cultuur! 17 eigen verhalen Tussenstand agenda sepia ansichtkaart uit een ver verleden dynamische delta ZEEUWSE boekenprijs 9Jr Lezing Kimpen Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt zaterdag 8 oktober 2011 1 s polderen, natuurlijk. Het boek van het echtpaar Blonk mag met recht monumentaal wor den genoemd. Leuk als mensen zich ergens in vastbijten en daar enthousiast verslag van doen. Vastbijten, dat woord is zeker ook van toepassing op de Middelburg se maritiem historicus Ruud Pae- sie. Sinds hij in de geschiedenis van VOC, WIC en Middelburgse Commercie Compagnie duikt, krij gen we op gezette tijden nieuws over onbekende zeereizigers, han delaren en kooplui. Zijn boek Zeeuwse kaarten voor de VOC is daarvan een sprekend voorbeeld. Want tot nu toe kwam alleen de naam van het kaartenmakersbe- drijf Blaeu in Amsterdam boven drijven als het over cartografie ten tijde van de Republiek ging. Paesie ontdekte dat de Zeeuwse kamer van de VOC eigen kaartenmakers in de arm nam, vooral omdat Blaeu te duur werd gevonden. In Middelburg deden vanaf 1670 Arent Roggeveen, zijn zoon Johan en Abraham Anias het aanmerke lijk goedkoper. Wat zo'n boek als dat van Paesie ook zo aardig maakt, is het inkijkje in het werk van een multinational als de VOC. De vaart op Indië was voor kapi tein en bemanning elke reis op nieuw een avontuur. Omdat ze zo afhankelijk waren van weer, wind en stroming was goed navigeren van levensbelang. Gemiddeld kreeg elk schip zestig kaarten mee. Van 1602 tot 1753 zijn er pakweg 140.000 kaarten gemaakt, waarvan de helft op perkament. Wereld wijd zijn er daarvan een paar hon derd over. Het laatste boek dat ik hier noem bevat strikt genomen geen kaar ten. Over Zeeland van fotograaf Ka- rel Tomeï laat het deltagebied van uit de lucht zien. Hij cirkelde in he likopter en vliegtuig boven steden, dorpen, platteland en water. Soms een blik richting einder, een ande re keer is de lens loodrecht naar be neden gericht. Weids en ingeka derd, met maar één mogelijke con clusie: wat is Zeeland mooi. Er zijn er al ruim 1400 stemmen uitgebracht voor de PZC-pu- blieksprijs. Rosee Bentana gaat nog steeds aan de leiding met de 'young adult thriller' Black Mam- ba. De top-10 ziet er momenteel als volgt uit (tussen haakjes de stand van vorige week): 1. (1) Rosee Bentana: Black Mamba (197 stemmen) 2. (-) Wendt Marteijn-Hulsteijn en Kees de Ridder: Srae m'n bovenmus- se goed? (144) 3. (-) Hart voor Erremuu (129) 4. (2) Ralph Henssen: Trompetters en tamboers om de Zeeuwse zee vaart ten tijde van de Republiek (122) 5. (4) Paul de Schipper: De Sterke van Saefiinghe (118) 6. (5) Arthur Scheijde: De Woest- duynschipbreuk nader ontrafeld (93) 6. (6) Rona Lichtenberg: De kleu ren van mijn ziel (93) 8. (8) Hans Tabbers: Schelmen van de Schelde (87) 9. (3) Gerard Smallegange: Tuin van mijn verhalen (79) 10. (9) Denice en Jan Heijnsdijk: Knielen in de klei (75) Voor de prijs komen alle 40 titels in aanmerking die zijn ingestuurd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot 4 november via www.pzc.nl/boekenprijs of door een briefkaart te sturen naar: PZC-publieksprijs Postbus 91 4330 AB Middelburg. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 8 OKTOBER Burgh-Haamstede Sponsorloop actie waterputten Kenia. Ger. kerk, Platboslaan, 14.30 uur. Domburg Najaar-/winterkinderkledingbeurs. Singel 8,10.00-13.00 uur. Goes Tekenaar Danker Jan Oreel te gast. Paard van Troje, 14.00-15.30 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Vogelbeurs van de vogelvrienden Goes. Heer Hendrikhuis, 10.00-12.00 uur. Middelburg Oogstmarkt rond thema 'pompoenen'. Breeweg, 10.00-16.00 uur. Bezoek schrijfster Francine Oomen. De Drvkkery, 11.00-12.00 uur Ovezande Najaarssnuffelmarkt. Dorpshuis 'trefpunt', 9.30-12.00 uur. Vlissingen De Ruyterbal. Arsenaaltheater, 20.30 uur. Pannekoektocht, 5/10/15/20 km. Start A. Coortelaan 1, 9.00 uur ProefLokaal Zeeland 2011, evenement in teken van Zeeuwse streekproducten. Zware Plaatwerkerij, 10.00 uur Wolphaartsdijk Boekenmarkt Griffioen, 10.00-16.00 uur Zierikzee Beurs tweedehands kinderkleding. Gebouw Pieter Zeeman, 10.00-11.30 uur. ZONDAG 9 OKTOBER Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepeduinen. Start 10.00 uur, bij Slot Haamstede Middelburg Kinderworkshop 'Heldenmoed'. Zeeuws Museum, 13.00-14.00 uur Vlissingen Argentijns Tango Café. Cine Café, 16.00 uur PODIUM ZATERDAG 8 OKTOBER Axel Jubileumoptreden Ambras. De Halle, 20.00 uur Goes Optreden Eins, Zwei Orchestra; No- vack en Mr. Love and The Stallions. 't Beest, 20.30 uur Groede Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: Ko- Gregory Page reert aan een mooiere wereld. Zijn productiviteit is enorm. Negentien albums in nauwelijks tien jaar en ook nog een bundel met poëzie, korte verhalen en songteksten Heartstrings2008). De muziek sluit weer naadloos aan op vorm geving van de hoezen en op de uit straling van de man zelf. In alles, ook zijn manier van pra ten, is Gregory Page de muziek die hij schrijft en vertolkt. Dat maakt het niet alleen authentiek maar ook oprecht en tijdloos. Neder land maakte vorig jaar kennis met hem. Dat heeft indruk gemaakt, want een halfjaar later waren de zalen voller. In de derde toer ver kocht hij onder andere Paradiso al uit. „Het is hier heel anders dan in Amerika. Ik kan me daar vooral toeleggen op de artistieke kanten van het vak, schrijven, vormgeven en werken met goede muzikanten en producers. Maar alhoewel ik dus al drie keer in Amsterdam heb opgetreden, wacht ik in de VS nog op een uitnodiging voor bijvoor beeld New York of Nashville. Ame rika gaat eerder voor muziek die di rect overkomt, mijn muziek zal patchinskaje Ensemble. Grote Kerk, 20.00 uur Hulst Percussiegroep Drums United. Den Dullaert, 20.00 uur Middelburg Cabaretière Dorine Wiersma. 't Spiegeltheater, 20.00 uur Johan Friso en Juliana Drum Bugle Corps brengen nog eenmaal 2011-show. Sporthal de Kruitmolen, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Zanger en muzikant Gé Reinders. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Kashfest 2011 The Lane, 17.00 uur Theaterconcert Albert Niland. Ledeltheater, 20.15 uur Oost-Souburg Folkpopband No Angry Young Man. Razzmatazz, 20.15 uur Terneuzen The British Pop Invasion. De beste Brit se popmuziek uit de Sixties. Scheldetheater, 20.00 uur. 30 Years of Rubbish: early hardcore in dustrial terror, met Maik-E en Bass. De Pit, 21.30 uur Tholen Kindergalaconcert ivm Annie M.G. Schmidt's 100e geboortejaar. De Meulvliet, 19.00 uur, Vlissingen Antwerpse rockband The Seatsniffers. De Piek, 22.00 uur Wissenkerke Patricia Foort treedt op. HCR De Kroon, 21.00 uur ZONDAG 9 OKTOBER Axel Extra jubileumconcert Ambras. De Halle, 14.00 uur Ellewoutsdijk Trio Aubergine en Meet5Reed. Kerkje Ellesdiek, 14.30 uur Hengstdijk Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: Fa milieconcert Syrène Saxofoon Kwartet Kerk, 15.00 uur Middelburg 'Lotte Lawaaikind', voorstelling Theater- klas-4 Pontes. 't Spiegeltheater, 14.30 uur Rocksession. 't Schuttershof, 17.00 uur (zaal open) Terneuzen Dansproeverij. Zeeuwse dansgroepen laten mix van verschillende stijlen zien. Scheldetheater, 16.00 uur Veere Pianist Reinbert de Leeuw. Grote Kerk, 15.30 uur 1 Vlissingen Concert Koningstrio tbv Arsi Negelle. Atrium Ter Reede Vlissingen, 14.00 uur Coverband Shag, Whiskey Botox. Panta Rhei, 17.00 uur. daar meer tijd vergen. In Europa is de vlam voor in nostalgie gedrenk te romantiek blijkbaar nog niet uit gedoofd." Onlangs verscheen het album My True Love. Alle bekende ingrediën ten zijn weer volop aanwezig, dit keer met wat extra jazzaccenten. „Nieuwe songs tollen alweer door m'n hoofd. Uiteindelijk hoop ik iets te maken dat net als bijvoor beeld Somewhere Over The Rain bow de eeuwigheid kan doorstaan. Iets uit het verleden waarmee we ook in deze tijd onze dromen kun nen leven. En melancholie biedt zoveel houvast om verder te gaan en dat met anderen te delen." Yesterdays are gone But I'm still holding on To the promise of a dream (Uit 'Promise of a Dream') Gregory Page, morgen in De Piek in Vlissingen. Aanvang: 19.30 uur. LIVEBLOG OVER BL0F PZC-verslaggever Ernst Jan Rozendaal blogt over Blof. Vandaag geeft hij up dates van hun trip naar Enschede Van 12 uur: berichten, foto's, video Kijk op: www.pzc.nl/blof Of: www.blofblog.nl KLOETINCE - Romanschrijver Geert Kimpen houdt woensdag 12 okto ber om 20.00 uur een lezing in dorpshuis Amicitia in Kloetinge. Aanleiding is zijn bestseller Rachel, of het mysterie van de liefde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17