de natuur gaat voor olie spectrum IO Eurofiel mÊê I k Zaterdag 8 oktober 2011 'm en jij eurofiel?", vroeg een ken- nis me onlangs. Hij zei het I met een toon in zijn stem die 1 J deed vermoeden dat het iets heel smerigs moest zijn. Ik had hem net verteld dat ik alles bijeen al zo'n dertien jaar over Europa schrijf. Hij meende dat ik na al die jaren ook wel door een kwalijk eurovirus bevangen zou zijn. Eurofiel. Als de kwantiteit van mijn jour nalistieke productie maatgevend is, ben ik het inderdaad. Dat was ook zo'n beetje de redenering van de Grote Blonde Leider, die in de Miljoenennota van het kabinet- Rutte geturfd had hoe vaak het woord 'Europa' voorkwam (en dat was vaak) en daaruit had geconcludeerd dat het dus een eurofiel stuk was. Ongetwij feld voor hem iets heel smerigs. In mijn geval is het echter eerder een kwestie van 'guilt by associa tion'. ik verkeer dagelijks in de krochten van de Europese macht Je ziet het politieke spel zich voor je ogen voltrekken. Weer een vergade ring van de minister van Financiën om de Grieken te redden. Weer een Europese top. Weer besluiten die van directe invloed zijn op het dage lijks leven van de Europese burger. Dat leidt vanzelf tot een meer dan doorsnee belangstelling voor Euro pa. Ja, misschien zelfs tot iets van be wondering voor wat dat 'Europa' de afgelopen zestig jaar tot stand ge bracht heeft Want Europa is niet al leen een vast onderdeel geworden van mijn leven, maar ook van het uwe. Zelfs al bent u niet geïnteres seerd in politiek, leest u er niets over (behalve nu dan) of bent u ge woon 'tegen'. In Brussel worden besluiten genomen over zaken die ons allemaal raken: van het uitbannen van gloeilampen of de prijs van een sms'je, tot miljardensteun aan de Grieken of het paspoortvrij reizen. Die besluiten komen niet allemaal even doorzichtig tot stand. Op het democra tisch gehalte van de EU valt best wat af te dingen. Maar het is een illusie te denken dat 'Europa' verdwijnt als je er maar zo min mogelijk over praat of schrijft Dat in de Miljoennota zo vaak het woord 'Europa' voorkomt, is omdat Europa zo'n grote rol in ons leven speelt, tot in alle haarvaten van onze samenleving. In 2005 riep de zeker eurofïele D66-minis- ter Laurens Jan Brinkhorst alarmerend uit dat 'het licht in Europa zou uitgaan' als we niet zouden instemmen met de Euro pese grondwet. Maar we deden het niet en het licht bleef aan. Wat Wilders c.s. doen, is een beetje hetzelfde, maar dan omgekeerd: als we maar tegen alles zijn wat uit Europa komt, zal het ons ineens stukken beter gaan. Een belofte die net zo min waar te maken is. Ik moest daar onlangs aan denken toen in eens écht het licht in Europa uitging. Door een stroomstoring zaten alle grote Europese gebouwen in Brussel - van de Europese Commissie, de Europese Raad en het Europees Parlement - ineens een halve dag zonder stroom. Gebouwen wer den ontruimd, duizenden ambtenaren stonden letterlijk op straat Europa lag even stil. Maar wel onder een stralende zon. „Zal Wilders wel gedaan hebben", grapten we nog tegen elkaar. De volgende dag werkte alles en iedereen weer en was Europa er weer in al zijn on ontkoombaarheid. We gingen weer ver der met het verslaan van de ingewikkelde processen en besluiten, waar u vandaag, volgende week of volgend jaar de gevol gen van zult ondervinden. Hartstikke inte ressant Of ben ik nu 'eurofiel' als ik dat zeg? Brrrr.... STANDPLAATS door Hans de Bruijn Ecuador

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 130