"Toekomst van Ethiopië ligt in 241 zeeland Leidinggevende kruipt in huid van patiënten Lezing Isis over scheppingsverhalen Roofvogelshow in Ter Reede Veiling voor scholen Ghana en Malawi Terra Maris houdt natuurspreekuur Oprichtster van stichting Arsi Negelle km. 217 Greet de Bruijne: „De eerste keer toen we met een Arsi Negelle viert jubileum Waterelement is al snel vernield SterdOme.. Uw Mercedes-Benz Specialist! zaterdag 8 oktober ?011 MIDDELBURG Stichting Isis houdt woensdag 12 oktober een lezing over Schep pingsverhalen van de wereldreli gies. De lezing begint om 19.45 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg. De zaal is open vanaf 19.15 uur. Geïnteresseerden kunnen de le zing na afloop van de avond nabe stellen via de stichting Isis. of in de zaal. De toegang is gratis. VLISSINGEN Uilen, valken en een roodstaartbui zerd zijn op donderdag 13 oktober te zien tijdens een roofVogelshow in Ter Reede aan de Vredehoflaan 370 in Vlissingen. De show van Van Maaren uit Wemeldinge be gint om 14.30 uur. De toegang is gratis. Zondag 16 oktober is er weer een optreden in Ter Reede. Dan zingt om 14.30 uur het popkoor Seaside Rendez-Vous nummers uit de ja ren '70, '80 en '90. MIDDELBURG Kerkvereniging de Hoeksteen uit Middelburg houdt zaterdag 15 okto ber een veiling. De opbrengst gaat naar scholen in Malawi en Ghana. Van 14.00 tot 16.00 uur worden er in de Hoeksteen allerlei spullen aan de man gebracht. Van een high tea tot een autotochtje, er wordt van alles aangeboden. Ook is er een prijsvraag, worden er presenta ties gegeven over de Afrikaanse scholen en is er een grabbelton voor de kleine kinderen. OOSTKAPELLE Terra Maris houdt op woensdag 12 oktober in Oostkapelle een natuur spreekuur. Het gratis natuurspreek uur vindt plaats in de ontvangsthal van Terra Maris aan de Duinvliet- weg 6. Het begint om 13.30 en duurt tot 15.30 uur. Belangstellen den kunnen vragen stellen over de eigen natuurvondsten en waarne mingen aan biologe Betty Ras. Ook bezoekers mogen antwoorden ge ven op moeilijke vraagstukken. door Yorben Weststrate middelburg - In 2000 was het de eerste keer dat Greet en )an de Bruijne naar Ethiopië gingen. „We gingen op bezoek bij een vriend", vertelt Greet. „Toen we daar wa ren, werden we geconfronteerd met de armoede in het land. We moesten iets doen." In het vliegtuig terug, besloot het echtpaar een hulporganisatie op te richten. Een jaar later was de Stich ting Arsi Negelle km.217 een feit. Greet: „De naam van de stichting staat voor het gebied waar we gin gen helpen. In de plaatsen in de omgeving van Arsi Negelle heb ben we tot nu toe zeven scholen ondersteund. Vijf zijn al helemaal klaar en twee moeten er nog afge rond worden." De keuze om scholen te helpen, was niet moeilijk voor de Middel burgers. „Natuurlijk is er veel ar moede en worden de mensen niet oud, maar voor ons was het be langrijk om het onderwijs te on dersteunen. Daar ligt de toe komst", motiveert Jan de Bruijne hun keuze. Dus gingen ze de plaatselijke scho len opknappen en van spullen voorzien. „Toen we voor de eerste keer in Ethiopië kwamen, zagen we wel honderd kinderen in een klein heet lokaaltje zitten. Sommi gen stonden tegen de muur, ande ren zaten op de grond. Er waren geen stoelen of banken, geen elek triciteit en water, hooguit een stompje krijt en een paar boeken", vertelt Greet. Dankzij sponsoren konden ze schoolspullen kopen. De stoelen en banken lieten ze maken door een Ethiopische timmerman. „Je kan ook spullen uit Nederland meenemen, maar daar wordt hun economie niet beter van. Nu help je de timmerman, de kinderen en de mensen die schoolspullen ver kopen. Als wij komen, lopen ze het vuur uit hun sloffen voor ons", zegt Jan. De stichting bestaat uit zeven men sen. Ze zijn nu al elf keer in Ethio pië geweest. Greet: „We gaan elk jaar, soms twee keer. In Arsi Negel le kennen ze ons nu dan ook. Als ze weten dat we komen, zijn ze vol vreugde. De mensen zijn harte lijk en gastvrij. Je sluit toch een vorm van vriendschap. Op de mo menten dat we niet in Afrika zijn, houdt iemand daar het project voor ons in de gaten. Hij mailt of schrijft regelmatig een brief om ons op de hoogte te houden." Elke reis is een hoogtepunt. Voor Greet en Jan is het altijd een mooi moment om te zien als al die kin deren aan bankjes in de klas zit ten. „Er was één moment waarop ik echt emotioneel werd. Een man van halverwege de twintig, die een gezin had en boer was, ging te rug naar school. Hij zat tussen alle maal kleine koters in groep 3. Dan weet je toch dat je goed bezig bent", glimlacht Greet. Inmiddels hebben ze een bedrag van 145.333 euro aan sponsorgeld binnengehaald. Jan: „Dit hebben we allemaal in de stichting ge stopt. Met zo'n bedrag kan je echt heel veel doen. Maar de mensen zijn al blij als ze wat krijgen. De eerste keer toen we met een bank je aankwamen, was er groots feest. Dat je zo blij kan zijn met een bankje is mooi om te zien. Aan het einde van elke reis viert ieder een feest. Dat is helemaal niet no dig, maar stiekem wel leuk." De stichting Arsi Negelle bestaat tien jaar. Dat willen de organisato ren niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom houden ze zondag een bijeenkomst van 14.00 tot 16.30 uur in het Atrium van Ter Reede in Vlissingen. Over de stich ting worden presentaties gegeven en de vrijwilligers vertellen over hun ervaringen. Ook zijn er tus sendoor optredens van het Ko- ningstrio. De toegang is gratis. Op een van de geholpen scholen is een leus geschreven: 'We shall win poverty by education.' Het betekent we zullen de armoede overwinnen dankzij scholing. foto's Arsi Negelle wemeldinge - Het waterelement op het vernieuwde Dorpsplein in Wemeldinge is twee weken na plaatsing al vernield. Onbekenden hebben onderdelen van een paraplu in de spuitkop ge stopt, waardoor het waterelement niet meer spoot. Inmiddels zijn de vernielingen her steld, meldt wethouder Jon Hersel- man (WD, openbare werken) van Kapelle. Eigenlijk zou het element nog tot 1 november aan staan, maar zal nu pas komend voorjaar weer in wer king worden gezet. MEEST GELEZEN 1. Middelburg neemt geen uitgeno digde vluchtelingen op 2. Verhuizing North Safety Products Middelburg kost banen 3. Vijfjarenplan voor Scheldekwartier Vlissingen (foto) STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl terneuzen - En opeens staat de verlamde patiënte op. Dat kan toch alleen in televisiesoaps? Eigen lijk wel, maar voor de foto stapt Es ther Viëtor heel even uit haar rol. Of beter, uit haar rolstoel. De in Goes woonachtige Viëtor (38) is normaal waarnemend ma nager zorg bij Werkt voor Oude ren, maar nu speelt ze twee dagen patiënte in het mini-ziekenhuis aan de Handellaan in Terneuzen. Samen met acht andere leidingge venden uit de zorgsector doet ze mee aan sTimul Nederland, een idee dat uit België is overgewaaid. Leidinggevenden ervaren in dit concept zelf zorgverlening, die wordt gegeven door vierdejaarsstu denten van de Hogeschool Zee land en het ROC Zeeland. Doel: vastgeroeste protocollen oliën met nieuwe, frisse inzichten. Viëtor behoorde tot de eerste groep 'patiënten', die gisteren uit het ziekenhuis werd ontslagen. „Ik was zogenaamd halfverlamd en had een spraakgebrek. Gisteren gin gen we een stukje wandelen door de buurt. Ik had meteen het ge voel dat iedereen naar mij keek. Omdat ik in mijn rol ook nog eens beperkt kon praten, voelde ik mij heel snel erg geïsoleerd. Dat soort voorbeelden benadrukken voor mij hoe belangrijk welzijn is." 'chail- 1# pflpiy mwÊ l Scottweg 43 4462 GS Goes 0113- 272323 www.sterdome.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24