binnenland 17 Checklist stewardess voor herkennen mensenhandel m DOORNIK Rekenwonders gaan strijd weer aan Grieken schieten niet op met verkoop staatsbezit Asscher: 'Ik ben gevraagd' Ook andere taken voor opleiders Kunduz Eijffinger KRAS.NL vrijdag 7 oktober 2011 toen de Nederlandse regering eind maart besloot tot deelname aan de Na- vo-operatie in Libië. Vanaf dat moment opereerde de mijnenjager voor de kust van Libië om het wapenembargo te handhaven. De bemanning werd tussentijds afgelost. foto Paul Vreeker/ANP DEN HAAG - De twintig marechaus sees die in Kunduz zouden wor den ingezet voor een basistraining aan Afghaanse agenten, krijgen er andere taken bij. Er is op dit mo ment onvoldoende werk om hen allemaal in te zetten als trainer. Dat schrijven de vier verantwoor delijke bewindslieden in een brief aan de Tweede Kamer. De leden van de Koninklijke Marechaussee worden mogelijk toegevoegd aan de teams die de agenten in Afgha nistan praktijkbegeleiding gaan ge ven. Ook kunnen zij worden inge zet om het hogere kader, de onder officieren, te trainen. De eerste lichting van de basistraining telt tien rekruten en twintig agenten zonder enige opleiding die werken voor de civiele tak van de Afghaan se politie. Daarnaast verzorgt Ne derland in oktober samen met Duitsland een tweeweekse trai ning voor 'in principe' twaalf vrou welijke agenten die al bij het civie le korps werken. Het aantal leerlin gen is daarmee onvoldoende om iedereen aan de slag te houden. De afspraak met de Tweede Ka mer is dat Nederland alleen de ci viele politie opleidt. Maar de Navo heeft samen met de Afghaanse au toriteiten besloten voorrang te ge ven aan het opleiden van met na me de militaire grenspolitie. Deze agenten mogen niet door de Ne derlanders getraind worden, om dat zij wel mogen vechten. &S8S&&BSI n ilH—IM ZWOLLE - Wie wordt in 2011 'Het grootste rekenwonder' van Neder land? De strijd om die prestigieuze titel barst komende maandag los en wordt een maand lang gevoerd op de sites van tien grote regionale dagbladen, dagblad De Pers, het Fi- nancieele Dagblad, enkele hoge scholen en RTV Oost. De dagbladen hebben een geza menlijk bereik van 2,5 miljoen le zers. De achtste editie van Bart jens Rekendictee mikt dit jaar op 10.000 deelnemers en hoopt op die manier nationaal door te bre ken. De dagbladen vaardigen sa men zeventig finalisten af naar de BARTJENSREKENDICTEE eindronde op vrijdag 25 november in Hogeschool Windesheim in Zwolle, de woonplaats van de be roemde zeventiende-eeuwse reken meester Willem Bartjens. In de finale, onder leiding van schrijver en oud-politicus Jan Ter louw, komen honderdvijftig titel kandidaten uit, onder wie ook de beste rekenaars uit de voorronden in het voortgezet onderwijs en tien Nederlandse pabo's. Het dictee begon in 2004 als een regionaal initiatief van de Stentor (de voormalige Zwolse Courant) en groeide in acht jaar uit tot een fenomeen. Om fraude tegen te gaan, kan dit jaar per geldig e-mailadres maar één keer aan het dictee mee wor den gedaan. Sinds twee jaar heeft het dictee ook een eigen, interactieve websi te: www.bartjensrelcendictee.nl. O zie onze website:rekendictee De test is pittig: reken jezelf de finale in, als je durft! DEN HAAG - Luchtvaartpersoneel moet leren slachtoffers van men senhandel te herkennen. Het mi nisterie van Veiligheid en Justitie heeft samen met de Koninklijke Marechaussee en het Coördinatie centrum Mensenhandel een hand leiding opgesteld met te volgen stappen als er een vermoeden be staat van mensenhandel. Als stewardessen en grondperso neel tijdens de opleiding en trai ning leren signalen te herkennen, kan dat volgens het ministerie hel pen mensenhandel tegen te gaan. Luchtvaartpersoneel moet dan gaan letten op kinderen die zich niet op hun gemak voelen bij hun reisbegeleider en op passagiers die gedesoriënteerd overkomen, oog contact mijden en huiverig lijken om met vreemden te praten. Ook kan het zijn dat een slachtoffer van mensenhandel streng in de ga ten wordt gehouden door een reis genoot, weinig persoonlijke bezit tingen heeft of geen eigen pas poort. Deze kenmerken zullen in de prakrijk niet altijd even opzich tig zijn, daarvoor waarschuwt het ministerie wel. Vertrouw op de ei gen intuïtie, wordt het luchtvaart personeel gemaand. „Als u het ge voel heeft dat er iets niet in orde is, neem dan de tijd om dit te on derzoeken." Dat kan door een vriendelijk gesprek aan te gaan en doelgerichte vragen te stellen over de reisplannen of de plaats van ver blijf. Daarbij moet lichaamstaal worden geanalyseerd en de reactie van de reisgenoot in de gaten wor den gehouden. Het bulletin komt voort uit toezeggingen van staats secretaris Fred Teeven van Veilig heid tijdens de begrotingsbehande lingen van vorig jaar. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het voor het luchtvaartperso neel geen open deur. „Dit kunnen heel nuttige aanwijzingen zijn." Sylvester Eijffinger over de crisis door Anita de Haas Steeds meer mensen vinden nu dat Griekenland te hard wordt aangepakt. Dat vind ik niet. Het is aan de Grieken om te beoordelen of ze het kunnen realiseren of niet. Het alternatiefis een faillissement en dan zijn de problemen voor het land nog veel erger. De recessie in Griekenland zal dit en volgend jaar inderdaad dieper zijn, maar de kost gaat nu eenmaal uit voor de baat. En in dat opzicht schieten ze nog niet erg op. Er was onder meer afgesproken dat het land voor 50 miljard aan be zittingen zou privatiseren. Er is nog niet voor één miljard ver kocht. Dat krijg je als je het over laat aan Griekse ambtenaren. Dan is geen prijs goed genoeg. Ze moe ten dat in handen geven van een onafhankelijke.partij, zoals Duits land dat ook in Oost-Duitsland ge daan heeft: na de hereniging ('Treu- handanstalt'). Zit er een diepere betekenis achter de harde eisen van het Internationaal Monetair Fonds, Europese Centrale Bank en Europese commissie (de trojka)? Het is heel belangrijk om nu de toon te zetten hoe een land zelf de problemen op moet lossen. In die zin is dit duidelijk een lakmoes proef voor andere landen. Het vol gende geval kan Portugal zijn; daar na Spanje en Italië. Als de Grieken te gemakkelijk weg komen is het des te moeilijker een volgend land hard aan te pakken en leidt het tot meer moreel wan- gedrag. Waren de problemen bij Dexiabank te voorzien geweest? Alle banken zijn in juni toch getest op hun weerstands vermogen (de stresstest)? Dexia was wel een bekend pro bleem. Net als Fortis heeft de bank veel te veel geïnvesteerd in risi covolle en dus hoog renderende producten van slechte kwaliteit. Slecht crisismanagement dus. Nu niemand dat spul meer wil hebben moeten er volgens de boekhoudre gels afboekingen plaatsvinden. Aan de stresstest moet niet teveel waarde worden gehecht. Die testen waren er altijd al in be slotenheid voor de banken en toe zichthouders en daarbij werden dan ook extreme scenario's meege nomen als besmetting door proble men elders en afwaarderingen. Nu de stresstest openbaar is konden ze dat niet toetsen omdat veel banken er niet doorheen zouden komen en het Europese noodfonds niet groot genoeg is om als vangnet te fungeren. Maar ja, ik bepleit al drie kwart jaar dat een noodfonds van 1500 tot 2000 miljard euro als ach- tervang de enige oplossing is om de financiële markten tot rust te brengen. Prof.dr. Sylvester Eijffinger, hoogleraar financiële economie aan de Universiteit vanTilburg, beantwoordt wekelijks vra gen van lezers. reageren? nieuwsredactie@wegener.nl- Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl Postadres: Centrale Redactie Wegener Media, Postbus 36, 6500 DA Nijmegen (ow Eijffin- ger). www.sylvestereijffinger.com AMSTERDAM - De Amsterdamse PvdA-wethouder Lodewijk As scher (jeugd, onderwijs, financi en) is gepolst voor het voorzitter schap van zijn partij. Dat liet hij gisteren doorscheme ren op een bijeenkomst met stu denten van de Universiteit van Amsterdam. „Om met dr. Clavan te spreken: ik ben gepolst en gevraagd", zei As scher, met een knipoog naar een personage van Van Kooten en De Bie. Hij antwoordde op de vraag of hij in de race is om scheidend voorzit ter Lilianne Ploumen op te volgen. Direct daarop liet hij weten geen interesse te hebben in een functie in Den Haag. „Mijn ambitie is een goede wet houder zijn en niets anders. Ik wil me inzetten voor de stad Amster dam." Hotel Cathedrale 2/3/4/5 dagen inclusief ontbijtbuffet Aankomstdata: 14/10 t/m 31/3/12 Maak kennis met Doornik! U verblijft in een 3-sterren hotel in hartje stad, inclusief ontbijt. Doornik is één van de oudste plaatsen van België. In deze stad vindt u diverse bezienswaardigheden zoals de Pont des Trous en het Folkloremuseum. Maak een stadswandeling langs de romaanse huizen of bezoek de steden Gent en Brugge! Zie www.kr.as.nl/51591 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn p.p. excl. res.koslen en Calamiieilenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7