sport 137 Opdondertje is de baas in het veld Martens treft morgen verzwakte opponent Voetbalmuseum houdt in oktober en november voetbalquiz Warm onthaal Financiële tegenvaller voor NAC m Stills wma&asm&Mw v.; v,-. w-, zaterdag 8 oktober 2011 EKKHSHHSMNHNMMHNHMMnHHNMMMEMB door Michiel Bouwman middelburg - Net zestien is-ie, Nordin van Nunen, en klein voor zijn leeftijd. Toch fluit hij nu al we kelijks zijn leeftijdsgenoten bij FC Dauwendaele. Niet zelden komen er vooroordelen om de hoek kij ken. Hij zou geen overwicht heb ben of te klein zijn. Maar daar heeft de Middelburger geen bood schap aan. „Ik ben wél de baas in het veld. Ze moeten luisteren." Van Nunen fluit ongeveer ander half jaar. Daarvoor speelde hij zelf ook, maar toen het plezier ver dween verkoos hij het fluiten bo ven het scoren. „Ik had elke week ruzie met mijn trainer, om alles. Omdat mijn vader Pim vroeger floot, ben ik dat gaan proberen. Ge woon om te kijken of het wat was. Dat beviel. Ik mis het voetbal to taal niet." Eén van de mensen die Van Nu nen begeleidde bij zijn eerste wed strijden als fluitist was Ko Noord- hoek, belast met wedstrijdzaken De Week van de Scheidsrechter loopt van 7 tot 16 oktober. De week is in het leven geroepen door het NOCNSF, het overkoepe lend orgaan van alle sportbonden in Nederland, waaronder de KNVB. Als blijk van waardering worden er tijdens de Week van de Scheids rechter landelijk activiteiten geor ganiseerd voor scheidsrechters. Bij voorbeeld workshops voor begin nende arbiters door een top- scheidsrechter of een speciale bij eenkomst. Naast landelijke acties is het streven dat zoveel mogelijk clubs een eenvoudige leuke activi teit organiseren voor hun club- scheidsrechter, official of jurylid. Van Nunen en zijn collega-scheids rechter krijgen vandaag een warm onthaal bij FC Dauwendaele. „Het gebeurt nogal eens dat de scheids rechter de pineut is", legt Ko Noordhoek uit. „Daarom willen wij deze dit jaar op een speciale ma nier bedanken. Ze worden warm onthaald en op het velden wordt een klein toespraakje gehouden. Van de aanvoerders krijgen ze een oorkonde." bij Dauwendaele. „Nordin is be gonnen op een half veldje bij de E'tjes. Maar toen hij die opleiding ging doen, gingen we kijken: wat kan hij dan? Na ruim een half jaar op een half veld gefloten te heb ben zetten we hem in bij de lagere D-pupillen. Op een gegeven mo ment vonden we dat Dl ook moest kunnen. Dat ging ook wel, alleen de vooroordelen zijn een beetje jammer. Te klein, geen over wicht, zeggen ze dan." Noordhoek en Van Nunen verwij zen vrijwel tegelijkertijd naar BSC. Die ploeg was pas geleden te gast bij Dauwendaele. Noordhoek: „Ze begonnen over allerlei normen en waarden en toen was het: de scheidsrechter heeft geen over wicht. Dan hebben ze verloren en ligt het aan de scheidsrechter. Ter wijl hij goed fluit. Hij maakt zijn fouten, maar die maakt iedereen." Van Nunen bemerkt de vooroorde len over hem zelf ook, maar heeft er geen boodschap aan, zegt hij. „Ik ben de scheidsrechter, ben wél de baas in het veld. Ze moeten luis teren. Soms is het zo dat ze voor de wedstrijd al zeggen: hij is echt klein! En dat is alleen nog maar als ik aan het warmlopen ben. Maar ik trek me er niets van aan. Het las tigste is wel om mezelf in te hou den tegenover de spelers. Soms hebben ze zo'n grote mond... Dit, dat, zus, zo. Dan zeg ik het liefste wat terug. Maar je moet je inhou den als scheidsrechter." Afgelopen voorjaar volgde Van Nu nen de cursus juniorenscheidsrech- ter bij oud-betaaldvoetbalscheids- rechter Rien van Haaften. Dat was onderdeel van het vak Sport, Dienstverlening en Veiligheid van het Scheldemond College. „Daar heb ik alles geleerd", zegt Van Nu nen. „De spelregels, hoe je moet omgaan met situaties, hoe je moet lopen... De praktijk volgde op het veld. Als de eerste klas gym had, moesten wij bijvoorbeeld fluiten." Het was te merken dat Nordin al floot toen hij aan de cursus begon, erkent Van Haaften. „Gelijk zijn diagonalen lopen, het herkennen van weerstand... Nordin is een klein opdondertje, maar hij bijt van zich af Hij gaat daar goed mee om. Hij moet doorgaan, rechtop blijven lopen en leren van zijn fou ten." Wat betreft het leren, let hij ook veel op andere scheidsrech ters. Zijn vader is natuurlijk een prima voorbeeld, maar ook Pol van Boekei ('ook een jonkie') wordt genoemd door Van Nunen, die vandaag waarschijnlijk de D2 van Dauwendaele fluit. Die spelen 's ochtends vroeg al. In de middag is de jonge fluitist dus vrij. „Dan ga ik meestal voetbal kijken, maar let ik meer op het spel dan op de scheidsrechter. Dan ben ik vrij, weet je wel. Dan effe niet." door Joop van den Oudenhoven GOES - Het driebandenteam van Martens Cleaning neemt het mor gen in eigen huis op tegen Van den Broek Biljarts/Hanbat uit Am sterdam. De formatie van Frans Be vers reist naar Doetinchem voor het duel met Berendhaus Groep Horeca. Voor Frans Bevers staat de koppo sitie op het spel. Op papier mag het treffen in Doetinchem geen problemen opleveren. Bij een over winning neemt het Zeeuws- Vlaamse team de leiding nog stevi ger in handen. Martens Cleaning treft morgen in Kapelle weliswaar een verzwakte tegenstander, maar staat zelf ook niet op z'n sterkst. De thuisploeg opereert zonder Henk Habraken en speelt op de borden één en twee met respectievelijk Martin Spoormans en Raymond Ceule- mans. Verder wordt een beroep ge daan op de twee jonkies op de bor den drie en vier, Kay de Zwart en Raymund Swertz. Bij de tegenstan der ontbreken de Fransman Bury, de Deen Carlsen (enkelbreuk) en de beide Koreanen Kim en Kang. De ploeg moest op het allerlaatste moment nog een reserve toevoe gen in de persoon van Rob Lam- boo, die op bord drie uitkomt. breda - NAC moet 157.637 euro te rugbetalen aan de gemeente Bre da. Dat is het gevolg van de uit spraak van de arbitragecommissie. Beide partijen steggelen al enige tijd over wie de hoger uitgevallen kosten voor de verbouwing van het stadion moet betalen. De com missie oordeelde gisteren dat de ge meente aan NAC 42.363 euro is verschuldigd aan inkomstender ving en extra kosten. De gemeente heeft NAC echter in december vo rig jaar al een voorschot van 200.000 euro gegeven vanwege acute liquiditeitsproblemen. NAC moet het verschil nu terugstorten in de gemeentekas. middelburg - De quiztijgers kun nen de komende periode aan hun trekken komen. In het Nationaal Voetbalmuseum in Middelburg wordt twee keer een voetbalquiz gehouden. De eerste is vrijdag 14 oktober, de tweede vindt vrijdag 18 november plaats. De aanvang is steeds om 19.30 uur. De organisatie is in handen van het Nationaal Voetbalmuseum/de Voetbal Experience. Jong en oud kunnen deelnemen en er zullen uiteenlopende vragen worden ge steld. Het internationale en natio nale voetbal komen aan bod, maar de deelnemers krijgen ook vragen over het Zeeuwse amateurvoetbal voorgelegd. Er zijn tal van prijzen te winnen, zoals een digitale fotocamera, een bluray speler en sportkledingbon- nen. Deelnemers kunnen zich te voren aanmelden via de site www.voetbalexperience.nl/quiz. De deelname is gratis. De presentatie van de quiz is in handen van Paul Martens, hoofd voetbalzaken bij het Nationaal Voetbalmuseum in Middelburg. tfe/? Xy-, ,7-7 >,7 A. "'-iï'J' •- V:V De net zestienjarige Nordin van Nunen fluit liever dan dat hij zelf voetbalt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37