33 wonen Antonio Citterio B 024-3650509 Foto links: Voor Axor bedacht Antonio Citterio deze badkamer. Het resultaat doet denken aan een woonkamer. Foto rechts: Citterio ontwierp voor keukenmerk Arclinea de Spatia, een keuken die weggewerkt kan worden als hij niet wordt gebruikt. foto's PR tions' talloze keren. Citterio ha mert erop bij de aanstormende ge neratie ontwerpers. Net als op het feit dat je als ontwerper nooit als een 'alleenheerser' je gang kunt gaan. Zelf werkt Antonio Citterio al 26 jaar samen met het designlabel Vi- tra, en zelfs nog langer met het Ita liaanse meubelmerk B&B Italia. Hij is op uitnodiging van het eerst genoemde label een dagje in Eind hoven te gast, om daar te vertellen over zijn werk en de samenwer king tussen merk en ontwerper. De kloof tussen de jonge studen ten en de 60-jarige ontwerper is groot. Zo nu en dan is het alsof 'opa vertelt'. Vooral als Citterio me moreert aan de tijd dat er nog geen internet was en hij zijn met de hand getekende schetsen laat zien. Maar begrip voor de jonge ge neratie heeft hij zeker. „In mijn be gintijd was het heel anders dan nu. In de jaren zeventig wisten mensen amper wat een ontwerper was, en wat hij deed. Ik moest veel moeite doen mezelf te verkopen. Tegenwoordig begrijpen mensen de waarde van design veel beter. Dat is een voordeel. Maar daar staat tegenover dat er nu duizen den ontwerpers zijn; de concurren tie is dus enorm. Desalniettemin heeft de huidige generatie ontwer pers veel kansen." Tegenwoordig komen de opdrach ten hem aanwaaien. Citterio is een alleskunner. Hij ontwerpt net zo makkelijk een keuken of een meu bel, als een badkamer of zelfs com plete gebouwen, zoals nu een aan tal hotels. „Ik investeer graag in langdurige relaties met merken. Je leert elkaar kennen en dat geeft je de kans een visie tot in de puntjes uit te werken in verschillende ont werpen. De ontwerper is de vader, de cliënt de moeder: ze kunnen niet zonder elkaar." Citterio heeft een hekel aan ont werpers met sterallures. „In je een tje kom je er gewoon niet. Ik geef college aan een universiteit in Zwitserland. Daar druk ik studen ten al tijdens de allereerste les op het hart dat niemand geniaal is. Designers zijn dienstverleners, heel normale mensen die bijdra gen aan de industriële cultuur." Geboren in Meda, Italië in 1950. Topdesigner en architect, onder meer voor grote merken als Vitra, B&B Italia, littaia, Axor, Flos, Flex- form, Kartell en Arclinea. Won diverse prijzen, waaronder de Compasso d'Oro in 1987 en 1995. Zijn ontwerpen zijn onder meer opgenomen in de collectie van het Moma, het museum voor moder ne kunst in New York. Citterio geeft les op de Accademia di Architettura in het Italiaans spre kende deel van Zwitserland. Hij werkt sinds 1999 onder de naam Antonio Citterio en Partners, sa men met Patricia Viel. Nuchterheid tekent de ontwerper, die door de jaren heen een behoor lijke staat van dienst opbouwde en inmiddels een imperium met 65 werknemers runt. „Als ontwerper geef je dingen niet alleen een vorm, je ontwikkelt een visie en een oplossing. Aan de ene kant heb je de poëzie van een mooi ont werp, aan de andere kant het zake lijke, technische aspect." Zijn nieuwste ontwerp voor Vitra, fauteuil Grand Repos, bewijst dat Citterio bij voorkeur meubels ont werpt die iets nieuws toevoegen aan de manier van zitten en leven in het interieur. Zo zorgt een ver nuftig mechanisch systeem in de zitting en rugleuning voor een ver beterd comfort. Het is een voor beeld van oplossingsgericht ont werpen, Citterio's handelsmerk én stokpaardje. Dat geldt ook voor zijn Suita Sofa, een bankensysteem voor kleine ruimtes. Een klein, opklapbaar ta feltje aan de achterkant van de bank is een praktisch en verras send detail. Zo zijn er nog veel meer voorbeelden van dat 'oplos singsgericht ontwerpen', zoals een badkamer, ingericht als een woon kamer (voor Axor) en een fraai vormgegeven sporttoestel met in ternet (voor Technogym). Citterio: „Het is mijn doel dingen te ontwerpen die er nog niet zijn, maar die in korte tijd voelen alsof ze er altijd al zijn geweest en waar we niet meer zonder kunnen." Wellicht verklaart dat het feit dat veel van zijn producten bestsellers zijn geworden. „Bij een goed ont werp valt alles op zijn plek." De Italiaanse alleskunner is altijd op zoek naar innovaties. Om de week experimenteert Citterio met nieuwe materialen en technieken in een fabriek in Basel. „Ik moet het materiaal voelen en ervaren om er iets mee te kunnen maken. Als ontwerper moet je sowieso op de hoogte zijn van de nieuwste ontwikkelingen; dan word je een voorloper. En ik zorg er altijd voor dat ik precies weet wat mensen no dig hebben. Ontwerp ik een kan toormeubel, dan bezoek ik kanto ren in verschillende landen om te zien hoe mensen werken, en waar ze behoefte aan hebben. Nieuws gierigheid moet een van de belang rijkste eigenschappen van een ont werper zijn." En inventiviteit, vindt Citterio. 'Waarom is de bekleding van een bank altijd vast', vroeg hij zich af, om vervolgens als eerste te komen met losse hoezen, voorzien van een rits. Nog een voorbeeld: „Nu is een bank met een eiland voor je voeten heel normaal, maar het moest wel eerst worden bedacht." Inventiefis ook het ID-stoelencon- cept dat hij creëerde voor Vitra. „Net als met een auto kun je de stoel naar je eigen wens samenstel len uit verschillende onderdelen. Ik probeer altijd in nieuwe richtin gen te denken." Die nieuwe richting is de laatste ja ren vooral architectuur. „Natuur lijk blijf ik meubels ontwerpen, maar mijn passie voor techniek komt in het ontwerpen van gebou wen het best naar voren." Zijn nieuwste uitdaging is het ontwer pen van een brug voor de Expo 2015 in Milaan. Citterio begint te glunderen als hij over dit grote pro ject vertelt. „Of het nu een stoel is of een enorme brug, ik werk altijd met dezelfde intensiteit. ]e moet al tijd eerlijk en oprecht zijn in wat je doet, dan komt de beloning van zelf." www.antoniocitterioandpart- Reageren? wonen@wegener.nl de zorg voor onze twee kinderen, ben ik van baan veranderd." Verknocht als jij bent aan rust en na tuur, woon je vast ook heel landelijk. „Ja. Ik zit nu in het zonnetje op ons terras, achter ons vrijstaande, op 470 meter hoogte gelegen huis, dat ooit een boerderijtje was. Gras, bos, heuvels: het uitzicht is prach tig! We hebben hier niet altijd ge woond, hadden eerst een huur huisje. Toen we hoorden dat een oudere vrouw - we noemen haar 'oma' - uit het dorp naar een be jaardentehuis ging en zij haar huis aan een jong gezin wilde verko pen, hebben wij toegehapt. Het is van 1890; oma is er geboren." Veel verbouwd, schat ik zo in. „Goed geraden. Een nieuwe badka mer, een nieuw dak, nieuwe bedra ding: het is een flink project. We doen steeds een stuk, als we weer genoeg hebben gespaard. Handig zijn we geen van beiden. Dus voor al het werk moet een aannemer worden ingeschakeld. Of de buur man. Die is ook Nederlander. Er wonen vijf Nederlandse families in Drauffelt. Best veel. Waarom? Geen idee. De meesten zijn hier net als ik bij toeval terechtgeko men, dus na een vakantiebaantje of een vakantieliefde of zo." Of aangetrokken door een lage wo ningprijs? „Nee, die tijd is voorbij. Een klein huis kost hier al 250.000 euro. Ver wacht dus geen koopjes. Voor goe de voorzieningen hoef je ook niet naar Drauffelt te gaan. Er is niks, behalve die Chinees. Een buurtsu per ziet hier geen toekomst; die kan niet concurreren met de grote jongens. En voor een grote bios coop moet je 60 kilometer verder op, naar de hoofdstad. Maar wil je een mooie, vredige omgeving zon der criminaliteit - dus waar je je fiets of tuinset gewoon op de stoep kunt laten staan - dan word je in Drauffelt vast gelukkig." py Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl Sandra Gerberink, haar man Didier en hun kinderen Kevin en Rachel wonen in het kleine dorpje Drauffelt in het noorden van Luxemburg. foto's SG gen werken in Luxemburg en ik hielp mee met de verhuizing. Toen iemand me een baan in het plaatselijke hotel aanbood, heb ik daar niet lang over hoeven naden ken: prima! Drie jaar ben ik er ge weest, met veel plezier. In 1995 ben ik definitief geëmigreerd." Werk je nog steeds in dat hotel? „Nee. Het is ook geen hotel meer, maar een Chinees restaurant. In Nederland had ik mijn... hoe zeg je dat... restaurantdiploma gehaald, dus dat werk kwam destijds goed uit. In Luxemburg heb ik later een opleiding gehandicaptenzorg ge- WIE Sandra Gerberink (40) en Didier Juillet (42), Kevin (13) en Rachel (11) BEROEP zij: oproepkracht in de ge handicaptenzorg; hij: kok EERDER zij: geboren en getogen in Enschede; hij: roots in de Bourgogne, Frankrijk NU Drauffelt, in het noorden van Luxemburg (sinds 1995) volgd. Daar heb ik ook een baan in gevonden, in een dorp 30 kilome ter verderop. Mijn man Didier, die ik in Luxemburg heb ontmoet, werkt nog wel in de horeca. Hij is kok. Ook omdat we anders beiden op onregelmatige tijden zouden werken en dat niet handig is met Zaterdag 8 oktober 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101