'n Nieuwe schoole in de buurte van 't zieken'uus van Terneuzen. 'n Joenge gast van 'n jaor of tiene loopt 'm verbie en vraogt: "Mééster ete hie vanaovund ook juun?" En mee lachje rond z'n mond kiekt ie Adri an. 'n Donderdagmiddag in september, 't Zonnetje schient en de kinders zit ten mee spannieng te wachten op mééster Adri. De juffrouw ei net ver teld, dat 'r vroeger op straote, op 't plein, jao overal, dialect wier gespro ken. Da's noe veranderd. En mééster Adri die kom daor over ver tellen. Mééster Adri die ei vroeger ook voo de klasse gestaon. Noe is tie de voortrekker van 't dialect. Al 'n jaor is tie voozitter van de Zêêuwse Dialectverênigieng en van- daoge komt ie in de klasse. "Mien omao, juf, die praot ook nog dialect. Tegen m'n moeder. En dan zegt ze: 'k Gaon achter de èrpels in de schuure." De juffrouw lacht 's. "Zeg ta strekjes maor 's tegen mééster Ad ri", antwoordt ze en binst wordt 'r op de deure geklopt. "Dat is 'm," zegt 'n rank jongetje achter in de klasse. "Die vint kén 'k," fluuster tie, "van de voetbal. Volgens mij woont die in Zaomslag." 't Wor stil le in de kasse. Noe gaot beginnen. "Weten judder wat of dialect is?" steekt Adri van wal. Allicht weten de kinders dat. De viengers gaon de Breda - t 1 Brussel Lille 1 FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50