41 binnenland 2,8 miljard euro 'Houd sparen voor oude dag simpel' TO©S Spaarloon geen impuls voor economie In januari 2012 verdwijnt de populaire spaarloonregeling en komt het tegoed vrij. Naar verwachting zal dat amper effect hebben op de economie omdat mensen nu liever sparen. vrijdag 7 oktober 2011 SPAARLOONREGELING is het totale bedrag dat momenteel in Neder land is gespaard met de spaarloonregeling. Wat te doen met zorgspa- ren, de vitaliteitsregeling of het vrijkomend spaarloon saldo? Je hebt er bijna de ex pertise van een financieel specialist voor nodig. door Berrit de Lange De zorgkosten rijzen de pan uit, de pensioen pot raakt leger en ieder een moet langer door werken om het allemaal te kun nen opbrengen. We zullen een steeds groter deel van de lasten van een zorgeloze oude dag zelf moeten ophoesten. „Mijn advies aan mensen is zich niet te veel te laten leiden door ini tiatieven van overheid en commer ciële aanbieders", zegt Rick Wasse naar, financieel planner en secreta ris van de Vereniging Onafhankelij ke Financieel Planners. De overheid ontpopt zich niet zel den als onbetrouwbare partner als het gaat om financiële planning terwijl banken en verzekeraars met allerlei producten handig in spelen op de onzekerheid over de oude dag. Wassenaar: „Neem de levensloop- en de spaarloonregeling. De over heid past dit soort regelingen net zo gemakkelijk weer aan of stopt ze als ze te veel geld gaan kosten. Spaarloon was een van de weinige initiatieven waarvan ik tegen mijn klanten zei: altijd doen. Maar dat fiscale cadeautje is nu ook verle den tijd. Deelnemers die overstap pen naar alternatieven lopen de kans dat ook die weer verdwij nen." Steeds luider klinkt het advies om nu alvast geld te reserveren voor li chamelijke gebreken die zich met de jaren aandienen. 'Zorgsparen' als alternatief voor stijgende zorg premies en uitgeklede polissen. Om de kosten op te vangen van de exploderende AWBZ, waaruit bij voorbeeld verpleging- en verzor gingshuizen worden bekostigd, in troduceren ziektekostenverzeke PAUL KUSTERS den haag - De opgebouwde tegoe den uit de spaarloonregeling wor den begin volgend jaar geheel vrij gegeven. Staatssecretaris Frans Weekers (Financiën) voorziet een positieve impuls voor de econo mie, hoewel hij er niet al te hoge verwachtingen van heeft. Economen denken dat het effect nihil zal zijn en dat mensen het geld direct op een spaarrekening zetten. Via de spaarloonregeling kon jaarlijks maximaal 613 euro be lastingvrij worden gespaard, waar bij geld naar een geblokkeerde bankrekening ging. De gespaarde bedragen moesten daar vier jaar blijven staan. Het to taalbedrag aan spaarloon bedroeg eind 2010 bijna 2,8 miljard euro. Het kabinet schrapt de spaarloon regeling om geld vrij te maken voor het tijdelijk verlagen van de overdrachtsbelasting van 6 naar 2 procent. Dat is bedoeld als impuls voor de vastgelopen woningmarkt. Het spaarloon zal niet 'massaal in de economie worden gepompt', al dus Charles Kalshoven, econoom bij ING. „Mensen zullen niet meteen naar de winkel rennen met het vrijgeko men geld om grote dingen te ko pen. De koopkracht staat onder druk, mensen moeten het geld kunnen en willen uitgeven", aldus Kalshoven. Hij wijst erop dat werknemers door de maatregel niet rijker wor den. „In feite gaat het om een las tenverzwaring, want een fiscaal voordeel vervalt." Op de loon- strook komt volgens de econoom straks netto meer salaris binnen, maar op de spaarloonrekening minder. Ook Rabobank denkt niet dat de economie een impuls zal krijgen. „Macro-economisch gezien is het effect verwaarloosbaar", aldus eco noom Hans Stegeman. Het was al bekend dat de spaar loonregeling wordt afgeschaft. Maar het was nog niet duidelijk wanneer en hoe deelnemers hun opgebouwde tegoeden zouden kunnen opnemen. Werknemers kunnen vanaf 1 janua ri vrij beschikken over hun spaar loontegoed. Het gaat om maximaal 2452 euro, vier maal het maximaal toegestane spaarbedrag van 613 euro dat per jaar belastingvrij ge spaard kon worden. In totaal hebben ruim twee mil joen werknemers 2,8 miljard euro opzij gezet via hun werkgever. De populaire spaarloonregeling wordt afgeschaft om de verlaging van de overdrachtsbelasting van 6 naar 2 procent mogelijk te maken. Vanaf 2012 stopt ook de levens loopregeling, behalve voor mensen die 3000 euro of meer op hun re kening hebben staan. Zij mogen doorsparen onder huidig regime. Als alternatief voor de spaar- en le vensloopregeling komt er vanaf 2013 een vitaliteitsregeling. dingen." „Wie zijn aanvullende verzekering opzegt of beperkt, kan de premie daarvan voortaan in een persoonlijk zorgpotje stoppen. Daarbij kun je met een vrijwillig hoger eigen risico nog eens extra premie besparen en in de zorgpot storten", aldus Van de Ven. Het ligt voor de hand dat zorgver zekeraars zo'n zorgspaarproduct binnen afzienbare tijd op de markt brengen, zegt hij. „Mensen kunnen dan gewoon gebruik blij ven maken van de expertise en ser vice van de zorgverzekeraar." Financieel planner Wassenaar: „Of het nou gaat om polissen, lijfren tes of hypotheken, voor alle zaken geldt: ga zelf op de bok zitten, houd het financiële plaatje voor nu en later tegen het licht en tref vervolgens simpele en overzichte lijke maatregelen. Iedereen snapt raar Menzis en verzekeraar Aegon het zogenoemde Zorgsparen, zo maakten ze gisteren bekend. Het gaat daarbij om een 'gewone' spaarrekening, maar ook andere vormen zijn denkbaar. „Zorgsparen hoeft echter geen be trekking te hebben op de verre toe komst, beter nog: het kan morgen al beginnen", zegt Wynand van de Ven, hoogleraar sociale ziektekos ten aan de Erasmus Universiteit. Hij adviseert om kosten en rende ment van de aanvullende ziekte kostenverzekering eens tegen het licht te houden. „Veel mensen zullen dan tot de conclusie komen dat ze de afgelo pen jaren forse bedragen hebben betaald voor zeer geringe vergoe- hoe een spaarrekening werkt." Hij noemt het fenomeen 'doelspa- ren', waarbij mensen een spaar- doel al dan niet gekoppeld aan een bedrag vastleggen. „Een moderne vorm van de potjes op de schoor steenmantel." „Banken en verzekeraars spelen met producten als doel- en zorg sparen handig in op sentimenten. Maar met dit soort producten wordt de financiële planning al gauw een lappendeken." Natuurlijk is niets doen ook een optie, zegt Wassenaar. „Maar het beste is om geldzaken in het dage lijks leven net genoeg aandacht te geven om te voorkomen dat het thema op de oude dag juist te veel aandacht gaat opslokken." foto anp HARTELIJK t>ANK STEVE, VOOR EEN LEUKERE WERELÖ, TOOS EM HEMK ML

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4