Metamorfose voor sjofel parkeerterrein Rampjaar 1911 trof Bru hard 221 zeeland Ruim zeven ton op drift vanuit Oostgat KLINKERS Asfalt verdwijnt DE RAMP VAN 1911 Naast het bombardement van 1945 en de watersnoodramp van 1953, behoort ook het jaar 1911 tot de zwarte bladzijden in de geschiedenis van vissersdorp Bruinisse. Literair café Werk poorten Zierikzee valt duurder uit zaterdag 8 oktober 2011 door Piet «leemans burgh-haamstede - Het parkeer terrein Kriekemeet-'t Schoolplein in Burgh-Haamstede krijgt een ste vige opknapbeurt. Het karwei gaat in december dit jaar van start en moet volgend jaar april afgerond zijn. Nog niet zo lang geleden werd het parkeerterrein vlakbij de entree van Haamstede - om precies te zijn tussen Noordstraat, Seroos- kerkseweg, Scheepswerfstraat en Boomwei in - door omwonenden omschreven als een 'containerter- minal'. Dit vanwege de aanwezig heid op dat moment van achttien containers aan de rand van het par keerterrein. Zoals het er nu bijligt, bestaat het parkeerterrein uit drie delen: een groot parkeeterrein van asfalt, een kleiner parkeerterrein met tijdelij ke bestrating en een klein omdijkt grasveld dat 's zomers gebruikt wordt als een soort 'overloopveld'. Het geheel maakt een wat sjofele indruk, niet in de laatste plaats om dat het asfaltdeel in zeer slechte staat is. Op sommige plaatsen is westkapelle - Het is volgens kapi tein Wil Padmos van betonnings- vaartuig Rotterdam 'een zeldzaam heid dat er in Nederland een grote zeeboei op drift gaat'. De zevenen- eenhalve ton zware zeeboei, die gisteren in Westkapelle aanspoel de, was dan ook een uitzondering voor de Kustwacht. Het groene ge vaarte, een zogenoemde G-05 boei, is afkomstig uit het Oostgat. Hoe die op drift is geraakt, is nog niet duidelijk. „Het kan zijn dat de boei is aangevaren, maar het kan ook veroorzaakt zijn door het slechte weer. Dat de ketting gebro ken is. Er stond vannacht toch een het asfalt compleet verdwenen en zijn putten en kuilen in het weg dek ontstaan. Van een goede aan duiding van parkeervakken is geen sprake en op dit moment ont breekt het ook aan verlichting op het parkeerterrein. Dat wordt allemaal anders, belooft de gemeente Schouwen-Duive- land. Het is de bedoeling dat het nieuwe parkeerterrein 158 'gewo ne' parkeerplaatsen krijgt en vier - bredere - plaatsen voor invaliden. Ook wordt plaats ingeruimd voor het parkeren van campers. Straks kunnen et drie kampeerwagens staan. Bussen kunnen straks parke ren op de rijbaan aan de noordzij de van het parkeerterrein. Om de sociale veiligheid te vergroten, komt er op het hele terrein verlich ting. Qua uitstraling zoekt de gemeente de verbinding met het centrum van Burgh-Haamstede. Rijbaan en parkeervakken worden bestraat met dezelfde gebakken klinkers als in het centrum. Woensdag 19 oktober houdt de ge meente van 17.00 tot 19.30 uur een inloopavond over de plannen in dorpshuis De Schutse. windkracht acht." geeft Padmos aan. Hij had dienst in het gebied. De boei is met behulp van een kraan op een dieplader gezet en naar de werkplaats van Rijkswater staat in Vlissingen gebracht. Daar wordt bekeken wat de schade aan de zeeboei is en of die na eventue le reparatie weer terug kan. Het betonningsvaartuig Naere- bout, dat in Vlissingen ligt, kon gis teren niet uitvaren om een nieuwe boei te leggen vanwege het slechte weer. „Er stond drienhalf tot vier meter zee. Als het weer meezit, wordt er maandagochtend een nieuwe boei door Joeri Wisse Wandelaars kijken toe hoe de boei die gisteren in Westkapelle aanspoelde met een kraan aan wal werd gebracht. foto Roland de Jong Net zo min als tegen woordig het jaar '1953' uitleg behoeft in Zeeland, stond het jaartal '1911' voor veel Bruënaren jarenlang syno niem voor de ramp die zich dat jaar voltrok. Op 30 september dat jaar stak er in de namiddag een storm op die zich in het begin van de avond ont wikkelde tot een orkaan. Van alle plaatsen in Nederland werd Brui nisse het zwaarst getroffen. Het dorp werd, mede door het aan brengen van maar liefst 20.000 zandzakken op de dijken, ge spaard. De vissersvloot daarente gen, werd keihard getroffen. „Slechts negen van de honderdvijf tig schepen hebben de storm door staan", vertelt gemeente-archivaris Huib Uil. „Zo'n 120 schepen wa ren beschadigd. Vijf boten zijn die nacht totaal versplinterd." Tientallen 'foto's getuigen nog van de verwoestende kracht van de storm. Zo belandden meer dan vijftig mosselboten aan de over kant, tegen de dijk van de Anna ]a- cobapolder. Andere schepen wer den door de golven óp de dijk ge slingerd. De veerboot tussen Zie- rikzee en Numansdorp, de minis ter Lely, werd door de wind en de golven bovenop de Rijkssteiger ge smakt en stak de volgende dag voor viervijfde boven water uit. Uil: „Begin van de avond draaide de wind, waardoor de golven vol op op de Langedam beukten. Vol gens geschiedschrijvers vlogen de basaltblokken weg als zandkor rels." Terwijl in Bruinisse 700 man aan de dijken werkten, werd aan de overkant op Sint-Philipsland ook de dijk verdedigd. Vooral de binnenkant had het door de over spoelende golven zwaar te verdu- ouddorp - In culturele uitspan ning 'De Overkant' aan de Dijkstel- weg 30 in Ouddorp wordt vanmid dag het vierde en laatste Literaire Café van dit jaar gehouden. Thema van deze middag is 'kleur rijke taal' en er zal ook het een en ander in het dialect worden ge daan. Gastheer is Herman Maas en het programma duurt van 15.00 tot 17.15 uur. De toegang tot het Li teraire Café is gratis. SLOOPAUTO OPHAALDIENST gebroeders natterman Altijd min. 100 voor uw sloopauto. Binnen 24 uur opgehaald. Contant afgerekend. Ter plaatse RDW-vrijwaring. 0165537878 ren. Uil: „In Bruinisse werden die dijken beschermd met zeildoeken van de schepen om afkalving te voorkomen. Aan de overkant ge bruikten ze daarvoor doeken waar mee de boeren lijnzaad dorsten." Een stukje verderop bezweek die nacht de dijk van de Prins Hen drikpolder, die de verbinding vormde tussen Sint Philipsland en Brabant. „In Anna Jacobapolder za gen ze het water met tientallen centimeters zakken. Mogelijk is het ook hier aan te danken dat de dijken in Bruinisse stand hielden." Een dag later, zondag 1 oktober, be gon -terwijl nog aan de dijken werd gewerkt- al een actie om het dorp er weer bovenop te helpen. „Verbazingwekkend genoeg stond die dag de afgevaardigde Mr. RJH Patijn van het kiesdistrict Zierik- zee in Bruinisse", vertelt Uil. Mede op zijn initiatief begon een herstel operatie, waarbij op verschillende manieren geld werd ingezameld. „Koningin Wilhelmina gaf als eer ste het goede voorbeeld door een dag later, op maandag 2 oktober 6000 gulden uit haar eigen porte monnee in het fonds te stoppen." Ook al zijn er geen slachtof fers gevallen, de storm had op het dorp een enor me impact. Zo'n 270 gezinnen leef den van de oester- of mosselteelt. Pas een maand later konden enke le schepen weer hun werkzaamhe den oppakken. Het zou nog jaren duren voordat de handel was hersteld. „In die tijd waren België, Engeland, Frankrijk en Duitsland de belangrijkste afzet markten." Tegen de tijd dat de han del weer tot leven kwam, brak in die landen de Eerste Wereldoorlog uit waardoor in 1914 en 1915 han del onmogelijk werd. „Achteraf stellen we vast dat Bruinisse in 1911 het hoogtepunt van de mos sel- en oesterteelt had bereikt." zierikzee - De restauratie van Noord- en Zuidhavenpoort in Zie rikzee kost 25.000 euro meer dan verwacht. Er moesten meer ste nen worden gevoegd en er was ook onverwacht werk aan de dak goten. Naar verwachting is het werk in de week van 14 november klaar. Sinds maart wordt er gemet seld en geschilderd aan de middel eeuwse poorten. Dinsdagochtend wordt de wind vaan teruggeplaatst op de toren van de Zuidhavenpoort. De vaan in de vorm van een zeemeerman kreeg een nieuw laagje bladgoud. Voor onder meer het opruimen van de steigers worden beide poor ten afgesloten voor het verkeer. Sommige mosseFscBiepen zijn na de storm aan de overkant, tegen de eveneens zwaar Beschadigde dijhyan de JLnna JacoBapoFder BeFand. %oningin WiFBeFmina Bezoekt een dag Fater Bet getroffen dorp. (Burgemeester ödage vergezeFt Fiaar. (De veerboot 'Minister C' LeFy' werd tijdens de storm Bij Bet itiFópen van de Fiaven op de (RjjBssteiger gewoipen. DE STELLING Achttien dorpshuizen is te veel voor Schouwen-Duiveland. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland MEEST GELEZEN 1. Hotel Bom in andere handen 2. Frontale botsing bij Oosterland 3. Rotonde entree Burgh-Haamstede TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Drie keer per dag een journaal kijk op www.Z2.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46