Het Nederlandse keurslijf f? iolantillen na 10-10-10 Li De stemming was opperbest toen een jaar geleden (10-10-10) de Antillen een andere status kregen. Bonai re, Sint Eustatius en Saba zijn nu 'bijzondere gemeen ten'. Curasao en Sint Maarten wer den 'landen' bin nen het Koninkrijk, zoals Aruba al lan ger was. Op de eilanden overheerst nu frustatie. J/° zaterdag 8 oktober 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Oscar van Dam illustratie Mark Reijntjens Klagen op Bonaire lijkt sinds een jaar de nieuwe volks sport. Taxichauf feurs morren over de dollar, winkeliers over de extra belasting en restau ranthouders over het feit dat men sen liever eten komen afhalen dan in het restaurant opeten, omdat de klanten dat 8 procent belasting scheelt. Bonaire is een klaageiland gewor den. En daarmee blijkt dat in een jaar veel is veranderd. Het rustige, gemoedelijke eiland is op z'n kop gezet. '10-10-10' heeft daarin een al te drastische verandering gebracht met een nieuwe munt (de dollar in plaats van de Antilliaanse gul den), een verhoging van de invoer- belasting, maar ook de plaatselijke btw heeft voor veel kritiek ge zorgd. Sommige mensen leefden jarenlang van 'een beetje verkoop'. Een paar kranten per dag met wat levensmiddelen en maaltijden van uit de huiskamer of een aange bouwde 'winkel' was genoeg voor een paar honderd gulden per week en daarmee een krap basisin komen. Nieuwe belastingregels hebben de 'huiseconomieën' op het eiland gebroken en daarmee nieuwe armoede ingevoerd. Verzet was het gevolg. Op Bonaire vond 6 september, op de officiële feestdag, een manifestatie plaats te gen de politieke, economische en maatschappelijke situatie waarin Bonaire (bijna 15.000 inwoners) zich bevindt Zo'n 150 mensen pro testeerden vreedzaam; ze stelden dat Bonaireanen 'zich momenteel vreemdeling voelen in eigen land'. Volgens organisator Cedric Soliana heeft 10-10-10 veel regels en wet ten en een hogere belasting opgele verd. „De mooie vooruitzichten van een welvarend land zijn ech- schrijft: „Onze taal, het Papia- ments, en onze gebruiken worden niet gerespecteerd. Ons volk heeft pijn." Volgens Soliana is onafhan kelijkheid nog beter dan de huidi ge situatie. „Dan verliezen we wel licht onze welvaart en moeten we vechten om ons land op te bou wen. Maar dan zijn we wel vrij." Zo radicaal als op Bonaire zijn de geluiden niet op de andere BES-ei- landen, Sint Eustatius en Saba. Maar van frustratie is wel degelijk 'Onze taal, het Papiaments, en onze gebruiken worden niet gerespecteerd. Ons volk heeft pijn.' ter uitgebleven. Alles is duurder." En de politiek heeft minder geld. Nederland heeft meer dan de helft van de begroting van de lokale re gering, het Bestuurscollege, overge nomen en betaalt rechtstreeks ambtenaren en andere overheids personeel. Waardoor de regeerders een veel kleinere begroting heb ben. Dat vinden de politici verve lend, maar kwalijker is de politie ke onduidelijkheid. Wat overblijft, is een naar gevoel. Volgens sommigen ligt het aan de toename van Nederlanders, Neder landse regels en een Nederlandse mentaliteit die weinig ruimte over laat voor de Bo.naireaanse taal en gebruiken. Zoals Soliana het om sprake. Koos Sneek is voorzitter van de Kamer van Koophandel van beide eilandjes. Eerder dit jaar luidde hij de noodklok omdat de overgang van 10-10-10 volgens hem 'een afremmende werking heeft gehad op de ontwikkeling van Saba en Sint Eustatius' en er ook nieuwe obstakels zijn opge worpen. Met alle negatieve gevol gen vandien voor de economische ontwikkeling, de ontwikkeling van het toerisme en het investe ringsklimaat. Zijn kritiek luidt dat er door Ne derland 'nauwelijks is geluisterd naar het bedrijfsleven en er Neder landse regels zijn gekopieerd zon der te kijken naar de lokale situa tie.' Die kritiek is door de hele BES-gemeenschap te horen. Will Johnson, jarenlang de belangrijk ste politicus op Saba, klaagt dat voor 10-10-10 Willemstad het hoofdkantoor van de Antillen was en nu Kralendijk (Bonaire, red.) voor de BES-eilanden' dus dat er feitelijk niets is veranderd. Dat het invoeren van euthanasie, homohu welijk en abortus belangrijker is voor Nederland dan de economi sche situatie van de bewoners. Maar bovenal dat Nederland bu reaucraten heeft gestuurd en dat de eilanden worden bestuurd door de Rijksdienst Caribisch Neder land die 'geen gevoel' heeft met de burgers. Oud-politicus op Bonaire Jopi Abraham schreef in augustus een brandbrief naar de Tweede Ka mer: „De indruk die regelmatig van de zijde van de Rijksdienst Ca ribisch Nederland wordt gewekt dat het allemaal wel meevalt, is niet juist. Waar men zich niet van bewust is dat steeds meer Bonaire anen afhaken en schijnbaar gela ten alles over zich laten heenko men. Actief verzet en luidruchtig protest passen niet bij het karakter van de Bonaireaan. Maar de steeds groter wordende onvrede smeult als een veenbrand die op onver wachte plaatsen en tijdstippen kan en zal ontvlammen." zie onze website:binnenland De vlag van de Nederlandse An tillen wordt gestreken Aruba, Sint Maarten en Curasao komen na 10-10-10 verschillend uit de strijd ARUBA is na de komst van pre mier Mike Eman in 2009 voortva rend aan de slag gegaan. De groei cijfers over 2011 (10 procent) spre ken boekdelen. Het eiland wil daar naast graag intensief samenwerken met Nederland, stelt actief burger schap hoog in het vaandel en wil fors snijden in het ambtenarenover- schot van duizend mensen, hoewel Eman gedwongen ontslag voor ambtenaren te ver vindt gaan. SINT MAARTEN heeft vooral pro blemen met criminaliteit, wat een slechte zaak is voor inkomstenbron nummer 1het toerisme. Het ei land worstelt nog met de verplich te samenwerking met Curasao (de Bank van de Nederlandse Antillen is omgetoverd tot Bank van Cura sao en Sint Maarten) en heeft aan passingsproblemen met de autono mie, maar straalt graag uit dat het van heel goede wil is. CURASAO straalt vooral verdeeld heid uit. '10-10-10' is geen feest geworden, nu een jaar later via de commissie Rosenmöller de scree ning van drie ministers (onder wie de premier) weer ter discussie is gesteld. Minister Donner (Binnen landse Zaken) zei gisteren echter dat er nog wel een basis is om ver der te discussiëren over de situatie op Curasao. Verder valt de diepe politiek/maatschappelijke scheids lijn op..Veertig organisaties (ker ken, banken en bedrijven) hebben zich verenigd in een anti-regerings- groep. Oppositie en coalitie staan fel tegenover elkaar en de econo mische groei is nihil. De vertegen woordiger van Curasao in Neder land, Sheldry Osepawaarschuwde gisteren dat de anti-Nederlandse stemming op Curasao kan uitlopen op rellen als Nederland zich te veel met het eiland bemoeit. DOMINICAANSE REP. IAÏTI Caribische Zee CURASAO ARUBA\ BONAIRE SABA ST. MAARTEN ST. EUSTATIUS Aruba 193 km2 Palm Beach Bushiribana Oranjestad Balashi Westpunt Curasao 444 km2 St. Kruis Willemstad Bonaire Dos Pos 288 km2 Kralendijk St. Maarten SatfaV -=St.Bustatius 34 km2 13 km2 21 km2 Philipsburg NL The Bottom Oranjestad 500 km COLOMBIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10