9 spectrum 'Invloed farmaceutische industrie en producenten van apparatuur is te groot' Zaterdag 8 oktober 2011 20.000 euro als bovengrens voor milde aandoenin gen genomen en 80.000 euro voor zeer ernstige ziek ten. Voor een kankermedidjn hebben we meer over dan voor een middeltje tegen kalknageis of een maag- zuurremmer. Ook voor de behandeling van zeldzame ziekten mag meer worden uitgetrokken. Het zijn vaak kostbare medicijnen, omdat de fabrikant er maar weinig van kan verkopen. De patiënt mag niet extra worden ge troffen omdat hij toevallig een weinig voorkomende ziekte heeft. Het CVZ adviseert de minister, die uit eindelijk de knoop doorhakt of een middel in het pakket komt of niet en onder welke voorwaarden. Het zal niet makkelijk worden artsen en patiënten gezamenlijk de grenzen te laten bepalen. Er is ook nog zoiets als het recht op zorg, grondrecht voor ie dereen in Nederland. „Maar niemand kan het grote re belang ontkennen", zegt Buskens. „Er moet vooraf in heldere regels worden vastgelegd wie wel en wie niet wordt behandeld. Wie krijgt pil A en wie pil B? Wie krijgt geen pil? Die fundamentele gesprekken worden nu pas in de spreekkamer gevoerd, als ze al plaatshebben. Dan is het te laat." Oog in oog met zijn patiënt wil de arts maar één ding: de beste zorg leveren. Op dat moment vraagt hij zich echt niet af of het allemaal wel budgettair verantwoord is. Dat levert regelmatig 'absurde' situa ties op, zegt Buskens. „Een hoogbejaarde met hart klachten heeft aangegeven niet meer te willen wor den gereanimeerd. Toch plaatst de cardioloog nog een pacemaker. Kosten: al gauw 10.000 of 20.000 eu ro." Ook bij het opereren van een uitstulping in een bloedvat in het hoofd, plaatst Buskens vraagtekens. „Oneerbiedig gezegd: technisch gezien kun je eraan knutselen en repareren, maar de kans is erg groot dat zich vervolgens elders in het lichaam een minstens even ernstig probleem aandient." Nog een voor beeld: „Een patiënt met kanker in een vergevorderd stadium krijgt van zijn oncoloog voor de vierde keer een behandeling met cytostatica (chemotherapie, red.), waardoor zijn leven mogelijk met enkele maan den wordt verlengd. Wat zijn dat voor maanden, vraag ik me af" Volgens Buskens zit er een weeffout in ons zorgsys teem. „Er zit geen rem op. De invloed van de farma ceutische industrie en de producenten van medische apparatuur is te groot. De patiënt gaat vanzelfspre- kend heel ver voor zijn eigen gezondheid. En de dok ter reageert vanuit zijn beroepseer: 'ik kan u daarbij helpen'." De universiteit en het Universitair Medisch Centrum Groningen werken hard aan healthy ageing: gezond ouder worden. Samen met overheden en zorgaanbie ders wordt gezocht naar oplossingen voor de vergrij zing, krimp, krapte op de arbeidsmarkt en de almaar stijgende kosten van gezondheidszorg en pensioe nen. Senioren van nu zijn veeleisender dan dertig jaar geleden, stelt Buskens. „Ze willen vitaal oud wor den. Elk pijntje of ongemak moet worden verhol pen, ongeacht de prijs. De kosten zullen onherroepe lijk stijgen, maar dat is de 'prijs' van ons succes." lohan Polder denkt dat er nog heel wat uit het basis pakket kan. „Maar in Nederland krijgen we dat op een of andere manier niet goed voor elkaar. We ver goeden nog steeds de rollator, terwijl iedereen wel zijn eigen fiets koopt." Daarnaast zijn Nederlanders in vergelijking met het buitenland heel weinig kwijt aan eigen bijdragen. Maar hij stelt nog een andere, meer ingrijpende maat regel voor. „Verhoog de pensioengerechtigde leeftijd. We worden in snel tempo ouder. Iedere week stijgt onze levensverwachting met een weekeinde. En toch eisen we nog steeds dat we al met 65, 66 jaar stoppen met werken." Onterecht, vindt hij. „De jaren die we er dankzij de medische vooruitgang nu bij krijgen, zijn jaren die we voor een groot deel in goede gezondheid door brengen. In de zorg zijn nu duizenden mensen no dig. In déze groep vind je de extra handen aan het bed." a reageren? spectrum@wegener.nl foto ANP beeldbewerking CR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 129