Kleintjes halen maximale perfectie auto3 MINIATUURAUTO'S Duizenden Chinese handen maken echte modellen tot in het kleinste detail op schaal na vrijdag 7 oktober 2011 I—uil"i'"!1,, ('H i 1 V'JUl,"li V'JW i1! 1 ,l i i' ii i'i i i i 11 1 De miniatuurauto is net zo oud als de auto zelf. En waar er bij de 1 op 1 exemplaren sprake is van enorme ontwikkelingen, volgen de kleintjes in hetzelfde voetspoor. door Tony Vos Als rond 1900 de auto nog een uiterst zeldza me verschijning is in het straatbeeld en hal ve dorpen of steden uitlopen als een dergelijke vierwie ler in aantocht is, spelen de rijke luiskinderen al met hun uit blik vervaardigde miniatuurweergaven. Uitermate kostbaar en daardoor nog niet voor het gewone volk be reikbaar. Naarmate de auto aan populariteit wint, worden ook de miniatuur modellen gepopulariseerd. De beroemde warenhuizen uit die tijd hebben op hun speelgoedafde ling veelal uit blik gemaakt auto's die vaak meer met fantasie dan rea liteitszin zijn vormgegeven. Toch tekent zich in de jaren dertig de trend af dat autofabrikanten via deze miniaturen een manier zien om toekomstige klanten al vroegtij dig voor het eigen merk te interes seren. Vanaf dat moment zijn de modellen onder meer bij dealerbe- drijven te koop. Doorgaans zijn de formaten van de modellen behoorlijk fors, maar er tekent zich net voor de Tweede Wereldoorlog een trend af dat au to's kleiner en handzamer wor den. Dinky Toys is natuurlijk dé grote naam op dit vlak. De modellen van dit merk zijn gegoten en voor zien van een blikken bodem met twee assen en vier wielen; wielen voorzien van rubberen banden. Meestal zijn ze nagemaakt van een echt automodel, waardoor kinde ren in hun spel situaties uit de ei gen leefomgeving kunnen naboot sen. En natuurlijk geven de Dinky Toys handen en voeten aan de dromen van kinderen. Nu zijn ze in staat de auto's uit deze dromen zelf 'te rijden'. Matchbox, genoemd naar Miniatuur of echt? Een 1:18 VW Golf Cabrio van Otto uit 2011. foto's Automedia een lucifersdoosje vanwege hun compacte formaat, volgt dezelfde weg als Dinky Toys. Ook Corgi Toys is een beroemd merk uit die tijd. In de jaren zestig krijgen de 'lege' automodellen rui ten en niet veel later een uit plas tic in één geheel gevormd interi eur. Ook de technieken om gietmallen voor de carrosserie te maken wor den verder verfijnd zodat de minia turen steeds meer een natuurge trouwe weergave van het origineel worden. Dat wordt nog eens bevorderd als de deuren open kunnen, ruiten kunnen zakken en de voorwielen gestuurd worden uitgevoerd. Met deze historische miniaturen wordt tegenwoordig nauwelijks meer ge speeld, ze staan veel eerder opge poetst in vitrines van verzame laars. Verzamelaars zijn ook de grote af nemers van de miniatuurmodel len van tegenwoordig. Er heeft zich in de branche namelijk een splitsing voorgedaan. Auto's waar mee kinderen nu spelen zijn vaak minder fijn van detail en missen losse delen als spiegels en ruiten wissers. Het verzamelwaardige mo del heeft flinke stappen gemaakt in detaillering. Tot aan de kleinste onderdelen worden tegenwoordig weergege ven, niet in de laatste plaats omdat de productie veelal is verhuisd naar China. Kostentechnisch is het op dit mo ment mogelijk de meest prachtige creaties in miniatuur te maken on afhankelijk van de gekozen schaal. Een interieur vormt al lang niet meer één geheel, maar is ook opge bouwd uit meerdere onderdelen, alle typeplaatjes zitten op de juiste plek en ook de wielen en banden zijn natuurgetrouwe kopieën. En dat allemaal in elkaar gezet door duizenden kleine Chinese handjes. In ieder tijdperk zijn er wel model len die de aanleiding geven serieus te vragen of er nog wel een kwali teitsverbetering mogelijk is. En dat doen verzamelaars en kenners nu ook. De fabrikanten hebben een hoge mate van perfectie gevonden, of we nu te maken hebben met een piepklein 1:87 model voor bij de HO-treinen, de bij vrachtwagens gebruikelijke schaal van 1:50, of lie ver 1:43 voor personenauto's en de grotere schalen (1:24 en 1:18) die de laatste jaren flink opgang heb ben gevonden. En wees eens eerlijk, de nieuwste miniatuurmodellen laten ook hele maal niets meer aan de fantasie over, althans niet voor wat betreft de weergave, maar blijven gelukkig wel inspelen op de dromen van de verzamelaar die altijd een beetje kind zal blijven. De Namac is in ons land dé dub voor verzamelaars van miniatuurmo dellen met een uitgebreide site waar op onder meer links te vinden zijn naar alle fabrikanten: www.na- mac.nl. Geen inkijk in een echte auto, maar een miniatuur van goed 10 centimeter lang... Gedetailleerd blikken model uit de jaren twintig, dat toen al duur was en nu onbetaalbaar is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69