spectrum 4 Avontuur in de boshut Een onderzoek naar zoogdieren Zaterdag 8 oktober 2011 CU CU c 13 O 3 13 Een vink. Badderende pimpelmezen. foto Chiel Jacobusse We zijn bij Het Zeeuwse Landschap bezig met het realiseren van een boshut voor natuurfotografen. Een hut vanwaar uit je bosvogels die zich onbespied wanen van dichtbij kunt bekijken en fotograferen. Het gaat eigen lijk maar om een paar simpele aanpassingen aan een be staand gebouwtje, maar wat je daarmee kunt bereiken is heel bijzonder. Deze week waren we te gast in de hut van enkele be vriende fotografen in een terrein van de collega's van Het Utrechts Landschap. Het ging erom om de fijne kneepjes van het 'vak' te leren. Want het is natuurlijk niet zo dat je maar in een hut in het bos hoeft weg te kruipen om dan maar af te wachten tot de vogels ko men. Je moet het geluk een handje helpen. Onze colle ga's hebben dat gedaan door een klein stukje bos extra aantrekkelijk te maken voor vogels. Er hangt een hele reeks nestkastjes in de buurt; er wordt regelmatig voer aangeboden bij de hut en - vooral in de zomer belang rijk - voor de hut is een kleine waterpartij waar bos vogels kunnen drinken en badderen. Het zijn maar een paar simpele maatregelen, maar het is verbluffend hoe goed dat werkt Toen we de hut na derden kon je al merken dat het niet om zomaar een stukje bos gaat. We hoorden aan alle kanten vogels om ons heen en zodoende raakten onze verwachtingen hooggespannen. Terwijl we bezig waren om ons in de hut naar binnen te wurmen streek er al een boomkle ver neer op nog geen vijf meter afstand. Even hadden we het idee dat we daarmee een prachtige kans mislie pen. Maar niets bleek minder waar. Tijdens het uurtje dat we in de boshut doorbrachten kwam de boomkle ver nog twaalf keer langs en het was maar één van de vele soorten vogels. Een prachtig gekleurde mannetjesvink streek neer op een tak die prachtig in het zonlicht zat Het oranjebruin kleurende blad van een beuk verschafte een prachtige achtergrondkleur en ook deze vogel bleef minutenlang rondscharrelen. Een grote bonte specht hadden we al aan horen komen. Het luidruchtige 'tjuuk' in de boom kruinen klonk steeds dichterbij en ineens streek de vo gel neer op het mos langs de rand van de vijver.... De specht nam uitgebreid de tijd om te drinken en te bad deren en dat op maar een meter of vijf voor ons. Echt feest werd het toen een paar pimpelmeesjes zich uitgebreid kwamen badderen. Het is de tijd dat mezen zich aaneensluiten tot grotere groepen en het kon bijna niet missen, of andere mezen zouden volgen. En dat bleek. Achter elkaar kwamen zwarte mees, koolmees, kuifmees en glanskopmees voorbij en ook die lieten zich allemaal prachtig observeren en fotograferen. Je komt werkelijk ogen en oren tekort als je voor het eerst in zo'n hut zit Naarmate een hut langer staat wordt het vogelaanbod steeds groter en gevarieerder. Het kan niet uitblijven of de grote vogelrijkdom wordt op een gegeven moment ontdekt door roofVogels. Dat is ook het geval in de hut Havik en sperwer komen regelmatig buurten en dat merk je al van tevoren doordat het ineens doodstil wordt in de omgeving. Na zo'n roofvogelbezoek zijn de vogels voor de hut een stuk schuwer en beweeglijker, maar ook dat zakt weer gauw genoeg af. De hut die we bij Het Zeeuwse Landschap realiseren is natuurlijk niet bestemd voor het uitoefenen van een pri- véhobby. Het ligt in de bedoeling om regelmatig foto workshops te organiseren, waarbij iedereen aan den lij ve kan ervaren hoe het is om tussen de volkomen arge loze vogels te kijken en te fotograferen. Ik vind het een topavontuur. Op een steile helling van een bloemdijk staat Hennie met een flinke grondboor gaten te maken. Dat is best zwaar werk. Henk komt met een grote doos muizenvallen aan gelopen en plaatst er een in ieder gat. Dan komt Merijn erbij en brengt overal merkte kens aan. André tekent alles netjes op kaart in en snel vertrekt men naar de volgende lo catie. Er worden vandaag zo'n 300 valletjes in het veld gezet Een fietser stapt even af en vraagt wat we hier allemaal aan het doen zijn. Een onderzoek naar muizen? Zijn er dan zoveel verschillende soorten? De verba zing is van zijn gezicht af te lezen. En waar om willen jullie dat allemaal weten? André van Natuurmonumenten vertelt: „Voor de natuurbeherende organisaties zijn die mui zen allemaal natuurlijke soorten, waarvan men precies in kaart wil brengen hoe het met die populaties gaat. Dat is een enorme klus. Vandaar dat medewerkers van Natuur monumenten, Landschapsbeheer Zeeland, Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap daar samen de schouders onder zetten. In het weekend van 7 tot en met 9 oktober houdt Zoogdierwerkgroep Zeeland in Zuid- Beveland een inventarisatieweekend, waar bij onderzoekers van de landelijke Veldwerk- groep zich aansluiten. Hierbij worden ver schillende technieken ingezet. Kerkzolders worden afgespeurd naar vleermuizen, op strategische plaatsen worden fotocamera's opgehangen en vleermuiskasten gecontro leerd. Van de gevangen dieren wordt wang- slijm afgenomen voor de analyse van DNA, de dieren worden gemerkt en weer vrijgela ten." Daar komt Peter. Hij heeft op vier plaatsen braakballen verzameld. Daarin zitten schedel- tjes van muizen die allemaal op naam kun nen worden gebracht en zo een schat aan in formatie leveren. Door al deze technieken naast elkaar in te zetten, wordt een zo volle dig mogelijk beeld verkregen. Gehoopt wordt bijvoorbeeld op de Ondergrondse- of Noordse woelmuis. Dat zijn soorten die best wat extra bescherming kunnen gebruiken. Vrijwilligers zetten vallen uit in de Yerseke moer. foto Lucien Calle. Een grote bonte specht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 124