m Van schoolbank tot zitbank 3 I s 1 :<s I 35 wonen w vraag antwoord Scholen te koop wjt m m 'Als ik peertjes heb geweckt, zijn ze binnen 'Mos op tegelpaadjes en terrassen kun je een dag bruin. De smaak is wel prima' bestrijden met azijn. En mos in het gazon?' _JB - V" wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 8 oktober 2011 Corina Schoonen en Ben Westenburger transformeerden een voormalig schoolgebouw in het centrum van Middel burg tot een prachtig woonhuis. foto Mechteld Jansen Hoe is het nou om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag stelt de serie Bijzonder Wonen elke maand. In deze aflevering vertellen Corina Schoonen en Ben Westenburger hoe ze twee vleugels van een oude school in het centrum van Middelburg verbouwden tot een prachtig, duurzaam huis. door llze Rike m k heb hier nog les gehad, I destijds was het een mid- I delbare school", zegt Cori- I na Schoonen, zittend in I de woonkamer. „Gek ge noeg vond ik de lokalen toen erg donker, misschien omdat plafonds verlaagd waren. In de winter was het ijskoud, in de zomer erg heet." Dat is nu wel anders. Het zonlicht stroomt door de ramen - op het zuiden - in de comfortabel aanvoe lende ruimte die voorheen uit vier lokalen bestond. Op de plaats van de scheidingsmuren staan nu stijl volle, zwarte kasten. „De muren moesten eruit, omdat we hier een 'passief gebouw' van wilden ma ke", zegt Ben Westenburger, die zelf architect is. Een passief ge bouw is extra goed geïsoleerd, 'ademt' door een bijzondere venti- latie-installatie en maakt zo veel mogelijk gebruik van natuurlijke energie als zon en wind. „Een oud gebouw hergebruiken, is op zich al duurzaam, maar aan energiezuinig heid wordt bij monumenten wei nig aandacht besteed. Wij wilden laten zien dat het wel kan." Dat betekent dat muren extra dik zijn gemaakt op veel plekken aan de binnenkant, en ook daar waar mooie, historische details aan de Enkele beschikbare en bewoonbare schoolgebouwen: In Hoog Soeren staat de helft van een voormalig schoolgebouw te koop voor 399.000 euro (woonop- pervlakte 140 m2, inhoud 575 m3, perceel 607 m2). In Almkerk is in 2006 een voormali ge school gerestaureerd tot appar tementencomplex. Een tweekamer appartement (60 m2 woonopper- vlakte) staat voor 182.000 euro te koop. Meer info: www.ftinda.nl buitenkant zaten. „Dat was soms een gevecht met de monumenten commissie. Het was afwegen: de vierkante, gele tegeltjes uit de ja ren twintig vond iedereen uitein delijk meer de moeite waard dan een stuk gevel aan de buitenkant." De tegeltjes sieren de wand van de keuken en van alle 'verkeersruim tes', zoals de hal waar vroeger toi letten en kapstokken waren. De plaats van de fietsenstalling hoort nu bij het woongedeelte en wordt gemarkeerd door een lichtstraat, die ervoor zorgt dat lampen min der hoeven te branden. Daarlangs 'loopt' een andere rode draad door het huis: een nieuw gebouwde, houten wand, die de twee vleugels van het huis verbindt en zelfs tot de eerste verdieping is doorgetrok ken. „De ene keer zit er een boe kenkast achter, een stuk verderop een wijnkast, in de hal een toilet en boven draagt hij de vide." Dat het gebouw lange tijd (sinds 1365) een school was, zorgt voor nostalgische gevoelens. Niet alleen bij Schoonen, ook bij talloze gas ten. „De meeste herinneringen hebben mensen aan de tuin. Daar keken alle lokalen op uit en je bracht er de pauzes door. De bin nenplaats is nog steeds tuin, al is hij anders ingericht. Het gebouw ziet er vanaf die kant ook nog vrij wel helemaal hetzelfde uit." Schoonen en Westenburger wo nen twee maanden in hun 'nieu we' huis. „Het bevalt erg goed", zegt hij. „Als architect wist ik van tevoren wat ik kon verwachten, maar ik word nog dagelijks verrast door de prachtige wijze waarop het licht door de ramen valt." „Het was een bende toen we het kochten", vervolgt zij. „Nu voelt het echt als mijn huis." Reageren? wonen@wegener.nl m 15 es door Jan van Muilem redactle.wonen@wegener.nl 024-3650509 Wecken. Alleen het woord al doet me denken aan 'vroeger'. Aan de jaren ze ventig; opa en oma op de boerderij die morellen en pruimen inmaken. En ik als nieuwsgierige snotneus er naast, kijken hoe ze dat doen. Niet dat wecken iets van vroeger is; het is van alle tijden. Dat bewijst de vraag van H. Esch. Ze weckt elk jaar peertjes. 'Dat gaat prima, behalve dit jaar. Ik heb de peertjes altijd van dezelfde boom, maar als ik ze heb geweckt, zijn ze binnen een dag al bruin. Maak ik de fles open, dan zien ze er niet uit, maar de smaak is prima.' Des kundige Romke van de Kaa ziet twee mogelijke oorzaken. „De peertjes waren te rijp bij het wecken óf de sluitring van de weck fles is niet dicht, zodat de peertjes na het wecken door lekkage van zuurstof oxideren en bruin worden." Naar aanleiding van ons advies eerder in deze ru briek om mos op een steentjespad te bestrijden met keukenazijn, heeft le zer L. Streur een vervolg vraag. Aangezien deze me thode goed werkt bij paadjes en ter rassen, zou hij ook keukenazijn wil len gebruiken bij de bestrijding van mos in zijn gazon. Maar of dat wel zo'n goed plan is... Romke van de Kaa vindt in ieder geval van niet. Nö - *0 „Mos in gazons moet op een andere manier wor den bestreden. Hiervoor zijn speciale mosdoders te koop, maar het is beter de oorzaak van de mosgroei weg te nemen dan de symptomen te bestrijden. Maai het gras niet te kort, zeker niet in de herfst. Belucht de grasmat en strooi in het voorjaar wat compost. Op zu re grond kan kalk soms helpen. Strooi ook dat in het voorjaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103