381 gezondheid Smartphone als loopcomputer zaterdag 8 oktober 2011 De schappen van de appstore zijn gevuld met applicaties voor hardlopers met een smartphone. Hoe ver heb ik gelopen, hoe snel was ik en hoeveel calorieën heb ik verbrand? Maar je kunt de route ook op een kaartje terugkijken, je onderweg laten aanmoedigen en de gegevens over de training rechtstreeks doorsturen naar Twitter en Facebook. Geert Willems, verslaggever en hardloper, testte vijf apps. Foto ANP beeldbewerking |os Diender Goede loopschoenen en een sporthorloge met hartslagmeter. Dat waren tot voor kort de dure uitrustingsstukken van de mees te hardlopers, ervaren rotten en beginners. De dempende en corrigerende zolen van de schoenen zorgen ervoor dat de zwaarbelaste knieën het volhouden. De loopcomputer aan de pols moet de vorderin gen nauwgezet registreren. Het schoeisel is nog steeds het belangrijkst, maar de polscomputer heeft er een geduch te concurrent bij gekregen: de app. Voor sporthorloges met hartslagriem, gps en/of footpod van merken als Polar, Garmin en Suunto moet de hobbyloper toch al snel 100 tot een paar honderd euro neertellen. Diverse apps voor de smartphone registre ren vrijwel dezelfde gegevens en zijn in de meeste gevallen gratis. De luxere applicaties met iets meer mogelijkheden kosten een paar euro. De apps zijn er nu ook voor alle smartphone-modellen: Android, iPhone en Blackberry. Een app onderweg geeft het hardlopen een nieuwe dimensie. Iedere kilometer geeft een Engelstalige stem de tussentijd door en hoe snel die is gegaan. Aan het eind krijgt de vermoeide loper soms ook nog een extra complimentje in opgewonden Amerikaans. Als de vermoeidheid en het zweet zijn weg- gedoucht, wacht nog een extra beloning met alle gegevens van de training: een kaart je met de gelopen route en het aantal kilo meters, de tussentijden onderweg, de ge middelde snelheid en - ook fijn voor de af vallers - het aantal verbrande kilocalorieën. De apps maken gebruik van de gps op de te lefoon en dat is meteen een van de nadelen. De gps-meting op de mobiele telefoons is niet zo nauwkeurig als de meeste afstands metingen op loopcomputers. En er zijn meer zeurpuntjes die een app minder aan trekkelijk maken dan het polshorloge. Een smartphone is natuurlijk veel lomper om mee te nemen, meestal bungelt het ap paraat aan een houder aan de bovenarm, die altijd te strak of te los zit. Aan de andere kant: veel hardlopers hebben toch al de tele foon bij zich voor de veiligheid en voor de muziek. Verder is de display onderweg niet te zien, zoals bij een polshorloge. Alle feed back komt van de stem die alleen kilometer tijden geeft en niet de actuele snelheid of hartslag. Voor de lopers die gericht willen trainen met intervallen en hartslagzones, is dat wel cruciaal. En de meeste apps vreten stroom, zodat de accu, toch al niet het ster ke punt van de smartphone, vrij snel leeg is. Duurlopen van boven de twee uur zijn al spannend: haalt de accu het wel of niet? Bij alle apps is het noodzakelijk je te registre ren. Dat leidt in sommige gevallen tot een bombardement aan e-mails. Vooral Run keeper ontpopt zich tot een echte spammer. De hardloopapp is blijkbaar een lucratieve markt, want ook wereldmerken als Nike en Adidas hebben een eigen toepassing ontwik keld (Nike+ GPS en Adidas MiCoach). „De ontwikkeling van die apps heeft 3 tot 5 miljoen gekost", weet Koen Muilwijk van Looptijden.nl. Dat is de enige Nederlands talige app die zich in het buitenlandse ge weld heeft gemengd. Lopers kunnen er lid van worden en een eigen account aanma ken op de website. „Ik kan natuurlijk niet concurreren tegen die multinationals. Voor mij is het nog steeds hobby, al zit ik nu wel in de overgang om er mijn werk van te ma ken. Ik ben van oorsprong een IT'er en heb het allemaal zelf ontwikkeld." Muilwijk lanceerde Looptijden.nl aanvanke lijk als hardloopforum. Iedereen kan er hard loopschema's en -wedstrijden op kwijt. De app zorgde er wel voor dat het aantal in schrijvingen op Looptijden.nl explodeerde. „In november 2010 ben ik ermee gestart", vertelt Muilwijk. „Voor die tijd waren er 5.000 leden, nu zijn dat er al 50.000." Als eenling loopt Muilwijk wel tegen gren zen aan. Zo weet hij al langer dat zijn app de gelopen afstand niet helemaal adequaat weergeeft. Hij heeft inmiddels de formule gevonden om dat te verbeteren, maar dié moet Apple dan weer goedkeuren. „Dat duurt meestal een paar weken, dus moet de update wel helemaal goed zijn voordat die ter goedkeuring wordt voorgedragen." Muilwijk is bezig met diverse verbeteringen en aanpassingen. „Ik wil graag audiobegelei- ding. Die zit er nu nog niet op. Dat wordt natuurlijk een Nederlandstalige. Daar moe ten gebruikers wel voor gaan betalen, an ders kan het niet. Ik moet onder meer pro fessionele stemmen inhuren. Diverse opties die nu alleen nog op de websites te vinden zijn, wil ik in de app integreren. Zo kan ook livetracking mogelijk worden. Dan kunnen anderen de hardloper onderweg volgen." reageren? ge20ndheid@wegener.nl Looptijden.nl Prijs: Gratis. Pluspunt: De enige Nederlandstalige app. Minpunt: Nog diverse kleine tekort komingen, zoals de afstand die niet adequaat wordt weergegeven. Endomondo SportsTracker 0 Prijs: Gratis, er is ook een PRO-versie van 2,99 euro met extra's. Pluspunt: Mooie vormgeving, met haasje of schildpad worden snelste en traagste kilometer aangegeven. Minpunt: Niet specifiek voor hardlopen. 0 Prijs: Gratis. Pluspunt: Geeft op de kaart weer wie er in de buurt nog meer heeft gesport met SportsTracker. Minpunt: Kaartje is het minst duidelijk van geteste apps. RunKeeper Nike+ GPS Prijs: Gratis. Pluspunt: Duidelijk overzicht per gelopen kilometer. Minpunt: Te veel e-mails na het aanmaken van een account. Prijs: 1,59 euro. Pluspunt: Mogelijkheid om jezelf of anderen uit te dagen. Minpunt: Je moet ervoor betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38