meningen 15 brieven Cor de Jonge zaterdag 8 oktober 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Roundup Als ik het goed begrijp wordt de boer ook beperkt in gebruik van Roundup (28 september) en dat is maar gelukkig ook. Nu wordt er gespoten langs sloot- randen en langs weilanden en soms zelfs over de afscheiding zo dat dieren gewoon Roundup kun nen eten. Spuiten langs sloten en weilanden is echt niet commercieel, want daar kan geen gewas groeien, men komt er eenvoudig niet bij met de tractor. Roundup is slechts 10 dagen giftig en burgers zijn lastige mensen als ze klagen. Gerard M. Nieuwenhuize Singelweg 11Grijpskerke Stormvloedkering Ik las in de krant (4 oktober) dat binnen afzienbare tijd de dijken rond de Oosterschelde bestand zul len zijn tegen een superstorm. De Stormvloedkering is dus eigenlijk niet voldoende. Natuurlijk veiligheid voor alles, maar ik proef toch een zekere twij fel over de zekerheid van de ke ring. De Brouwersdam is minder indrukwekkend, maar biedt meer veiligheid. Zie de achterliggende dijken. Geen nieuwe discussie over de Del tawerken maar een vaste dam zon der dijkverhoging of de kering was niet precies de keus, want de dijk verhoging was alsnog nodig. N. vd Wekken Middenstraat 1, Kats Euro Een heilbot (5 oktober) van 170 kg voor 1800 euro verkocht aan een restaurant, is 10,58 euro de kg. Vori ge week kocht ik Italiaanse ham, maar had niet op de verpakking ge keken. Thuis gekomen had ik 88 gram gekocht voor 6,22 euro, is 80 euro de kilo. De vissers en de boe ren worden slecht betaald. Alles gaat rustig een paar keer over de kop. Het wordt allemaal duur betaald, maar niet bij de bron. Die mogen allemaal aan de koude sanering als het aan deze regering ligt. Tot we niets meer hebben om onze eigen economie draaiend te houden. Weg met de euro. Bij deze een koude sanering aan de regering. Eerst eigen volk en kijk dan nog maar eens wat er in het buideltje zit voor de rest. Willy van de Velde 's-Gravenstraat 157, Clinge Samenwerking Het onderzoek (6 oktober) dat de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten naar meer samenwerking laten uit voeren, gaat volgens de Sluise wet houder Conny Almekinders geld opleveren en niet ten koste van de beleidsvrijheid van de afzonderlij ke gemeenteraden. Niets is minder waar. Nu bepalen de afzonderlijke gemeenteraden het beleid. Dat gaat beter dan wan neer er drie van verschillende poli tieke samengestelde gemeentera den over gaan beslissen. De Sluise wethouder geeft politiek Den Haag de mogelijkheid om te beslissen. Met zoveel samenwer king is één gemeente Zeeuws-Vlaanderen beter en goed koper. Ook dat is minder waar. De grootste gemeenten in ons land hebben ook de grootste begrotings tekorten. De Terneuzense wethouder Co van Schaik heeft een betere kijk op al dat samenwerken. Het leidt ze ker niet tot minder uitgaven voor de gemeenten. De Sluise wethouder rekent zich al rijk door dan in zijn visie overtollig personeel te ontslaan en zo de kos ten van de samenwerking te bekos tigen. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Bouwplannen De Bevelandse gemeenten realise ren al jaren slechts de helft van de geplande (5 oktober) woningaantal len. Gevolg: problemen met Gede puteerde Staten. Argumenten voor de 'over-planning': langdurige pro cedures en actieve grondpolitiek. Zij verzoeken de provinciale beoor deling te stoppen. Recent waarschuwde hoogleraar demografie Van Wissen dat Zee land in de toekomst slechts behoef te heeft aan veertig procent van de geplande woningaantallen. Daarop lauwe en terughoudende reacties uit de Bevelanden (Goes, Reimers- waal en Kapelle). Het komt mij dringend gewenst voor dat de gemeentebestuurders zich met spoed serieus gaan bera den over de gewenste planning voor de toekomst Halvering van de geplande aantal len nieuwbouw en dan vooral in zetten op renovatie van bestaande woningen en opwaardering van kernen en wijken, inclusief buiten gebied. Verhoog de kwaliteit en aantrekkelijkheid van de regio. Dat is waardevol! Houdt daarbij het Veersemeerge- bied mooi: stop verdere verstening van de oevergebieden en realiseer zeker geen hoteleilanden en appar temententorens. P. van der Maas Julianastraat 6, Kortgene Herfstdepressie (2) Op 30 september is mij onver wacht een interview afgenomen en is dit verkort in de krant ge plaatst zonder dat ik het stuk eerst heb kunnen lezen. Een aantal cru ciale zaken is daarbij niet vermeld waardoor het stuk niet geheel juist is. De fysiologische benadering van het probleem over een herfstde pressie die mevr. Geelhoed uiteen zet is helemaal juist. Ik heb het pro bleem vanuit een psychologische invalshoek benaderd. Daarbij is de lichtinval in de ogen van groot belang voor het gevoel van welbevinden van iemand die aan een herfstdepressie lijdt door de signalering in de hersenen en de gedachten die hierdoor ont staan. Een psycholoog behandelt een de pressie voornamelijk uit het tot stand brengen van gevoelsverande- ring bij de patiënt met bijvoor beeld cognitieve gedragstherapie. Ir rationele gedachten worden uitge daagd en vervangen door meer ade quate gedachten waardoor de de pressieve gevoelens afnemen. Drs H. de Fouw- van der Weele M. D. de Grootstraat 34, Goes Slik Bij het artikel 'Waterschap let scherp op slik op de wegen' (6 ok tober) wil ik toch een paar kantte keningen plaatsen. Wij fietsen regelmatig door de Yer- seke en Kapelse Moer en omstre ken en komen dan tot de conclusie dat het waterschap misschien toch andere wegen controleert, dan de wegen waarover wij hobbelen! Wat betreft de slipproef; deze keer eens een 'gratis' advies. Probeer de ze proef eens op de fiets in plaats van in een glimmende 4 WD (ge noeg laadruimte om een fiets mee te nemen). Op de fiets ziet men namelijk veel meer van de omgeving en de gebre ken van de weg. Bijvoorbeeld het mooie nieuwe fietspad buiten dijks, de Dregweg. Die ligt al we ken bezaaid met plastic pijpjes en stukjes kabel (vuurwerkresten?). En waarom er tegenwoordig op di verse fietspaden, na het maaien, he le bergen hooi blijven liggen, waar je om heen moet laveren is mij ook niet duidelijk. G. de Jager Damstraat 59a, Yerseke Besparingen Door besparingen van ons allen da len de afvalstoffenheffingen voor 2012 (4 oktober). Dit wordt finan cieel gecompenseerd met een ver hoging van de rioolheffing - let wel - alleen voor woningeigenaren. Alsof deze laatsten niet hebben meegewerkt aan de besparing op afval. Huurders zullen niets mer ken van de verhoging van de riool heffing. De verhoging die huiseige naren nu wordt voorgehouden be gint wel aardig smerig te worden. De gemeente Terneuzen heeft een nieuwe melkkoe gevonden voor fi nanciële aangelegenheden. Riool heffing is gekoppeld aan WOZ-waarde die ook al meer dan landelijk gemiddeld jaarlijks wordt verhoogd, en zie, zo gaat de riool heffing lekker mee op deze verho ging. De gemeente zou zich moe ten schamen. Het principe van de vervuiler betaalt wordt hier on recht aangedaan. En wie in de ge meenteraad hoor ik hierover? Juist, niemand. Het zijn allemaal lokale schoothondjes geworden. Hans Molenaar Platschelp 12, Terneuzen Jubileum Een mooi verhaal over Arnold Schelfhout, een bevlogen persoon (1 oktober) binnen de gezondheids zorg in het Zeeuws-Vlaamse. Een goede omschrijving van de toe komst het aantal (hoog)bejaarden neemt toe. De gevolgen van de de mografische ontwikkelingen zijn duidelijk. Een toenemende vraag naar zorg. Dat er iets moet gebeu ren aan de kosten is duidelijk. Het is wel opmerkelijk dat hij snel kan telt. Toewijzing van zorg kan min der door een gezamenlijke inzet. Klopt, in een aantal situaties. Maar niet vergeten dat bij het merendeel de huishoudelijke zorg in de afgelo pen periode al sterk verminderd is. Nog verder gaan? De bezuinigin gen op de huishoudelijke zorg per 1 januari 2012 beloven weinig goeds. Er worden keuzes gemaakt, maar niet voor de zorg. Blijf na 40 jaar ook die inzet en gedrevenheid tonen voor de mensen die zorg no dig hebben. Jos van Eek Oude Galgenstraat 25, Sint Jansteen r -ZoNp&l PATe£ STEAKS Pl&~ ptVAM SUKTCGS Ov&ZHeGW I <SMN PgoeH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15