'Iedereen die zegt dat 'Oud-stadhuis Aardenburg in de verkoop' i8| zeeland Wllliobrordus Hulst Nieuwe Bierkaai Autorijden mag straks al vanaf zeventien jaar Peuterspeelzaal bij webcam met Typeles KRIMP Basisschooldirecteuren uit Oost-Groningen bezochten gisteren Zeeuws-Vlaanderen om te kijken hoe het onderwijs hier inspeelt op de terugloop van het aantal kinderen. B en W: Particuliere plannen niet haalbaar almanak ..«.M.. r 1 zicht op Hulster vrijdag 7 oktober 2011 Z door René Hoonhorst AARDENBURG - Als het aan B en W van Sluis ligt, kunnen alle plannen voor behoud van het voormalige stadhuis van Aardenburg de prul lenbak in. Het college vindt dat er te veel (financiële) haken en ogen aan de voorstellen voor gebruik van het stadhuis zitten en wil het gebouw verkopen. De dagelijkse bestuurders vinden ook dat het gemeentelijk archeolo gisch museum in het oude stad huis - net als op de huidige locatie aan de Marktstraat - niet helemaal tot zijn recht komt. Als het aan B en W ligt, verhuist het museum naar de Weststraat. De commissie die het burgerweeshuis beheert, wil een voormalige schapenwei achter de woningen aan de West straat - bereikbaar via opgang tus sen nummers 32 en 34 - beschik baar stellen voor de bouw van een nieuw museum. Het weitje zelf wordt getransformeerd tot stads park met een labyrint analoog aan dat van de kathedraal van Char- tres, stelt de beheerscommissie zich voor. Verkoop van het oude museum, het voormalige stadhuis en een vervallen depot annex jongeren door Harmen van der Werf HULST - Jongeren mogen straks al vanaf hun zeventiende jaar in een auto rijden, onder begeleiding van een ervaren coach die ten minste vijf jaar zijn rijbewijs moet heb ben. Het gaat om een landelijk ex periment getiteld 2toDrive. De verwachting is dat de proef in november begint. In 2015 worden de resultaten geëvalueerd, waarna 2toDrive mogelijk definitief wordt ingevoerd. Het idee voor begeleid autorijden komt uit het buiten land. In Duitsland is gebleken dat de verkeersveiligheid erdoor verbe terd. Zo veroorzaken de deelne mers later dertig procent minder ongevallen en twintig procent minder overtredingen. Van de vele spelfouten in persberich ten kijken ze op dat redactiekantoor in Zierikzee al lang niet meer op. Zelfs niet als de plaatselijke boekhan del meldt dat de bekende schrijver veel word gelezen. En het bericht van het voortgezet onderwijs over een drukbezochte diploma-uitrij- king levert nog hooguit een gefron ste wenkbrauw op. Deze week dien- soos moet de verhuizing naar de Weststraat grotendeels financie ren. De vermaarde collectie archeo logische objecten kan in een nieuw museum mooi worden ge presenteerd. Dat is een voorwaar de van de provincie, eigenaar van het leeuwendeel van het Aarden- burgs archeologische erfgoed. De exploitatiekosten van het nieuwe pand zijn te overzien. Ook al om dat de provincie bereid is eenma lig bij te dragen aan de inrichting als het museum goed toegankelijk is en professioneel wordt beheerd, betoogt het college in het voorstel aan de raad. B en W willen daarnaast de Sint Baafs meer uitstraling geven door enkele muren te laten beschilde ren met religieuze afbeeldingen. Het college waardeert 'de inzet waarmee diverse initiatiefnemers plannen hebben ontwikkeld'. Maar de financiële onderbouwing blijft wankel. Veronderstellingen over steun van andere overheden en uit fondsen zullen niet bewaar heid worden, denkt het college. De commissie Samenleving be spreekt het voorstel van B en W dinsdag in de raadzaal van het Oostburgse gemeentehuis. De ver gadering begint om 19.30 uur. ztoDrive biedt jongeren vanaf hun zestiende de kans theorie-examen te doen voor een personenauto en ook praktijklessen te volgen. Vanaf hun zeventiende mogen ze prak tijkexamen afleggen. Als ze slagen, mogen ze autorijden onder begelei ding. Ze moeten dan een begelei derspas hebben met maximaal vijf namen van coaches. Zeeuws-Vlaamse rijschoolhouders spelen in op de nieuwe markt, al lereerst met informatiebijeenkom sten. Hulstenaar Peter Vermeulen is één van de eersten die zo'n bij eenkomst houdt, volgende week woensdag vanaf 19.30 uur in de Praktijkschool aan de Frederik Hendriklaan in Hulst. Belangstel lenden kunnen zich opgeven via 17autorijden@gmail.com. HaBMHKBRBOMmraHMMHm Tip? redactie@pzc.nl de zich echter een nieuw hoogtepunt aan. „Afgelopen donderdag heeft op baAsisschool Achte de Toren in Burgh-Haamstede de eerste ofjficiele typeles onder schooltijd plaatsgevon den. Alle andere scholen verzorgden ook vorig jaar al typelessen onder rschooltijd." Toegegeven: spelfouten zitten er niet in. Maar voor typeles wordt het zo langzamerhand tijd. door Eugène Verstraeten Aan de sluiting van scho len valt de komende ja ren niet te ontkomen. Dat staat volgens Ge rard Langeraert, voorzitter van het college van bestuur van scholen- groep Leertij wel vast. „Je hoort in het voortgezet onderwijs wel gelui den dat het met de krimp wel mee valt. Maar wie dat zegt, moet zich eens in de situatie over vijfjaar ver plaatsen en kijken hoeveel kinde ren er dan nog van de basisschool komen." Als scholen dichtgaan, heeft dat fi nanciële gevolgen en een grote im pact op het personeel. Maar het raakt ook andere voorzieningen en de leefbaarheid in een dorp. „Je kunt niet zomaar scholen sluiten, dat vraagt bewuste keuzes. Daar om moet je een goed plan heb ben." Voortbordurend op het Mas- terplan Voorzieningen van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten gaat Leertij onderzoeken hoe zo'n mas- Gerard Langeraert (voorzitter Colle ge van Bestuur Leertij): „We zijn blij met de manier waarop de gemeen ten actief meewerken aan de realisa tie van brede scholen zoals in Bier vliet en Sluiskil. Door dergelijke vor men van samenwerking kun je on derwijs in kleine kernen behouden. Dat is heel positief en dat zal ook in de toekomst nog hard nodig zijn." door Sheila van Doorsselaer HULST - Basisschool Sint Willibror- dus in de binnenstad van Hulst start na de kerstvakantie met een peuterspeelzaal. Toekomstige leerlingetjes van de Willibrordus waren tot nu toe aan gewezen op peuterspeelzaal De Robbedoes bij de Nobelhorst- school. Ruimtegebrek was de re den dat de Willibrordus geen peu terspeelzaal had. Nu het aantal kleutergroepen is ingeperkt, is die ruimte er wel. De peutergroep (voor kinderen vanaf twee jaar) wordt opgezet met Stichting Peu terspeelzalen Hulst (SPH) en Kin- terplan er voor het onderwijs moet uitzien. „Dat doen we sa men met al onze schooldirecteu ren, maar ook met de medezeggen schapsraad. En we willen dat voortdurend spiegelen met de ge meenten en ook in overleg met an dere organisaties." Langeraert denkt dat het plan er binnen een jaar kan liggen. Leertij telt 25 scholen en is het re sultaat van verschillende onder- wijsfusies. Zover zijn ze bij de Mgr. Niënhausstichting, met twin tig scholen in Oost-Groningen en Drenthe, nog niet. Een groep direc teuren van deze rooms-katholieke scholengroep bracht gisteren een bezoek aan Leertij om te kijken hoe de samenwerking tussen scho len hier gestalte krijgt. De situatie in Oost-Groningen is vergelijkbaar met Zeeuws-Vlaanderen. Ook daar hebben ze te maken met krimp en zijn er veel kleine plattelandsscho- len. „Om te kunnen blijven bestaan, komen we niet onder samenwer- Rinus Allemekinders (directeur St. Antoniusschool Musselkanaal): „We hebben deze week ook katholieke scholen in België bezocht. Waarom lukt het hen zo goed om kinderen aan te trekken? Wat doen zij anders dan wij? Hoe kunnen wij ons als ka tholieke scholen in Oost-Groningen beter profileren? Want wij denken een boodschap te hebben." deropvang Juultje, die de Juultje-kinderen brengt en haalt. Locatiedirecteur Marie José van Hauten is verheugd dat er straks ook peuters op de Willibrordus te recht kunnen. „De overstap van de peuter-, naar de kleutergroep wordt makkelijker. De kleintjes maken immers spelenderwijs ken nis met onze school." Bij voldoen de animo wordt gestart met twee of drie ochtenden met als doel uit te breiden naar vijf ochtenden. De tijden zijn afgestemd op de regulie re schooltijden. Ouders die belang stelling hebben, kunnen informa tie aanvragen of inschrijven via de Willibrordusschool of SPH. king uit", zegt Pierre Crijns, direc teur van De Schelp in Uithuizen. „Dan denken wij ook vooral aan de realisatie van brede scholen", vult directeur Rinus Allemekin ders van de St. Antoniusschool in Musselkanaal aan. „Samenwerking op het gebied van faciliteiten en voorzieningen. Maar voorwaarde voor ons is dat we wel onze katho lieke identiteit behouden. We wil len kijken hoe dat hier lukt." Waar Langeraert vol lof is over me dewerking van de gemeenten zijn ze dat in Oost-Groningen niet. Al lemekinders: „Het gaat soms moei zaam, omdat de politiek een grote rol speelt. De katholieke scholen zijn enorm in de minderheid." Oplossingen voor de krimp moe ten worden gezocht in samenwer king, stelt Langeraert. „Maar daar voor moeten organisaties eerst van het idee af dat ze concurrenten zijn van elkaar. Ik denk dat in Zeeuws-Vlaanderen bij iedereen wel het besef leeft dat er iets moet gebeuren." Pierre Crijns (directeur De Schelp Uithuizen): „Ook wij worden gecon fronteerd met krimp in onze regio. Om het voortbestaan van onze scho len veilig te stellen zullen we moe ten gaan samenwerken met ande ren. Nee, geen fusie, we willen onze identiteit behouden. Daarom komen we kijken hoe ze dat in Zeeuws- Vlaanderen doen." HULST - Op verzoek van vele Hul stenaren plaatst Ondernemersvere niging Hulst Vestingstad een web cam met zicht op de werken aan de haven/waterpartij van De Nieu we Bierkaai in Hulst. Het streven is de werken vanaf december in beeld te brengen. Hulst Vesting stad heeft een budget uitgetrokken voor de tweede webcam. Er moet nog, in samenwerking met de ge meente Hulst, worden besloten waar de camera het beste kan wor den opgehangen. De eerste v/eb- cam, sinds augustus gericht op1 de Grote Markt, is een succes. De beel den zijn te zien via www.vestmg- stadhulst.nl/webcam.html.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62