81 buitenland Rouwen om mister Apple via iSad Nobelprijs literatuur voor Tomas Tranströmer Apple-topman Jobs is op 56-jarige leeftijd overle den aan kanker. President Obama noemde hem 'een van Amerika's grootste vernieuwers'. In Memoriam 1955 2011 vrijdag 7 oktober 2011 STEVE JOBS 1980: Eerste beursnotering. 1985: Jobs vertrekt bij Apple na ruzie binnen directie - begint NeXT Computer, koopt Pixar. 1996: Apple koopt NeXT voor $429 min, Jobs terug in de leiding van Apple. 1998: iMac komt op dè markt. 2000: Jobs wordt directievoorzitter. Ontwikkeling beurskoers Apple 2001 iPod op de markt 2003 Lancering van iTunes Music Store Aug. 2004 Operatie Steve Jobs alvlees klierkanker Steve Jobs behaalde nooit een diploma aan de universi teit. Maar dat was geen be lemmering om aan de top te komen van het grootste bedrijf ter wereld. door onze correspondent Hanneke keultjes Iedere ochtend keek Steve Jobs in de spiegel en stelde hij zichzelf deze vraag: als dit de laatste dag van mijn leven was, zou ik dan willen doen wat ik vandaag ga doen? „Als het ant woord te veel dagen achter elkaar 'nee' was, wist ik dat ik iets moest veranderen", zei lobs tijdens een toespraak voor Stanford Universi ty in 2005. Jobs - bevlogen, en thousiast, levenslustig - was toen net genezen van alvleesklierkan ker. Gisteren is de ziekte hem als nog, op 56-jarige leeftijd, fataal ge worden. Nieuws dat velen lazen op hun iPhones en iPads, een dag nadat Apple - zonder Jobs - de iP- hone 4S had gepresenteerd. Fans rouwden met foto's van een bran dende kaars op hun i-Phone en uitten hun verdriet op Twitter on der de naam iSad. lobs vergaarde faam als topman van Apple, het elektronicabedrijf dat hij in 1976 mede oprichtte. Maar hij was meer dan een be stuurder: hij was een visionair, die zich persoonlijk bemoeide met de apparaten die Apple in de markt zette. Steve Jobs was Apple en Ap ple was Steve lobs. De iMac, de iP- hone, de iPad: allemaal dragen ze het stempel van goedkeuring van Jobs zelf En als hij, wandelend over een podium in zijn eeuwige zwarte coltrui, spijkerbroek en sneakers, zijn nieuwste producten presenteerde, dan moesten alle de tails kloppen. Dat ging zelfs zover dat Jobs er persoonlijk voor zorgde dat de kleur geel van de tweede let ter '0' van het Google-logo op de iPhone werd aangepast. Hij som meerde één van de directeuren hem thuis te bellen - op een zon dag. „Ik ben er niet blij mee, het is gewoon verkeerd", vertelde hij de verbaasde Google-directeur. Een dag later was het gefixt. Jobs biologische moeder was een ongetrouwde studente en gaf haar baby in 1955 op voor adoptie. Ze had één eis: de ouders moesten een universiteitsdiploma hebben. Het verkozen advocatenechtpaar besloot op het laatste moment dat ze liever een dochtertje wilde. Dus kwam Jobs terecht bij een moeder zonder universiteitsdiploma en een vader die zijn middelbare school niet eens had afgemaakt. Ze moesten Jobs' biologische moe der beloven dat ze haar baby naar de universiteit zouden sturen. Maar Jobs zag er na een semester de waarde niet van in. Hij schreef zich uit, maar bleef colleges vol gen. Slapen deed hij op de grond bij vrienden, maaltijden at hij in de tempel van de Hare Krishna. Af studeren deed hij nooit. Het ontbreken van een diploma hinderde hem niet Jobs richtte sa men met twee vrienden Apple, Inc. op. Het succes volgde pas la ter. Daarvoor moest lobs in 1985 eerst door de door hemzelf aange nomen directeur worden ontsla gen, om er na een paar omzwer vingen in 1996 weer terug te ke ren. Vervolgens kwamen de gou den jaren. Apple werd weer winst gevend, verkocht meer dan 20 mil joen iPhones en meer dan 9 mil joen iPads en groeide dit jaar zelfs uit tot 's werelds grootste bedrijf Terwijl Apple floreerde, ging de ge zondheid van Jobs achteruit. In de afgelopen acht jaar ging hij drie keer met ziekteverlof Hij genas van alvleesklierkanker, onderging in 2009 een (geheime) levertrans plantatie en januari van dit jaar liet zijn lichaam hem weer in de steek. Eind augustus legde hij zijn functie als hoogste baas neer. Apple kondigde zijn dood aan met de woorden dat 'de wereld onme telijk veel beter is' dankzij Jobs en eerde de topman met een grote zwart-wit foto op de website. Pas recent hoorde de biologische vader van Jobs, de 80-jarige Syri sche immigrant Abdulfattah John landali, dat het kind dat hij af stond uitgegroeid is tot de beroem de Apple-topman. Jandali, nu di recteur van een casino in Nevada, zei onlangs dat hij niet de indruk wilde wekken dat hij op het for tuin van zijn zoon uit was. „Ik zou nooit de telefoon pakken om hem te bellen, zelfs.niet als één van ons op het sterfbed zou liggen." Een mini-altaartje voor Steve Jobs op een iPad. foto Jan van Eijndhoven door Nico de Boer Tomas Tranströmer deelt zijn blijdschap over zijn Nobelprijs met zijn vrouw Monica. foto Fredrik Sandberg/ANP Stockholm - De 8o-jarige dichter Tomas Tranströmer, die gisteren de Nobelprijs voor literatuur 2011 is toegekend, prijkte al jaren op het lijstje van mogelijke kandida ten. Dat hij 's werelds belangrijkste literaire onderscheiding nu krijgt, komt toch een beetje als een ver rassing aangezien hij een Zweed is. En van de Zweedse Academie die de Nobelprijzen verdeelt, is be kend dat zij er nogal huiverig voor is om een landgenoot te lauweren. Van Tomas Tranströmer (Stock holm, 15 april 1931) is in Neder land aanzienlijk veel werk ver taald. Dat is vooral te danken aan Berniefl die de dichter indertijd ontdekte toen de Nederlandse schrijver in Zweden woonde en werkte. Bernlef las zijn poëzie en was verkocht. „Die gedichten had ik eigenlijk zelf willen schrijven, maar omdat ze dus al bestonden, ben ik ze maar gaan vertalen", zei Bernlef Veelbetekenend is de anekdote van Bernlef over een van zijn eer ste ontmoetingen met de dichter. Tranströmer wees zijn gast op een knoestige eik met takken die alle kanten uitwezen. Hij zei: 'Kijk! Net een ober die iedereen tegelijk wil bedienen.' Het is zo'n beeld dat illustratief is voor de poëzie van Tranströmer. Zijn voorganger, de Russische dichter en Nobelprijs winnaar Joseph Brodsky, gaf ruiter lijk toe ooit beelden van de Zweed te hebben 'geleend' omdat hij ze zo onweerstaanbaar goed vond. Tranströmer debuteerde met '17 dikter' in 1954. Daarna publiceer de hij met enige regelmaat gedich tenbundels. Tranströmer is behal ve dichter een psycholoog, in wel ke hoedanigheid hij actief was in jeugdgevangenissen. In 1990 werd hij getroffen door een beroerte, kreeg problemen met zijn spraak en motoriek, en herstelde gedeelte lijk. Hij schrijft in scherp geformu leerde metaforen over alledaagse dingen die je gemakkelijk over het hoofd ziet. Tranströmer ontvangt de prijs, een oorkonde en een geld bedrag van 1,1 miljoen euro, op 10 december in Stockholm. «s-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8