één keer Sonja doet het nog King of Pop is nog altijd springlevend kijktip Ze was 'heel erg opgehouden' met tv-maken. Toch is Sonja Barend (71) eenmalig terug met Sonja op zaterdag, over zestig jaar tv-interviews, net als vroeger vanuit de Rode Hoed. „Ze hielden me een worstje voor." door Rivka Croenier zaterdag, 20.00 uur Het door haar samengestel de boek met de beste in terviews van de Neder landse televisie ligt op ta fel. Dikke pil, knalrood en robuust. „Mooi hè", zegt Sonja Barend terwijl ze de kaft aait. Die uitgave was reden voor een eenmalige comeback met Sonja op za terdag. Vanavond (zaterdag) praat ze met interviewers van naam over de kunst van het goede gesprek op tv. Als toetje reikt ze de Sonja Barend Award uit voor het beste tv-interview van af gelopen seizoen. Het mag een klein wonder heten dat ze zich liet overhalen, zegt de vrouw die in 1966 als omroepster begon en precies veertig jaar later afscheid nam als grande dame van de Nederlandse talkshow. „Ik koos in 2006 bewust en definitief voor een leven zonder werk, omdat ik nog een tijd zonder perma nente druk in mijn hoofd wilde leven. Ik was er heel erg mee opgehouden en toen hielden ze me een worstje voor. Omdat het echt maar één keer is, heb ik ja gezegd." De druk in haar hoofd, een zoetzure mengeling van vrolijke opwinding en ongerustheid, is direct op volle kracht terug. „Ik zat twee weken geleden in de auto op weg naar de redactieverga dering. Radio aan, tas naast me; alsof ik weer elke dag naar Hilversum reed." Ze dook er in haar carrière altijd 'met hart en ziel, huid en haar en tot aan de schoenzolen' in en dat doet ze nu weer. „Ik heb het altijd een fantastisch vak gevonden. De redactievergaderin gen waarbij er een wereld van onder werpen aan je voeten lag, wat zullen we doen? De euforie als het allemaal lukte, de treurnis als we net tegen de paal hadden geschoten." Ze teert nog steeds op het succes dat ze boekte met vaste eindredacteur Ellen Blazer. „Maar ik ben ook uitgescholden en dat liep niet als water van een eend van me af." Nooit diende ze critici van repliek. „Omdat het erbij hoort, ik vind dat je alles moet kunnen zeggen." Ze kijkt nog steeds graag televisie en mist de gewone man en vrouw. „Pro grammamakers denken dat je altijd en eeuwig die BN'ers moet hebben om te scoren. In mijn talkshows kozen we er bewust voor de gewone Nederlander aan het woord te laten. Daar ging mijn hart naar uit en de kijkers wilden het ook. In welk programma zie je dat nog? Man bijt hond doet het. Een erg leuk programma, maar hun benade ring is altijd ironisch. Bij ons werd ook gelachen, maar we namen iedereen wel serieus." Verder is ze niet ontevreden over het huidige aanbod op de buis. „Ik vind dat we in dit kleine land toch een aan tal zeer goede interviewers hebben. Neem Coen Verbraak met Kijken in de ziel, hij vraagt precies wat je als kijker wilt weten. Ongelooflijk knap. Dan zit ik op het puntje van mijn stoel." Ze voelt compassie met beginnende in terviewers. „In mijn begintijd vroeg ik hulp van journalisten die ik zelf bewon derde, maar dan nog duurt het tien jaar voordat je de kunst van het luiste ren verstaat. Goed kunnen luisteren, het vermogen een gast op zijn gemak te stellen én ook nog vooruit te kun nen denken over de volgende vraag, dat maakt een goede interviewer." Nu mag Sonja Barend dus nog één keer laten zien dat ze het vak verstaat. Ze heeft daarbij geen moeite met de rimpels die ze de laatste jaren bij elkaar spaarde. „We worden allemaal ouder, die strijd kan niemand winnen. Het le ven is eroverheen gegaan en dat zullen de mensen zien. Prima." Een bezoek aan de 'gladtrekdokter' heeft ze nooit overwogen. „Het is jam mer dat dat zo'n mode is geworden. Zelf vind ik het juist leuk mensen ouder te zien worden op televisie. Kijk naar Paul Witteman, we schelen maar zes jaar en dat kun je zien. Hij is grijs, zijn huid is niet meer glad, maar hij is wel een heer van stand." Ze graaft in haar tas, zoekt een volge krabbeld servetje dat een oude dame onder haar neus schoof op een terras. „'Ik zie dat u rimpels hebt', schreef ze, 'maar wat bent u een mooie vrouw, ter wijl ik me zelf zo'n zorgen maak over mijn eigen rimpels'. Zo lief" Waarschijnlijk krijgt ze er door de stress rond deze eenmalige comeback wel een paar groeven bij. „Ik hoop dat ik er meteen weer inschiet. Als het goed begint, met een lach of een leuk antwoord van degene die je de eerste vraag stelt, dan is je kostje gekocht." Daarna is het echt afgelopen. Geen pre- sentatieklus meer. Ook niet eenmalig, ook niet bij het 65-jarig bestaan van te levisie. „Nee hoor, ik schuif alleen nog af en toe aan bij Pauw Witteman, om dat ik dat een leuk uitstapje vind." Reageren? media@wegener.nl bed Sonja op zaterdag. Vandaag (zaterdag). Nederland 1, 22.25 uur. fit De Sonja Barend Award wordt voor de derde keer uitgereikt. De genomineerde gesprekken: Twan Huys met Thorn Karremans over de val van moslimenclave Srebrenica, Paul Witteman en Jeroen Pauw met Albert Drent over misbruik op kinderdagverblijf Het Hofnarretje, Sven Kockelmann met Marine Le Pen, de voorzitter van het Front National en Matthijs van Nieuwkerk met Isa Hoes over Antonie Kamerling. foto Hans-Peter van Velthoven/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109