op de zorgkosten spectrum 8 'Onvermijdelijk dat we besluiten bepaalde zaken niet meer te behandelen' Zaterdag 8 oktober 2011 Rem Om de explosief stijgende zorgkosten in te dammen, wordt elk jaar gesleuteld aan het basispakket, gaat de premie omhoog en stijgen eigen bijdragen. Maar de fundamentele discussie - wanneer heeft een dure operatie of pillenkuur nog zin en wanneer niet - wordt niet gevoerd. „We moeten hardop durven zeggen: tot hier en niet verder." door Frouke Tamsma Ook dit jaar ging minister van Volksge zondheid Edith Schippers met een stofkam door de zorgbegroting. In een jaar tijd werd de zorg dik een mil jard euro duurder en dat noopt tot maatregelen. Dus wordt er gespeurd naar zaken die nog uit het huidige, al fors afgeslankte, verzekerings pakket kunnen worden gehaald. De oogst voor 2012: maagzuurremmers, dieetadvisering, behandelingen fysiotherapie en psychologische zorg. In de discussie over het betaalbaar houden van de zorg gaat het eigenlijk altijd over de 'achterkant': pak ketgrootte, premiehoogte, eigen betalingen. Over de oorzaken van de snel stijgende zorguitgaven lijkt nie mand het te willen hebben; noch artsen en patiën ten, noch politici. Dat moet veranderen, zeggen de Tilburgse hoogle raar Gezondheidseconomie Johan Polder en de Gro ningse hoogleraar Beoordeling Medische Technolo gie Erik Buskens. Door nieuwe medische technolo gieën verbetert de gezondheidstoestand van mensen, stelt Polder, die ook bij instituut voor de volksge zondheid RIVM werkt. „Mensen blijven daardoor langer leven, maar hebben ook weer meer kans ziek te worden. De sterfte door hart- en vaatziekten was nog nooit zo laag, maar er komen steeds meer patiën ten met chronisch hartfalen bij. We worden gezon der en zieker tegelijkertijd." „Gezondheidszorg is steeds meer ouderenzorg ge worden", zegt directeur van het Centraal Planbureau Paul Schnabel. Hoe ouder de mens, hoe hoger de kos ten voor zijn gezondheid. Van de totale zorgkosten gaat 12,5 procent naar de groep boven de 85. Voor een 95-plusser zijn de gemiddelde zorgkosten opgelo pen tot 50.000 euro per jaar. De kosten voor zorg rij zen de pan uit. „Iedereen wil gezond worden, dat kun je patiënten niet kwalijk nemen", vindt gezondheidseconoom Polder. Net zo min als je het de arts kwalijk neemt dat hij goede zorg wil bieden. „Die heeft er zelfs een eed over uitgesproken toen hij begon." Maar waar ligt de grens? Moet een 80-jarige vrouw met borstkanker nog een tienduizenden euro's kost bare therapie krijgen, in de wetenschap dat die haar leven mogelijk met enkele maanden verlengt? Het geld kan misschien beter worden besteed aan thuis zorg of verpleeghuiszorg. Het zijn pijnlijke me- disch-ethische vragen, die al bijna niemand hardop durft te stellen, laat staan te beantwoorden. Maar het houdt een keer op. We geven nu jaarlijks 70 miljard uit aan zorg. Een modaal gezin besteedt er ruim een vijfde van zijn inkomen aan. Als de kosten niet worden beheerst, loopt dit op tot bijna 40 pro cent in 2040, heeft het ministerie van Volksgezond heid becijferd. De zorg wordt onbetaalbaar en dat maakt pijnlijke keuzes noodzakelijk, ziet ook prof. Buskens. „Het is onvermijdelijk dat mensen buiten de boot gaan val len. Dat we besluiten: bepaalde aandoeningen gaan we niet meer behandelen. Om het mogelijk te ma ken dat anderen nog wél kunnen worden behan deld." De hoogleraar vindt dat de verkeerde partijen beslissen over wat wel en niet wordt vergoed. „Die discussie wordt nu ten onrechte in de politieke arena gevoerd. Terwijl patiënten en artsen hier samen over zouden moeten gaan." Artsen moeten zuiniger met de beperkte middelen leren omspringen. Nieuwe medische ontdekkingen leveren zelden een besparing op, ze zijn bijna altijd duurder dan de oude. Maar als een middel bij artsen in brede kring als goed bekend staat, wordt het bijna automatisch vergoed. Door de marktwerking beconcurreren ziekenhuizen elkaar met dure, nieuwe behandelingen, hoewel de doelmatigheid soms niet voldoende is aangetoond. Buskens: „Hoe vaak zie je op de Nederlandse wegen een Bentley of een Rolls Royce? Middenklassewa- gens beheersen het straatbeeld. Een zekere ratio is ons normaal gesproken niet vreemd, maar in de me dische wereld ontbreekt die te vaak." Patiëntenver enigingen als NPCF moeten op hun beurt aan de ach terban uitleggen dat de bomen niet meer tot in de hemel reiken. „We moeten durven zeggen: tot hier en niet verder." Buskens verwacht veel van het in 2013 op te richten Nationaal Kwaliteitsinstituut, dat onder het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) gaat vallen. De precie ze contouren moeten nog worden ingevuld, maar het kabinet wil ermee bereiken dat gezondheidszorg in de toekomst betaalbaar en bereikbaar blijft. Het wordt een onafhankelijk richtlijneninstituut, verge lijkbaar met het internationaal erkende Britse Natio nal Institute for Health and Clinical Excellence (NICE). Hier moeten beslissingen over nieuwe be handelingen in de toekomst worden genomen, niet op het ministerie. „Met verkiezingen in het vooruit zicht kan de minister immers terugschrikken voor impopulaire maatregelen." Het CVZ onderzoekt nu al of nieuwe geneesmidde len doelmatig zijn. Welke medicijnen hebben thera peutische meerwaarde en horen daarmee in het ver zekeringspakket thuis, welke niet. Het College doet dit aan de hand van zogenoemde QALY's - quality adjusted life years - die gezondheidswinst uitdrukken in gewonnen levensjaren, rekening houdend met de kwaliteit van dat leven. Er zijn geen vaste bedragen voor wat een QALY waard zou zijn. Vaak wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 128